Dánsko, kompletní průvodce

Dánsko

Dánsko je nížinatá země (nejvyšší bod má pouze 170 m n. m.) s velice členitým pobřežím, situovaným v severní Evropě. Úředním jazykem je pro 5 739 963 obyvatel dánština a hlavním městem je Kodaň. Měnovou jednotkou je 1 dánská koruna (DKK). Počátky dánského národa sahají až do 9. století.

Základní info

Stát v Evropě, kde žije 5 831 404 obyvatel. Hlavním městem je Kodaň.

Počasí

Průměrná teplota v dubnu °C

Měna

Dánská koruna (kr, DKK) 1 kr = 3,23 Kč

Časové pásmo

GMT +2, aktuální čas: 00:28:28

Jazyky v Dánsku

  • Dánština (úřední)

Vlajka Dánska

Proč navštívit Dánsko

Největší zážitek, který si z Dánska odnesete, je klidná a mírová atmosféra celé země. Život ve městech nemusí znamenat dopravní kolony či zmatené pohyby vystresovaných a uspěchaných lidí. Život zde probíhá v jiném rytmu. Dáni, kteří se pohybují po svých barevných kolech a jejich hygge životním stylem, se stali vzorem pro země po celém světě.

Kdy nejlépe navštívit Dánsko

Jelikož se Dánsko nachází mezi několika různými klimatickými zónami, tak v západní části země je atlantické klima, zatímco východní část země zažívá klima ovlivněné kontinentem. Srážky jsou závislé od dané lokality, avšak můžeme podotknout, že nejčastější deště jsou v období od září do března, přičemž září je opravdu srážkově velmi vydatné.

Nejlepší místa v Dánsku

Přinášíme vám tipy na místa, která při návštěvě Dánska prostě nesmíte vynechat. Jsou to tipy od místních obyvatel, čili se nemusíte bát, že byste návštěvou šlápli vedle. Naopak. Vybírat můžete nejen z městských tipů, ale také krásné přírody.

Čím se v Dánsku platí

Dánsko je jednou ze zemí Evropské Unie, která nepoužívá euro. Oficiální měnou je zde dánská koruna. Nemusíte se však bát, jelikož v turisticky frekventovaných místech bývá možné platit také eury.

Spropitné v Dánsku

Cestujete do Dánska a nevíte, jak vysoké spropitné je zde zvykem? Při cestě do této země nemusíte mít obavy, jelikož spropitné v Dánsku je skoro vždy již zahrnuto v konečné ceně.

Státní svátky v Dánsku

Pokud se při cestování chcete vyhnout dnům, na které připadají státní svátky (a předejít tak zavřeným obchodům) nebo Vás jen zajímá, co a kdy Dánové slaví, podívejte se na následující seznam dánských státních svátků.

Typická dánská jídla, která musíte ochutnat

Dánská kuchyně je založená především na čerstvých surovinách. Základem jsou ryby, mořské plody, maso a zelenina. Přestože tato kuchyně nepatří k těm nejznámějším a nejobdivovanějším, neznamená to, že by nebyla chuťově zajímavá. Ba naopak, je výtečná.

Ceny v Dánsku

Pokud jde o Skandinávii, můžete se v Dánsku těšit na nejnižší ceny z okolních zemí. Avšak v kontextu celé Evropy jsou ceny v Dánsku vyšší než kdekoli v Evropě. Například ve srovnání se střední a východní Evropou jsou ceny v průměru třikrát větší.

Jak ušetřit v Dánsku

Jelikož je Dánsko na evropské poměry poměrně drahou zemí, pojďme se spolu podívat, jakým způsobem se dá v této zemi ušetřit, abyste trošku ulevili Vaší peněžence. Není uměním koupit si vždy to nejdražší, ale naopak. Podívejme se na pár obecných tipů, které Vám pomůžou.

Bezpečnost v Dánsku

Severské země se již tradičně řadí ke špičkám Evropy, co se bezpečnosti týče. A Dánsko není výjimkou. Přestože je zde bezpečnost velmi dobrá, je třeba být v určitých okamžicích a na určitých místech ostražití. Zejména před přistěhovalci.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Kodaň, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat město Kodaň, které je hlavním městem Dánska.

Přejít na průvodce Kodaň