Národní parky ve Španělsku

Možná vás trošku překvapí, že ve Španělsku se nachází dohromady patnáct národních parků, z toho deset na Pyrenejském poloostrově, čtyři na Kanárských a jeden na Baleárských ostrovech. Vybrat ten nejkrásnější rozhodně není snadný úkol, protože za návštěvu určitě stojí každičký z nich.

Aigüestortes i Estany de Sant Maurici

Národní park Aigüestortes i Estany de Sant Maurici se rozléhá v severovýchodní části země v Katalánsku. Je tvořen působivými horskými masivy (nejvyšší bod Pic de Comaloforno se vypíná až do výšky 3029 m n. m.) a mnoha jezery především ledovcového původu, přičemž ta nejhlubší z nich dosahují hloubky až 50 m. Kromě jezer zde najdete také velké množství potůčků a bystřin, které na některých místech vytvářejí vodopády.

Více informací

Archipiélago de Cabrera

Národní park Archipiélago de Cabrera je jediným národním parkem na Baleárských ostrovech. Jeho celková rozloha je 100 km2, nicméně velikou většinu této rozlohy zabírá vodní plocha. Souostroví Cabrera, kde se park nachází, představuje důležité místo pro více než 150 druhů tažných ptáků. Jeho pobřeží se považuje za zřejmě nejzachovalejší pobřeží celého Středomoří.

Více informací

Doñana

Národní park Doñana se nachází ve španělské Andalusii. Rozkládá se na téměř 550 km2, přičemž většinu tvoří močály, vodní plochy a písečné duny. Doñana je rájem pro ptáky, a to jak pro ty migrující, tak pro ty, kteří zde hnízdí trvale. Lze tu zpozorovat například plameňáky, straky, lysky nebo orly iberské.

Více informací

Caldera de Taburiente

Národní park Caldera de Taburiente je jedním ze čtyř národních parků na Kanárských ostrovech. Součástí národního parku je také stejnojmenná sopka na ostrově La Palma. Park se může pyšnit hustými borovými lesy, skalními masivy a čistou vodou.

Více informací

Cabañeros

Národní park Cabañeros se nachází v regionu Kastilie – La Mancha ve španělském vnitrozemí. Se svou rozlohou 409 km2 se řadí spíše k větším národním parkům. Velkou část parku pokrývají původní středomořské lesy a louky s řadou vzácných rostlin.

Více informací

Garajonay

Národní park Garajonay se nachází na Kanárských ostrovech, konkrétně na ostrově La Gomera. Pyšní se zejména vavřínovými lesy. Park je spíše menší, jeho rozloha je necelých 40 km2, ale i tak zde roste několik druhů stromů a několik stovek druhů vzácných rostlin.

Více informací

Islas Atlánticas de Galicia

Národní park Islas Atlánticas de Galicia se, jak už napovídá název, nachází ve španělské Galícii. Park se rozkládá na dvou souostrovích a dvou ostrovech, jeho celková rozloha je 85 km2, ale pouze 12 km2 se nachází na souši. Tu pokrývají vavřínové lesy, skalnaté útesy a písečné duny. Na pobřeží hnízdí vzácné druhy ptáků.

Více informací

Timanfaya

Dalším národním parkem na území Kanárských ostrovů je Timanfaya. Se svou rozlohou 51 km2 se řadí spíše k menším parkům. Na rozdíl od ostatních národních parků Španělska v něm nenajdeme žádné druhy rostlin, většinu jeho povrchu totiž pokrývají vulkanické horniny a park tak spíše než jeden z Kanárských ostrovů připomíná povrch Marsu.

Více informací

Tablas de Daimiel

Národní park Tablas de Daimiel je se svou rozlohou 30 km2 nejmenším národním parkem ve Španělsku. Leží ve vnitrozemí v regionu Kastilie – La Mancha. Tvoří ho převážně mokřady, které jsou zásobovány podzemními vodami. V parku rostou zejména rákosy a přezimují tu různé druhy stěhovavých ptáků.

Více informací

Teide

Národní park Teide se nachází na největším z Kanárských ostrovů, Tenerife. Vévodí mu aktivní sopka Pico de Teide, která je se svou výškou 3718 m n. m. nejvyšším bodem Španělska a zároveň třetí nejvyšší sopkou na světě. Park má rozlohu téměř 190 km2 a většinu jeho povrchu pokrývají rozmanité vulkanické útvary.

Více informací

Sierra Nevada

Jak už napovídá název, národní park Sierra Nevada se nachází ve stejnojmenném španělském pohoří v jižní části země. Žijí zde nejrůznější druhy živočichů, mezi nimi například divoké kočky nebo kozorožci, a rostou zde rozmanité druhy rostlin.

Více informací

Picos de Europa

Vápencové pohoří Picos de Europa se nachází v severní části Španělska. Tvoří ho tři vápencové masivy – Ándara, Urriello a Cornión. Nejvyšší vrchol národního parku Torre de Cerredo se tyčí až do výšky 2650 m n. m., ale výšku 2000 m n. m. přesahuje dalších 200 vrcholů.

Více informací

Ordesa y Monte Perdido

Národní park Ordesa y Monte Perdido leží poblíž hranic s Francií, kde na něj navazuje národní park Pyreneje. Parku dominuje hora Monte Perdido, která je se svou výškou 3355 m n. m. nejvyšší horou Pyrenejí. Park funguje také jako biosférická rezervace, která chrání místní faunu a floru a ptačí oblast.

Více informací

Sierra de Guadarrama

Národní park v horském pásmu Sierra de Guadarrama se rozkládá ve střední části Španělska. Nejvyšší horou národního parku je Peñalara, která se tyčí do výšky 2428 m n. m. Park je pokrytý borovými a listnatými lesy, ve vyšších polohách poté pastvinami. Žijí zde rozmanité druhy živočichů, například kozorožci, jezevci, lišky nebo divoké kočky.

Více informací

Monfragüe

Národní park Monfragüe se nachází v regionu Extramadura v západní části země. Jeho povrch je převážně hornatý, místy ho pokrývají nízké dubové lesy. Zvláštností je, že až na jednu malou obec je oblast prakticky neosídlená. Velmi atraktivní je údolí řeky Tajo, jejíž koryto vytváří pozoruhodné skalní útvary.

Více informací
Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Barcelona, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat město Barcelona, které je velkým městem Španělska.

Přejít na průvodce Barcelona