Amsterdam, kompletní průvodce

Amsterdam

Spletité vodní kanály, kola na každém rohu, cihlové domky naklánějící se do všech stran a vůně marihuany ve vzduchu. To vše a ještě mnohem více je Amsterdam, hlavní město Nizozemska. Svou různorodostí a extravagantnostní láká miliony turistů ročně – a není se čemu divit.

Základní info

Hlavní město Nizozemska, kde žije 872 680 obyvatel.

Počasí

Průměrná teplota v červnu 21 °C

Měna

Euro (€, EUR) 1 € = 24 Kč

Časové pásmo

GMT +2, aktuální čas: 02:59:32

Jazyky v Nizozemsku

  • Nizozemština (úřední)

Vlajka Nizozemska

Doprava v Amsterdamu

Pěšky, na kole, tramvají nebo snad lodí? Jestli se chcete dozvědět, jak zažít tu pravou amsterdamskou atmosféru, jak se co nejsnadněji dostat do centra protkaného malebnými vodními kanály, jak zbytečně neutratit velké množství peněz za dopravu a ještě se zadarmo projet lodním přívozem, tak následující řádky vás jistě potěší.

Památky v Amsterdamu

Kanály protkaný Amsterdam má jistě co nabídnout, ať už toužíte jen tak se potulovat malebnými uličkami, nebo chcete obejít všechna významná historická místa. Jedním z nich je samotné centrum Amsterdamu, které je zastavěno domy z 16. a 17. století, jež jsou spolu s vodními kanály pro toto město tak typické.

Jídlo a pití v Amsterdamu

Při návštěvě Amsterdamu vám zaručeně vyhládne, což bude výtečná příležitost ponořit se do amsterdamské kuchyně hýřící inovativními nápady, které ale nezapomínají na tradici. A pokud vydatné jídlo budete chtít zapít tím nejlepším nizozemským pivem v malebné hospodě na břehu jednoho z mnohých kanálů, lepší příležitost než tady už mít nebudete. Samozřejmě, že ani milovníci kávy v tomto nizozemském městě nepřijdou zkrátka.

Noční život v Amsterdamu

Pokud jste v Amsterdamu, jeho noční život byste si rozhodně neměli nechat ujít. Hudba všeho druhu, neonová světla a nespočet barů či klubů. V Amsterdamu si vybere každý, ať už je fanoušek techna či hip hopu nebo si chce dát pár dobrých drinků v nějakém vyhlášeném baru. Protancovat celou noc je tady zkrátka opravdu jednoduché.

Muzea v Amsterdamu

“Jediný okamžik, kdy se cítím naživu je, když maluju,” pronesl Vincent van Gogh, netušící, že později budou jeho obrazy obdivovat lidé po celém světě. Van Gogh nebyl jediným nizozemským malířem, jehož umění můžete v amsterdamských galeriích obdivovat na vlastní oči. Mezi ty další patří také Rembrandt, Vermeer, Hals a mnozí další.

Architektura a budovy v Amsterdamu

Amsterdam patří mezi nejkrásnější města Evropy a to právem. Spletité kanály a štítové domy jeden vedle druhého tvoří kouzelnou atmosféru, kterou v jiných evropských měst jen stěží zažijete. Pojďme se spolu podívat jaké architektonické skvosty vlastně Amsterdam ukrývá a které budovy byste neměli minout ať už jste milovníci designu, či nikoliv.

Kultura v Amsterdamu

Amsterdam je rozhodně největším kulturním centrem celého Nizozemska. Ať už chcete svou návštěvu obohatit o návštěvu divadla, koncertu, opery či kina, slibujeme vám, že to bude stát za to. Pokud ovládáte angličtinu, není problém zajít na divadelní představení, neboť tento jazyk je v Nizozemsku mnohem rozšířenější než u nás a ovládá ho téměř každý.

Kam v Amsterdamu na nákupy?

Milovníci trhů si v Amsterdamu přijdou na své. Je zde nespočet trhů, od farmářských, přes bleší trhy až po plovoucí trhy s květinami. I ti, kteří dávají přednost nákupním centrům, obchůdkům či butikům se mají při návštěvě hlavního města Nizozemska na co těšit. Proto jsme pro vás připravili seznam těch nejlepších míst, kde se zbavit všech vašich eur.

