Řím, kompletní průvodce

Řím

Řím je hlavní město Itálie, které se řadí k nejstarším městům v Evropě. Rozkládá se kolem řeky Tibera a se svými necelými třemi miliony obyvatel patří k nejlidnatějším městům v Evropě. V tomto městě na Vás čekají mimořádné umělecké a historické památky. Historické centrum města je součástí Světového dědictví UNESCO.

Základní info

Hlavní město Itálie, kde žije 2 872 398 obyvatel.

Počasí

Průměrná teplota v červenci 30 °C

Měna

Euro (€, EUR) 1 € = 24 Kč

Časové pásmo

GMT +2, aktuální čas: 03:20:57

Jazyky v Itálii

  • Italština (úřední)

Vlajka Itálie

Doprava v Římě

Cestování po Římě je patrně jedinou černou kaňkou při poznávání krás tohoto města. Vždyť i samotní místní vyrážejí do práce s hodinovým předstihem, aby ve výsledku stejně dorazili později, než měli v plánu. Pojďme se na dopravu podívat trochu blíže.

Památky v Římě

Řím byl starými Římany nazýván „věčným městem“, protože věřili, že bez ohledu na to, co se děje ve zbytku světa, město Řím vždy zůstane stát. Procházkou úzkými pestrými uličkami se pomyslně dostanete zpět do časů největší slávy antického Říma.

Jídlo a pití v Římě

Italské jídlo a pití je kapitola sama o sobě. Jestli jste si před cestou do Itálie mysleli, že máte rádi italskou kuchyni, po návratu z ní ji začnete milovat. Ochutnáte ji totiž tak, jak se jíst má; pomalu, v romantickém historickém Římě a vznikne vám pod rukama pravých Italů.

Muzea v Římě

Samotný Řím se dá bezpochyby počítat za takové muzeum, vždyť se také řadí k nejbohatším městům, co se umění a památek týče. Na každém rohu narazíte na starodávnou fontánu, renesanční dům či sochu z doby renesance. I přesto je Řím domovem množství muzeí a galerií.

Architektura a budovy v Římě

Právě díky své architektuře a historii, která je do místních budov beznadějně obtisknuta, patří město Řím ke světovým památkám UNESCO. Doslova každá budova na vás dýchne starodávnou dobou a přenese vás o několik století zpět. Ať do renesance či ještě dál do doby Caesara.

Kultura v Římě

Co kultury a tradic Říma se bez podivu odráží jeho historie. Stejně tak s v ní projevuje výrazné umění, smysl pro rodinu, láska pro architekturu, hudbu a božské hlavně jídlo. Vzkvétání kultury na italském poloostrově se zkrátka od dob starověkého Říma nezastavilo ani na okamžik.

Kam v Římě na nákupy?

Pokud nakupování neodmyslitelně patří k vašim dovoleným a cestování, Řím určitě za takové šopování stojí. V hlavním městě Itálie najdete celou řadu malých obchodů prodávajících tradiční výrobky, ulice, obchodní domy a špičkové mezinárodní designové butiky.

Příroda v Římě

Možná to tak na první pohled nemusí vypadat, ale Řím patří k nejzelenějším hlavním městům Evropy. Najdete v něm tisíce hektarů zahrad a parků. Řím je příjemné město na procházení i z toho důvodu, že ulice v centru jsou lemovány tisíci stromy, které tak vytváří příjemné klima.

Počasí v Římě – kdy navštívit Řím?

Na otázku, jaký je nejlepší čas na cestu do Říma, neexistuje správná odpověď. Každému na procházky po městě svědčí jiné počasí a teploty. Obecně pro Evropu ale platí, že nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen (průměrná teplota 30 °C) a nejstudenější je potom prosinec s lednem (12 °C). Nejvíce deštivých dnů zažívají Římané v dubnu a listopadu. Podívejme se na počasí podrobněji.

Rady a tipy v Římě

U místních obyvatel jsme zjišťovali netradiční informace a sepsali jsme tak pro vás spoustu tipů. Máme pro vás tipy na utajená místa, místa, kde si udělat nejlepší fotku, kam vyrazit s dětmi, jaký pořídit suvenýr či doporučení, co byste v Římě rozhodně dělat neměli.

Proč navštívit Řím?

Ať už jste milovníkem špaget či starověkých příběhů, vášnivou duší potulující se po úzkých uličkách nebo módní shopaholic, Řím je ideálním místem opravdu pro každého. Jak se říká, všechny cesty stejně vedou sem, do Říma.

Bezpečnost v Římě

Řím je jednou z metropolí Evropy a je proto pochopitelné, že bude plný podvodníků a zlodějů, kteří se zaměřují právě na památkami okouzlenými turisty. Proto je samozřejmě dobré hlídat si všechny své cenné věci a ještě lépe pokusit se zapadnout, nevypadat jako klasický turista a ničím na sebe neupozorňovat.

Wi-Fi a Internet v Římě

V dnešní době mobilních dat se jedná spíše o zastaralou věc, ale i tak může být pro někoho veřejná wifi velkým pomocníkem při objevování Říma. Poskytne vám ji mnoho památek ve městě, muzea i parky a samozřejmě kavárny a restaurace.

Co dělat v Římě

Může se to sice zdát jako ohrané klišé, ale pro návštěvníky italské metropole neexistuje lepší rada než „když jste v Římě, dělejte vše jako Říman“. Neznamená to tedy, že mermomocí musíte obejít všechny památky, které jsou na prvních stranách průvodců.

Řím levně

Pokud chcete někde ušetřit, rozhodně to bude na dopravě. Plánujete-li v Římě strávit více než den, bude pro vás výhodné si pořídit Travel Card, díky které pro vás cestování hromadnou dopravou bude výrazně levnější. To se samozřejmě odvíjí od toho, jak moc ji během vašeho pobytu hodláte využívat.

Nejlepší věci v Římě zdarma

I když je Řím turisticky velice vytížen, ne všechny ceny se pohybují závratně vysoko. Po městě můžete cestovat i obdivovat památky velmi levně. A někdy dokonce i zdarma! Jedná se většinou o veřejná prostranství či místa vlastněná italskou vládou.

Utajená místa v Římě

Ač většina Říma je v sezoně zasypána turisty z celého světa, je až s podivem jednoduché objevit tajuplná neprobádaná místa, na kterých s velkou pravděpodobností budete sami. Dva tisíce let se na různorodosti města zkrátka silně podepsaly.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Itálie, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Itálie, ve kterém se město Řím nachází.

Přejít na průvodce Itálie