Londýn, kompletní průvodce

Londýn

Vítejte v Londýně, hlavním městě Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, a ve městě, které patří mezi nejdůležitější a nejnavštěvovanější města v Evropě. Toto město si Vás získá nejen svou architekturou, kde vedle sebe narazíte na historické budovy s nejmodernějšími stavbami, ale také svou četností zeleně, která zabírá celých 11% rozlohy Londýna.

Základní info

Hlavní město Británie, kde žije 8 878 251 obyvatel.

Počasí

Průměrná teplota v červnu 20 °C

Měna

Britská libra (£, GBP) 1 £ = 28 Kč

Časové pásmo

GMT +1, aktuální čas: 18:07:32

Jazyky v Británii

  • Angličtina (úřední)

Vlajka Británie

Doprava v Londýně

Londýn je velmi rušné město, ostatně se také jedná o světovou metropoli, a tak bez předchozí zkušenosti může být pro návštěvníky orientace trochu složitá. Avšak Londýn nabízí velmi dobrý systém hromadné dopravy, díky které by Vám doprava po tomto městě neměla dělat velké problémy. Přinášíme komplexní informace o dopravě v Londýně, které Vám objasní, co Vás zde čeká a nemine.

Památky v Londýně

Asi nejčastější důvod návštěvy Londýna jsou početné památky. V metropoli se setkává několik kultur a stylů, tudíž si zde svoje najde opravdu každý. Od historických staveb po moderní pouliční umění. Některé jsou zdarma, jiné stojí pár liber. Všechny za to ale stojí.

Jídlo a pití v Londýně

V Londýně se míchá velký počet kultur. Tím ho dělá jedinečným a potravinářskou scénu má velice rozmanitou. Na výběr máte od luxusních restaurací a pouličních jídel až po britské oblíbené fast foody nebo bary a tradiční hospody. V Londýně najdete doslova cokoliv, na co máte zrovna chuť. Jen se nesmíte bát vynechat zaběhnutá místa a v zákoutích uliček objevit skvosty, které znají převážně místní.

Noční život v Londýně

Nikdy nespící Londýn je plný mladých lidí, a tak patří na noční život knejbohatším evropským městům. Svůj volný čas s kamarády můžete strávit ve více než 5000 více či méně známých hudebních nebo tanečních klubech a barech. V centru jsou tato místa dost drahá; jen za vstup zaplatíte 25 liber, a to bez drinků. Nejlepší způsob, jak na večerní zábavě ušetřit, je tedy najít nějaký podnik spíše na periferii města a pití si koupit v supermarketu a naplno si ho užít ještě před náročným večerem. Dovnitř Vás s ním totiž nepustí.

Muzea v Londýně

Žádná návštěva Londýna není úplná, dokud nenavštívíte některou z nepřeberného množství galerií nebo muzeí. Ta největší a nejzajímavější výstavní místa jsou dokonce zdarma. Financovány jsou totiž ze státní pokladny. Za zhlédnutí ale určitě stojí i některá menší soukromá muzea, která se většinou zaměřují na určitou dobu, fenomén nebo historickou postavu.

Architektura a budovy v Londýně

V Londýně si na své přijdou všichni, které zajímá architektura. Většina z historických a nejnavštěvova­nějších staveb je částečně spojena s monarchií a anglikánskou církví. Najdete zde ale od každého kousek – připomínky středověku, střípky viktoriánské doby a spoustu moderních budov. Nedaleko od sebe se tak tyčí 900 let starý hrad Tower of London a londýnská “okurka“, 30 St Mary Axe.

Kultura v Londýně

Londýnské ulice jsou hojně zdobeny pestrobarevnými plakáty, které lákají lidi na různá představení; divadelní i hudební. Výběr je určitě široký, přestože většina večerních představení je beznadějně vyprodána týdny dopředu. Jestli ale opravdu stojíte o jistě nezapomenutelný kulturní zážitek z energií nabitého Londýna, zarezervujte si včas dopředu lístky na některý ze světoznámých muzikálů nebo klasickou hru v Shakespearově divadle Globe.