Příroda v Amsterdamu

Možná si myslíte, že kvůli spletitým kanálům nezbylo v Amsterdamu na žádné stromy, květiny a parky, rádi vás ale vyvedeme z omylu. I v hlavním městě Nizozemska najdete spoustu míst, kam si jít vyčistit hlavu a tak trochu utéct ze spěchu velkoměsta.

Počasí v Amsterdamu – kdy navštívit Amsterdam?

Počasí v Amsterdamu může být všelijaké a tím nejlepším obdobím pro jeho návštěvu je rozmezí květen až září. V létě totiž přináší jeho oceánské klima příjemné teploty, vhodně k objevování města. Kdybyste se rozhodli pro návštěvu ve zbylých měsících roku, můžete očekávat velmi silný vítr, déšť a zataženou oblohu (ale za to méně turistů).

Rady a tipy v Amsterdamu

Máme pro vás seznam těch nejlepších rad a tipů pro to, abyste z vaší návštěvy Amsterdamu vytěžili maximum. Poradíme vám také čemu je lepší se vyhnout, a kam naopak musíte zajít, toužíte-li po těch nejhezčích fotkách na památku.

Směnárny v Amsterdamu

V Amsterdamu se stejně jako v celém Nizozemsku platí eury. Pokud nemáte vyměněné peníze z domova a ocitnete se v Amsterdamu bez eur, doporučujeme směnárny společnosti GWK popřípadě si jednoduše vyberte z automatu.

Bezpečnost v Amsterdamu

Přestože Amsterdam není nejbezpečnějším městem Nizozemska, je považován za jedno z nejbezpečnějších metropolí v Evropě. Dle listu The Economist je Amsterdam šestým nejbezpečnějším velkoměstem na světě a prvním nejbezpečnějším v Evropě.

Wi-Fi a Internet v Amsterdamu

Nizozemsko je členem Evropské Unie, roaming tedy máte v této zemi zdarma. Nemusíte se tak bát zapínat svá data, či zavolat domů. Kromě toho se po celém Amsterdamu nachází místa jako kavárny, parky či knihkupectví s free wifi, nemusíte se tedy bát, že byste nebyli online.

Co dělat s dětmi v Amsterdamu

Možná se budete divit, ale v Amsterdamu je nepřeberné množství zábavných aktivit pro rodiny s dětmi. Nemusíte se tedy bát, že by byl Amsterdam špatnou volbou, máte-li s sebou jedno, dvě či více ratolestí. Tady je náš seznam těch nejzábavnějších věcí, které můžete s dětmi podniknout.

Co dělat v Amsterdamu

Hledáte tipy na ty nejlepší věci, co zažít v Amsterdamu? Ty největší “must-haves”? Pak čtěte dál, protože jsme pro vás shromáždili na jednom místě tipy na atrakce, zážitky a muzea, které musíte v Amsterdamu vidět.

Nedoporučujeme v Amsterdamu

Pokud vás zajímá, čemu byste se v Amsterdamu měli vyhnout, nebo na co byste si měli dát zvláštní pozor, čtěte dál! Sepsali jsme pro vás pár věcí, bez kterých bude vaše návštěva ještě lepší.

Amsterdam levně

Jestliže jste přijeli do Amsterdamu s cílem pořádně ho zažít, ale zároveň neutratit moc peněz, máme pro vás pár tipů.

Nejlepší věci v Amsterdamu zdarma

Už jste v Amsterdamu utratili dost peněz a hledáte co podniknout zadarmo? Rozhodně se nemusíte bát, Amsterdam nabízí nepřeberné množství možností, jak se v tomto městě zabavit, i když máte hluboko do kapsy.

Utajená místa v Amsterdamu

Amsterdam se svými desítky tisíc turistů vás může po čase trochu přehltit, a tak jsme pro vás připravili seznam míst, díky kterým poznáte Amsterdam z nového úhlu pohledu a potkáte o poznání méně turistů.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Nizozemsko, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Nizozemsko, ve kterém se město Amsterdam nachází.

Přejít na průvodce Nizozemsko