Španělské slavnosti a festivaly

Španělské slavnosti a festivaly

Když se řekne Španělsko, mnoha lidem se kromě moře, jídla a umění jistě vybaví také španělské slavnosti a festivaly, kterých je v této zemi skutečně požehnaně. Jestliže si chcete vychutnat tu pravou španělskou atmosféru opravdu plnými doušky, měli byste alespoň některé z nich navštívit.

Různé slavnosti, festivaly a karnevaly se ve Španělsku konají od jara až do zimy, takže ať už do země přijedete v kteroukoli roční dobu, je více než pravděpodobné, že se budete moci nějaké slavnosti zúčastnit. Většina festivalů je regionálních, to znamená, že se odehrávají jen v určitém městě nebo regionu, ale najdou se i takové, které se slaví v jednu chvíli po celé zemi.

Tip Státní svátky ve Španělsku

Zjara můžete ve Španělsku navštívit například festival Las Fallas ve Valencii, který se slaví v rozmezí od 15. do 19. března. V tomto období najdete ve městech figury vyrobené z papíru, sádry nebo dřeva, které se v předvečer svátku sv. Josefa zapálí, čímž symbolizují konec starého a uvolňují cestu novému. V andaluské Seville se dva týdny po Velikonocích odehrává festival zvaný Feria de Abril. Kromě jídla, pití a tance jsou jeho součástí také kontroverzní býčí zápasy.

Po celé zemi se v létě slaví svátek sv. Jana, v jehož předvečer se po celé zemi zapalují hranice. O pár dní později, tedy 29. června, zase z přístavů vyplouvají nazdobené lodě na počest sv. Petra, patrona rybářů. Ve stejný den se ve městě Haro odehrává tradiční La Batalla del Vino neboli vinná bitva, při které na sebe bíle odění lidé stříkají červené víno. Poměrně známý je festival Los Sanfermines odehrávající se začátkem července v Pamploně, ve kterém mladé muže prohánějí ulicemi města býci.

Doporučujeme
Španělské víno
Španělské víno

Na podzim se ve většině vinařských oblastí organizuje vinobraní, které se slaví na různých místech a různými způsoby, které však spojuje jedna věc – víno.

V zimě se odehrávají především slavnosti a festivaly spojené s příchodem Vánoc a Nového roku. Vrcholem vánočních svátků je pro Španěly Štědrý den, kdy se rodiny scházejí na večeři a oslavují. O pár dní později, tedy 28. prosince, se slaví tzv. Santos Inocentes neboli Den bláznů, což je něco jako španělský apríl. Dárky se ve Španělsku dávají až na Tři krále, tedy 6. ledna. V předvečer tohoto svátku se v mnoha větších španělských městech konají slavnostní průvody.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Barcelona, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat město Barcelona, které je velkým městem Španělska.

Přejít na průvodce Barcelona