Itálie, kompletní průvodce

Itálie

Itálie je státem jižní Evropy, který se rozkládá na Apeninském poloostrově. Itálie má nacelých 60 milionů obyvatel a je zajímavostí, že uvnitř státu se nacházejí další dva městské státy a to Vatikán a San Marino. Nejvyšším bodem je Mont Blanc, která je zároveň nejvyšším bodem celé Evropy. Hlavním městem Itálie je Řím.

Základní info

Stát v Evropě, kde žije 59 554 023 obyvatel. Hlavním městem je Řím.

Počasí

Průměrná teplota v červnu 25 °C

Měna

Euro (€, EUR) 1 € = 24 Kč

Časové pásmo

GMT +2, aktuální čas: 19:04:56

Jazyky v Itálii

  • Italština (úřední)

Vlajka Itálie

7 důvodů proč navštívit Itálii

Itálie je destinací, kterou není třeba dlouze představovat, protože je docela těžké najít podobnou mnohostrannou a různorodou zemi na světě. Každý cestující si v Itálii zkrátka najde své. Pojďme si projít ty nejzásadnější důvody, kvůli kterým musíte Itálii navštívit.

Kdy nejlépe navštívit Itálii

Vhodná doba pro návštěvu Itálie může být téměř kdykoliv během roku. I přestože země nabízí cokoliv, co si můžete užít v každém ročním období, nejlepší doba k její návštěvě je na podzim, od září do listopadu, kdy jsou hotely a letenky levnější a letní davy v oblíbených turistických destinacích výrazně ustoupí. Také ovšem záleží na lokalitě, kterou hodláte navštívit. Na lyžařské radovánky si vyberte období zimy, pro turistiku zvolte jaro.

Nejlepší místa v Itálii

V Itálii naleznete řadu světoznámých měst, která jsou plna historických architektonických pokladů i malebných uzoučkých uliček s úžasnou atmosférou. Itálie je zároveň ideálním místem pro milovníky přírody. Však zde můžete od krásných písečných pláží vyšplhat na vrcholky Alp.

Slavní Italové

Není snad možné, abyste nevyjmenovali alespoň 5 slavných Italů. Přichystali jsme výběr několika slavných jmen, která určitě budete znát a uděláte si tak představu, jací velikáni mají italský původ.

Čím se v Itálii platí

Jelikož Itálie patří do Eurozóny, platí se v zemi eurem. Stejně tomu tak je v San Marinu a Vatikánu. Jelikož směnárny fungují všude stejně, bude vám při transakci přímo v Itálii (a vezmeme-li v potaz, že jste tamní turista) naúčtován tučný poplatek.

Spropitné v Itálii

Italští číšníci a servírky jsou zvyklí na určité standardy. A tím je myšleno spropitné. Jako obvykle se i v italských restauracích za příjemnou obsluhu či chutný pokrm nechává 10 % z útraty.

Národní parky v Itálii

Itálie patří k těm státům, které nikdy nemáte možnost prozkoumat celé a u kterých nemůžete říct, že jste viděli vše. Od historických měst, přes pláže až po úchvatné a pohlcující parky. Je toho tolik, co můžete v Itálii zažít.

Kouření v Itálii

Kouření v Itálii je na veřejných místech, jako jsou bary, restaurace, diskotéky a kanceláře, zakázáno od roku 2005. Přesto jsou tato pravidla méně přísná než v ostatních evropských zemích a zapálit si tak můžete například na terasách podniků.

Jací jsou Italové?

Pravého Itala si asi představíme všichni. Opálená kůže, výrazná gestikulace a slova jako pasta, pizza, espresso. Něco na tom bude. Většina stereotypů je totiž pravdivá.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Řím, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat město Řím, které je hlavním městem Itálie.

Přejít na průvodce Řím