Slavní Španělé

Slavní Španělé

Zřejmě málokoho překvapí, že slavné obyvatele Španělska najdeme především mezi umělci, a to jak mezi malíři a architekty, tak herci a zpěváky. Jak se ovšem můžete přesvědčit, Španělé nejsou nadaní pouze v oblasti umění, ale prosadili se také v mnoha dalších sférách.

Francisco Goya byl jedním z nejvýznamnějších španělských romantických malířů. Zřejmě nejvíce ho proslavil obraz Nahá maja, vůbec první realistický ženský akt v západním umění, a jeho protějšek s příhodným názvem Oblečená maja. Kromě aktů maloval také výjevy z války. Na konci života jej charakterizovalo tzv. černé období, během nějž vytvořil například známý obraz Saturn požírající svého syna.

Jméno Fernando Alonso zná spousta lidí, dokonce i ti, kteří se o automobilové závody příliš nezajímají. Alosno je totiž legendou. V roce 2005 se stal vůbec nejmladším mistrem světa ve Formuli 1. Mistrovství světa vyhrál i následujícího roku. Závodil za týmy Renault, McLaren a Ferrari.

Tomuto špičkovému španělskému tenistovi se ne nadarmo přezdívá antukový král. Je jediným tenistou, kterému se podařilo získat třináct titulů z dvouhry jednoho grandslamu. Dvanáct let byl také světovou jedničkou ve dvouhře. Pravidelně vítězil v nejvýznamnějších světových soutěžích, jako je Wimbledon, French Open, US Open a Australian Open.

Pokud neznáte jeho jméno, zaručeně znáte alespoň jeho dílo. Španělský architekt původem z Katalánska totiž navrhnul jednu z nejznámějších sakrálních staveb světa, chrám Sagrada Família v Barceloně. Tento velkolepý a dosud nedokončený chrám sice byl jeho životním dílem, určitě však nebyl jediným. Gaudí stojí také za budovou Casa Milà, Parkem Güell nebo letní vilou Casa El Capricho.

Antonio Banderas je skutečně muž mnoha talentů. Většina lidí ho zřejmě bude znát jako herce, ale je zároveň i režisér, zpěvák a producent. S jeho jménem se pojí filmy jako Interview s upírem, Tenkrát v Mexiku nebo Zorro. Je držitelem mnoha ocenění a byl několikrát nominován na Golden Globes nebo Academy Awards.

Bez nadsázky by se dalo říct, že Salvador Dalí patří k nejznámějším umělcům světa. S jeho jménem je pevně spojen pojem surrealismus, tedy umělecký směr zdůrazňující podvědomí, který si klade za cíl zachytit a umělecky vyjádřit sny, představy a myšlenky. Dalího obrazy jsou založeny na snové imaginaci, vyznačují se pečlivostí a smyslem pro detail. Mezi jeho nejznámější díla patří Persistence paměti, Pokušení sv. Antonína nebo Labutě odrážející se ve vodě.

Penélope Cruz se řadí mezi nejznámější španělské herečky. V roce 2006 se stala první Španělkou nominovanou na Oscara, kterého o dva roky později získala za film Vicky Cristina Barcelona. Je známá pro své role ve filmech Fanfán Tulipán, Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna nebo Vražda v Orient expresu.

To, že se ve Španělsku rodí vynikající umělci, dokládá i malíř a sochař Pablo Picasso. Na světě by se našlo málo lidí, kteří neznají jeho jméno a dílo. V jeho díle je sice nejprve patrný akademický realismus a později symbolismus, nejvíce se však zapsal do dějin jako jeden ze zakladatelů kubismu. K jeho nejproslulejším dílům patří Guernica, Avignonské slečny nebo jeho vlastní autoportrét.

Miguel de Cervantes se proslavil jako básník a spisovatel. Spoustu toho zažil i jako voják, když v bitvě přišel o levou ruku nebo když padl do alžírského zajetí a později do otroctví, odkud ho po několika letech vykoupili mniši. Přestože napsal několik literárních děl, většina lidí ho bude znát jako autora proslulého románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha, který je dodnes považován za jedno z nejvýznamnějších děl světové literatury.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Barcelona, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat město Barcelona, které je velkým městem Španělska.

Přejít na průvodce Barcelona