Rakousko, kompletní průvodce

Rakousko

Rakousko je hornatá země ležící ve střední Evropě. Žije v něm téměř devět milionů obyvatel, kteří mluví zejména německy. Rakousko je vyhledávaným cílem turistů, kteří si jej cení zejména pro jeho kulturní střediska, jako je například Vídeň, Štýrský Hradec nebo Salzburg, hrady, zámky, vysoké hory i malebná údolí.

Základní info

Stát v Evropě, kde žije 8 917 205 obyvatel. Hlavním městem je Vídeň.

Počasí

Průměrná teplota v červenci 25 °C

Měna

Euro (€, EUR) 1 € = 24 Kč

Časové pásmo

GMT +2, aktuální čas: 05:44:58

Jazyky v Rakousku

  • Němčina (úřední)

Vlajka Rakouska

Proč navštívit Rakousko

Horská krajina, kouzelné vesničky, umění, jídlo, historie, kultura i sport. Nezáleží na tom, jakým způsobem rádi trávíte prázdniny, protože v Rakousku si na své přijde každý. Jeho příhodná poloha v srdci Evropy navíc umožňuje i snadnou návštěvu některé ze sousedních zemí, mezi něž patří například Slovinsko, Švýcarsko, Německo nebo Maďarsko.

Kdy navštívit Rakousko

Bez ohledu na to, jaké je zrovna roční období, Rakousko má vždycky co nabídnout. V létě se můžete vydat na túru a obdivovat krásy rakouské přírody, v zimě můžete naopak vyrazit na některé z mnoha sjezdovek a užít si zasněžené hory.

Nejlepší místa v Rakousku

Nezáleží na tom, jestli jste spíše milovníky měst nebo dáváte přednost přírodě. Rakousko má rozhodně co nabídnout. A ať už se vydáte do jakéhokoli koutu této krásné země, nemůžete udělat chybu. Míst, která stojí za to navštívit, je samozřejmě nepřeberné množství, zde jsou však ta, která se zájmu turistů těší nejčastěji.

Slavní Rakušané

Nikoho jistě nepřekvapí, kolik se mezi Rakušany najde významných umělců a hudebníků. Jak ale dokládá následující seznam, Rakušané jsou lidmi mnoha talentů a ve světě se dokázali prosadit v mnoha sférách.

Čím se v Rakousku platí

Oficiální měnou Rakouska je od roku 1999 (hotovostní od r. 2002) euro. V ideálním případě si vyberte nejvýhodnější kurz a směňte peníze ještě před příjezdem do země.

Spropitné v Rakousku

Jak je to v Rakousku se spropitným? V podstatě téměř stejně jako v jiných evropských státech, nicméně pravidla se v různých situacích mohou mírně lišit.

Státní svátky v Rakousku

Státní svátky v Rakousku jsou podobné jako v okolních zemích. Některé, jako třeba Svátek práce, se slaví každý rok ve stejný den, v tomto případě tedy 1. května, některé svátky jsou pohyblivé a jiné se slaví jen v určitých spolkových zemích. Než se tedy vydáte do Rakouska, je vždy lepší se podívat, jaké konkrétní svátky se ve vámi vybrané oblasti slaví. Obchody bývají ve státní svátky zavřené, naopak některé kulturní památky či muzea mohou mít v tyto dny vstup zdarma.

Kouření v Rakousku

Jste-li vášniví kuřáci, zpozorněte. Přestože se Rakousku kdysi přezdívalo „popelník Evropy“, od 1. listopadu 2019 platí v zemi úplný zákaz kouření ve všech barech, kavárnách a restauracích. Zákaz se vztahuje i na elektronické cigarety, doutníky a vodní dýmky.

Jací jsou Rakušané?

O spoustě národů kolují všemožné stereotypy, některé více pravdivé, jiné méně, některé zábavné, jiné možná až urážlivé. Zkusili jste se ale někdy zamyslet nad tím, jací jsou vlastně Rakušané?

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Vídeň, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat město Vídeň, které je hlavním městem Rakouska.

Přejít na průvodce Vídeň