Co jste nevěděli o Španělsku

Co jste nevěděli o Španělsku

Španělsko a španělská kultura sice ve světě patří k těm známějším, ale je to země ve všech směrech tak bohatá, že o ní určitě ještě nevíte všechno. Podívejte se na několik překvapivých faktů o této úžasné zemi!

Jazyky

Jak jistě víte, španělsky se nemluví zdaleka jen ve Španělsku. Možná vás překvapí, že na celém světě hovoří španělsky přes 400 milionů lidí, což z něj hned po čínštině dělá druhý nejpoužívanější jazyk na světě. Kromě samotného Španělska se používá v Latinské Americe a některých částech Afriky a Asie. Španělsko má ne jeden, ale hned pět úředních jazyků, kromě španělštiny je to ještě katalánština, baskičtina, galicijština a aranština.

Nepřehlédněte Nejlepší místa ve Španělsku

Nejstarší restaurace na světě

Ve Španělsku můžete navštívit nejstarší fungující restauraci na světě. Nachází se v Madridu a jmenuje se Restaurante Botín. Poprvé byla otevřena už v roce 1725. Můžete v ní ochutnat zejména tradiční španělskou kuchyni, například cochinillo asado.

Eiffelův most

Kdo by neznal pařížskou Eiffelovu věž? Málokdo už však ví, že než Gustav Eiffel postavil světoznámou věž, navrhnul červený most v katalánské Gironě. Za návštěvu stojí samozřejmě nejen most, ale celá Girona.

Země vynálezů

Zřejmě jste netušili, že ze Španělska pochází řada slavných vynálezů. Enricu Bernatovi vděčíme za lízátko a žebrákům ze Sevilly za cigarety. Ze Španělska pochází také mop a kbelík, jednorázová injekční stříkačka, tyčový mixér nebo digitální kalkulačka.

Tip Španělské slavnosti a festivaly

Olivový olej, víno a šafrán

Španělsko produkuje téměř polovinu všeho olivového oleje na světě. Nejvíce se ho vyprodukuje na jihu země v Andalusii. Španělsko je také hned po Íránu druhým největším výrobcem šafránu a největším vývozcem vína na světě, přestože ve výrobě ho předstihují Itálie a Francie.

Dlouhý život

Španělé se mohou pyšnit mimo jiné i dlouhověkostí, průměrně se vyššího věku dožívají už jen Japonci. Průměrná délka života ve Španělsku je 83,5 let. Mnozí to přisuzují skladbě jídelníčku, který často zahrnuje velké množství ovoce, zeleniny a ryb.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Barcelona, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat město Barcelona, které je velkým městem Španělska.

Přejít na průvodce Barcelona