Kam v Londýně na nákupy?

Minimálně jako správná dáma nemůžete z Londýna odjet bez nějakého nového kousku do šatníku. Londýn je sice metropolí modelingových agentur a přehlídek, najde se zde ale plno míst, kde své kosmopolitní oblečení seženete i Vy a za rozhodně rozumnější cenu. A nemusí zůstat jen u nákupu oblečení.

Příroda v Londýně

Představa upraveného anglického trávníku sytě zelené barvy je sice známá po celém světě, v Londýně takové plochy uvidíte ale převážně na soukromých pozemcích. Alespoň podobnou trávu můžete vidět v městských parcích, ve kterých můžete provádět snad cokoliv, co Vám místo nabídne. Díky parkům je industriální Londýn kupodivu nejzelenějším evropským velkoměstem.

Počasí v Londýně – kdy navštívit Londýn?

Pokud přemýšlíte v jakou roční dobu vyrazit do Londýna, tak můžete být v klidu, jelikož do Londýna lze cestovat v jakoukoliv dobu, avšak musíte počítat s tím, že je zde počasí poměrně nevyzpytatelné. Útěchou je, že se zde většinou nesetkáte s extrémním počasím, čili extrémní mrazy či neúnosná horka by Vás neměla potkat.

Rady a tipy v Londýně

Nejlepším způsobem jak prozkoumat Londýn tak, jako byste nebyl turista, je určitě se optat samotných místních – doporučí nejlepší a nejlevnější hospodu, provedou Vás okolím nebo vysvětlí, jak se vyznat v autobusové dopravě.

Proč navštívit Londýn?

Když se řekne Velká Británie, každý si určitě představí deštivé počasí, čaj a Big Ben. To je ale velice slabá charakteristika. Anglie a Londýn má řadu důvodů, proč byste se měli na tento ostrov vydat. Pojďme si přiblížit ty nejdůležitější.

Směnárny v Londýně

Platidlem ve Spojeném království je Britská libra, jejíž mince jsou o hodnotách 1p, 2 p, 5 p, 10 p, 20 p, 50 p, £ 1 a £ 2 a bankovky potkáte o hodnotách £ 5, £ 10, £ 20 a £ 50. Pojďme se podívat na situaci kolem směnáren a cen v Londýně blíže.

Bezpečnost v Londýně

Anglie je vyspělou zemí, která má všeobecně nízkou úroveň zločinnosti, avšak zvýšenou kriminalitu lze zaznamenat právě v Londýně. Jde hlavně o kapesní krádeže a přepadení zacílená na turisty.

Co dělat s dětmi v Londýně

Může se zdát, že tak rušné a velké město jako je Londýn, není pro rodinnou dovolenou úplně adekvátním místem. Přesto existuje pár aktivit, které budou bavit nejen Vaše děti, ale i Vás.

Co dělat v Londýně

Pokud nechcete celý výlet do Londýna strávit chozením po památkách, zkuste se na chvíli stát samotným Londýňanem. Zeptali jsme se místních obyvatel, co by Vám doporučili dělat v jejich rodném městě. Co Vám radí?

Londýn levně

Londýn je jedno z těch světových metropolí, které prostě musíte zažít na vlastní kůži. Kvůli silné britské měně se celý výlet ale může silně prodražit. Turistu využívá většina památek, které nasadí ceny často velmi vysoko.

Nejlepší věci v Londýně zdarma

Londýn patří mezi nejdražší města, drahé je ubytování, strava i doprava. Přestože se ceny rok od roku zvyšují, příliv turistů neutichá. Ale i tady se nabízí spousta aktivit, kvůli kterým do peněženky sahat nebudete muset. Jsou totiž zcela zdarma.

Utajená místa v Londýně

Úzké uličky Londýna v sobě skrývají mnoho turistům neznámých míst. Buďto je musíte objevit během toulání po těchto zákoutích, nebo Vám o nich musí něco prozradit samotní Londýňané. K takovým zapomenutým skvostům patří převážně parky, bary či obchůdky s rozmanitým sortimentem.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa