Česko, kompletní průvodce

Česko

Česká republika je vnitrozemským státem situovaným v samotném srdci Evropy. Úředním jazykem je pro 10,5 milionu obyvatel čeština a hlavním městem je Praha. Měnovou jednotkou je 1 koruna česká (Kč). Počátky českého národa sahají až do 9. století (vznik Velkomoravské říše), avšak samostatným státem je od roku 1993. Platí zde středoevropský čas.

Základní info

Stát v Evropě, kde žije 10 698 896 obyvatel. Hlavním městem je Praha.

Počasí

Průměrná teplota v červnu 20 °C

Měna

Česká koruna (Kč, CZK) 24 Kč = 1 €

Časové pásmo

GMT +2, aktuální čas: 02:36:12

Jazyky v Česku

  • Čeština (úřední)

Vlajka Česka

Proč navštívit Česko

Česká republika je místem, které uspokojí i ty nejnáročnější cestovatele. Díky své bohaté historii zde naleznete jedinečná historická města, kouzelnou přírodu, výbornou gastronomii a to vše provází známá česká pohostinnost.

Kdy nejlépe navštívit Česko

Pro Českou republiku je charakteristické mírné a smíšené přímořské a kontinentální podnebí se střídáním čtyř ročních období – jaro, léto, podzim a zima. Přímořský vliv je patrný zejména v Čechách, kdežto Morava a Slezsko jsou charakteristické kontinentálními podnebními vlivy.

Nejlepší místa v Česku

Česká republika sice není největší zemí co se rozlohy týče, avšak je zemí s nesmírným přírodním bohatstvím, spoustou velkých krás a příležitostí pro zajímavé výlety. V Čechách naleznete nejen malebná historická města, ale také průzračná jezera, krásné parky i majestátní hory. Přinášíme vám tipy na místa, která při návštěvě České republiky prostě nesmíte minout.

Světoznámí Češi

Velké množství slavných světových osobností má svůj původ v českých zemích. Jejich odkaz byl patrný jak v obdobích rozmachu, tak i v těžkých dobách. Pojďme se na slavné Čechy podívat podrobněji, jelikož je nalezneme ve všech oblastech. Od kultury přes umění až po svět sportu.

Čím se v Česku platí

Přestože je Česká republika od roku 2004 členem Evropské unie, tak není součástí eurozóny, tudíž se zde neplatí měnou euro. Češi tak stále používají svou měnu, kterou je česká koruna.

Spropitné v Česku

Spropitné, tedy dobrovolná malá částka peněz, která se přidává k samotné ceně za službu, je v České republice výrazem spokojenosti se službou. V reprezentativních restauracích je obvyklá výše spropitného 10%.

Státní svátky v Česku

Zajímá Vás, na jaké dny připadají v České republice svátky? Nebo se jen chcete vyhnout těmto dnům, kdy má spoustu obchodů zavřeno? Koukněte na seznam všech státních svátků v České republice.

Co jste nevěděli o Česku

Že máte o České republice načteno vše? Vězte, že ne. Máme pro Vás několik zajímavostí o této zemi, které Vás rozhodně překvapí. Mnoho věcí, firem i osob má svůj původ v této středoevropské ze­mi.

Typická česká jídla, která musíte ochutnat

O českém jídle se rozhodně nedá říci, že by šlo o dietní kuchyni. Česká tradiční kuchyně je poměrně těžká na trávení, avšak přesto byste měli ochutnat 5 pokrmů, která Češi považují za vlastní, i když některá tak původní nejsou.

Národní parky v Česku

Objevte kus nedotčené přírody v podobě čtyř Národních parků České republiky. Tato zvláště chráněná území jsou svými přírodními krásami naprostým turistickým vrcholem milovníků přírody.

Kouření v Česku

Dlouhá léta patřila Česká republika se svými zákony týkající se konzumace tabáku k nejbenevolen­tnějším státům Evropské unie. Od 31. května 2017 je tomu jinak.

Svatby v Česku

Zajímá Vás jak probíhá tradiční česká svatba? Nebo byste se rádi nechali oddat v České republice, přestože nejste jejími občany? Nabízíme Vám stručný přehled.

Značky českých piv, pivovary

Česká republika se může pyšnit titulem největšího spotřebitele piva na světě. Pivo se neřadí mezi nejoblíbenější nápoje jen tak. Vždyť na území Čech existuje přes 400 pivovarů.

Nejkrásnější hrady a zámky v Česku

Česká republika se pyšní obrovským množstvím krásných hradů a zámků. V každém kraji této zemičky najdete desítky těchto úžasných historických staveb. Zeptali jsme se místních, aby nám sdělili, které hrady a zámky jsou ty nejlepší, které stojí za návštěvu.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Praha, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat město Praha, které je hlavním městem Česka.

Přejít na průvodce Praha