Spojené království, kompletní průvodce

Spojené království

Spojené království Velké Británie a Severního Irska, které se zkracuje na název Velká Británie či Spojené království, je ostrovní stát, který zahrnuje ostrov Velká Británie, severovýchodní část ostrova Irsko a množství menších ostrovů. Tento stát tvoří země Anglie, Severní Irsko, Skotsko a Wales.

Základní info

Stát v Evropě, kde žije 67 215 293 obyvatel. Hlavním městem je Londýn.

Počasí

Průměrná teplota v červnu 20 °C

Měna

Britská libra (£, GBP) 1 £ = 28 Kč

Časové pásmo

GMT +1, aktuální čas: 02:32:49

Jazyky v Británii

  • Angličtina (úřední)

Vlajka Británie

Čím se platí ve Spojeném království

Oficiální měnou Spojeného království je tzv. libra šterlinků (Ł), v angličtině pound. V hotovosti se dá platit mincemi s hodnotou jedna a dvě, nebo pencemi – 1, 2, 5, 10, 20 a 50. Pro větší částky se musí použít bankovky.

Spropitné ve Spojeném království

Dříve bylo spropitné ve Velké Británii považováno za urážku. Dnes se nechává obsluze zhruba 10 % z celkové útraty, nebo bývají dýška v restauracích zahrnuta již v ceně celkového účtu. Proto si také pečlivě zkontrolujte svou účtenku, aby nedošlo k nepříjemné situaci mezi vámi a obsluhou.

Státní svátky ve Spojeném království

Britové slaví většinu mezinárodních svátků, jako je Nový rok, Velikonoce, Halloween a Vánoce. Christmas Day, během kterého děti obdarovává Santa Claus, se někdy přezdívá Father Christmas. Další den (Boxing Day) Britové odpočívají a užívají si volna.

Typická britská jídla a nápoje, které musíte ochutnat

Mezi klasická jídla, jež mají Britové v oblibě, jednoznačně patří fish and chips (ryba s hranolky). Konkrétně se jedná o smaženou obalenou tresku, kterou si Britové dochucují buď octem, nebo worcesterskou omáčkou. Cena se pohybuje kolem 3 liber a seženete je ve stáncích s rychlým občerstvením.

Národní parky ve Spojeném království

Spojené království Velké Británie a Severního Irska je domovem 15 národních parků, přičemž 10 z nich se nachází právě v Anglii. Pokud jste milovníci přírody a turistiky, doporučujeme vydat se obdivovat krásy těchto parků. Pojďme si je přiblížit trochu více.

Co je charakteristické pro Spojené království

Pohled světa na Velkou Británii dost ovlivňuje fakt, že se jedná o velmi mediálně známou monarchii. Tato země je tedy často spojována se symboly království. Tím jsou určitě fotografie členů královské rodiny nebo typičtí hradní strážci s vysokými černými čepicemi.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Londýn, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat město Londýn, které je hlavním městem Spojeného království.

Přejít na průvodce Londýn