Vídeň, kompletní průvodce

Vídeň

Vídeň je hlavní město Rakouska ležící na řece Dunaji. Řadí se k nejvýznamnějším kulturním centrům Evropy a je známé pro své historické památky, klasickou hudbu a kávu. Vídeň je také domovem mnoha významných mezinárodních organizací, včetně OSN a OPEC. Ve městě žije přibližně 1,9 milionu obyvatel a jeho historie sahá až do 1. století př. n. l.

Základní info

Hlavní město Rakouska, kde žije 1 913 481 obyvatel.

Počasí

Průměrná teplota v červnu 21 °C

Měna

Euro (€, EUR) 1 € = 24 Kč

Časové pásmo

GMT +2, aktuální čas: 07:36:43

Jazyky v Rakousku

  • Němčina (úřední)

Vlajka Rakouska

Doprava ve Vídni

Možností, jak se přepravovat po Vídni, je spousta. Po historickém centru se za hezkého počasí můžete projít pěšky, pokud ale preferujete jiný způsob, je možné využít některý z mnoha prostředků veřejné dopravy.

Památky ve Vídni

Tato dvoumilionová evropská metropole atraktivními památkami přímo kypí. Na své si přijdou milovníci muzeí, divadla, hudby, architektury i sakrálních staveb, a to ve všech ročních obdobích. Ve Vídní si můžete prohlédnout nejen architektonické památky pocházející z mnoha uměleckých období od gotiky přes secesi až po moderní novodobé stavby.

Jídlo a pití ve Vídni

Vzhledem k tomu, že spousta tradičních rakouských jídel pochází z období Rakouska-Uherska, se rakouská kuchyně od té české nijak zvlášť neliší. Když se mluví o rakouské kuchyni, často se tento pojem zužuje pouze na tu vídeňskou, ale každá oblast má svá specifická a tradiční jídla. V jistých oblastech můžete v rakouské kuchyni rozeznat prvky italské či německé, ale nenechte se zmást, i Rakousko dovede být osobité!

Noční život ve Vídni

Do Vídně nemusíte jet jenom poznávat památky. Když zapadne slunce a město se ponoří do tmy, nemusíte se hned odebrat do postele. Co takhle zajít si s drahou polovičkou na sklenku vína, s přáteli posedět na pivu s dobrou muzikou, zajít do restaurace na večeři nebo do jednoho z mnoha vídeňských barů na drink?

Muzea ve Vídni

Na své si přijdou mimo jiné i fanoušci galerií a muzeí. Vídeň jich totiž má více než sto. Patří mezi ně jak muzea, kde se nacházejí umělecké a vědecké sbírky světové úrovně, tak komornější galerie. Každá má však co nabídnout. Pokud vás zajímá věda či umění, rozhodně si jejich návštěvu nenechte ujít.

Architektura a budovy ve Vídni

Jestliže jste milovníky architektury, zřejmě vás málokteré město nadchne a upoutá tak, jako právě Vídeň. Hlavní město Rakouska je bohatou truhlicí všech možných architektonických stylů. Většině lidí se ve spojení s Vídní nejspíše vybaví honosné baroko, ale pojďte se s námi přesvědčit o tom, že ve Vídni je toho k vidění mnohem víc!

Kultura ve Vídni

Kam jinam lze milovníky kultury pozvat než do Vídně? Pokud se chystáte vyrazit za kulturou, jste tu rozhodně správně. Vídeň nabízí širokou škálu možností pro milovníky všelijakých kulturních příležitostí, ať už si chcete užít divadelní představení, balet nebo film v kině.

Kam ve Vídni na nákupy?

Ve Vídni je spousta možností, kam vyrazit na nákupy, pokud si z Vídně chcete kromě zážitků odvézt i nějaký hmotný suvenýr. Můžete samozřejmě vyrazit do některého z klasických moderních nákupních center, ale zvažte také tradiční tržnice – nejen pro kvalitní a mnohdy levnější zboží, ale také pro jejich jedinečnou atmosféru.

Příroda ve Vídni

Pokud už vás ruch velkoměsta nebaví, je načase uniknout někam do přírody. Ano, i uprostřed Vídně je to možné. Chcete-li si na chvíli odpočinout, přinášíme vám přehled těch nejhezčích a nejnavštěvova­nějších vídeňských parků a zahrad.

Počasí ve Vídni – kdy navštívit Vídeň?

V Rakousku počítejte s klasickým evropským střídáním čtyř ročních období – tuhá zima, příjemné jaro a podzim a horké léto. Maximální teploty dosahují ve Vídni v létě až 27 °C, zatímco během zimy čekejte v metropoli průměrně 3 °C.

Rady a tipy ve Vídni

Jestliže se rozhodnete tuto krásnou rakouskou metropoli navštívit, jistě se vám budou hodit naše tipy co dělat nebo naopak nedělat, co si určitě nenechat ujít, jaký suvenýr si nezapomenout přivézt nebo kam se během výletu do Vídně vydat s dětmi, aby si město plnými doušky vychutnali i ti nejmenší.

Směnárny ve Vídni

V Rakousku se platí evropskou měnou eurem. V metropoli můžete pohodlně platit platební kartou téměř všude. Pokud potřebujete směnit peníze, rádi vám poradíme, jak na to.

Bezpečnost ve Vídni

Vídeň se každoročně řadí mezi nejlepší místa k životu. Jedním z důvodů je právě bezpečnost. Vídeň je v porovnání s jinými metropolemi opravdu bezpečná a vy se tak nemusíte příliš bát chodit městem.

Co dělat s dětmi ve Vídni

Navštěvovat muzea, galerie a jiné historické památky je sice skvělé a určitě si z toho odnesete spoustu krásných zážitků, občas je ale třeba zařídit, aby výlet bavil i ty nejmenší. Ve Vídni naštěstí najdete spoustu míst, kam se dá vyrazit i s dětmi a kde se bude líbit celé rodině.

Co dělat ve Vídni

Vídeň je kouzelné město, které rozhodně stojí za to navštívit, ať už cílíte na určité památky, chcete chodit po nákupech, navštívit adventní trhy nebo se jen tak bezcílně potulovat ulicemi. Návštěvníkům toho nabízí spoustu, takže si na své přijde každý. I tak vám ale připomeneme pár věcí, které dělají Vídeň v očích turistů jedinečnou!

Vídeň levně

Takový výlet do zahraničí, ještě k tomu do hlavního města, se může pěkně prodražit. Na vstupném a dopravě můžete ušetřit nákupem některé z vídeňských turistických karet, některé památky navíc občas nabízejí vstup zdarma, ale i tak vám určitě přijde vhod seznam míst, která můžete navštívit, aniž byste si museli kupovat lístky.

Utajená místa ve Vídni

Vídeň je plná uměleckých i jiných pokladů, které zná celý svět. Všechny samozřejmě stojí za návštěvu, ale už jsou tak nějak… no, prostě je většina lidí zná. My vám ale přinášíme pár tipů na místa, která se sice nepohybují na předních příčkách co se návštěvnosti týče, ale určitě by se na ně nemělo zapomínat.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Rakousko, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Rakousko, ve kterém se město Vídeň nachází.

Přejít na průvodce Rakousko