Lisabon, kompletní průvodce

Lisabon

Lisabon je jako hlavní město Portugalska nejzápadnější metropolí evropské pevniny. Toto kosmopolitní město s více než 500 tisíci obyvateli nabízí nejen historické památky, ale i řadu úchvatných uliček, výhledů, podniků a skvělého jídla. Lisabon vás se svou nezapomenutelnou atmosférou okouzlí tak, že si jej určitě zamilujete.

Základní info

Hlavní město Portugalska, kde žije 505 526 obyvatel.

Počasí

Průměrná teplota v květnu 20 °C

Měna

Euro (€, EUR) 1 € = 24 Kč

Časové pásmo

GMT +1, aktuální čas: 03:33:37

Jazyky v Portugalsku

  • Portugalština (úřední)

Vlajka Portugalska

Doprava v Lisabonu

Pokud plánujete návštěvu Lisabonu a rádi byste se zorientovali v oblasti dopravy, pak jste tu správně. Poradíme vám, jak se dostat z letiště do centra, jaký druh dopravy zvolit či jakou jízdenku si pořídit. Veškeré podstatné informace jsme konzultovali s místními obyvateli, abyste věděli vše podstatné.

Památky v Lisabonu

Pulzující portugalská metropole, která se řadí k nejstarším městům v Evropě, skrývá ve svých křivolakých uličkách velké množství zajímavých památek. Naskytne se vám tak k vidění manuelská architektura z dob velkých objevů, jejíž nejtypičtější ukázkou je exteriér kapitulní síně rozlehlého Kristova kláštera v Tomaru.

Jídlo a pití v Lisabonu

Pokud nevíte kam v Lisabonu zajít na jídlo či drink, tak jste tu správně. Lisabon nabízí široké možnosti. Od restaurací s krásným výhledem či útulnou venkovní zahrádkou, přes útulné vinárny s živou hudbou až po restaurace oceněné michelinskou hvězdou.

Noční život v Lisabonu

Pokud se chcete v Lisabonu začít pořádně bavit, pak už nemusíte hledat jinde. Na následujících stránkách vám nabízíme tipy na místa, kde si vychutnáte skvělé drinky, poslechnete výbornou muziku a budete se moci bavit až do rána.

Muzea v Lisabonu

Řada turistů během svého objevování nových míst zařazuje do itineráře i muzea. Pokud patříte mezi ně, připravili jsme pro vás seznam muzeí, které byste neměli v Lisabonu vynechat. A pokud nechcete platit žádné vstupné, máme seznam muzeí i pro vás.

Architektura a budovy v Lisabonu

Lisabon je ideálním místem pro milovníky architektury. Čeká zde na vás řada architektonických stylů a velké množství úchvatných budov. Naleznete zde starodávný hrad, středověké katedrály, ale také moderní stavby. To vše rozeseto po celé portugalské metropoli.

Kultura v Lisabonu

Lisabon je bohatý na umění i kulturu. Pokud jste již prošli místní muzea nebo hledáte jiné kulturní vyžití, nabízíme vám přehled divadel i kinosálů, kde svou touhu po kultuře jistě ukojíte. Ať už jste milovníky činohry či baletu nebo vás lákají nejnovější či nezávislé artové filmy, Lisabon je připraven vám poskytnout od všeho dostatek. Jak strávíte den, je jen na vás a my vám s výběrem rádi pomůžeme.

Kam v Lisabonu na nákupy?

Lisabon je skvělé místo pro nakupování, jelikož nabízí nakupování všeho druhu. Narazíte zde na klasické mezinárodní oděvní značky, ale vyberete si i z autentického zboží v podobě suvenýrů či zboží místní výroby nejen v obchodech v centrální čtvrti Bairro Alto, ale také na řadě trhů.

Příroda v Lisabonu

Lisabon nabízí snadný přístup k okouzlující přírodě. Naleznete zde spoustu zeleně v podobě parků a zahrad, ale také krásné přírodní rezervace. Lisabon nabízí také zajímavé atrakce v blízkém okolí města a to od jízdy na horském kole v Sintře až po slaňování v přírodě.

Počasí v Lisabonu – kdy navštívit Lisabon?

V Lisabonu vás čeká středomořské oceánské klima se zimními teplotami okolo 15 °C a letními okolo 28 °C. V Lisabonu vás tak čeká počasí vhodné k celoroční turistice. Oceánský vítr v úzkých uličkách vás v letních měsících příjemně osvěží stejně jako poměrně studená voda oceánu.

Rady a tipy v Lisabonu

Máme pro vás spoustu tipů a rad, co dělat, ale i nedělat v Lisabonu. Jak v Lisabonu utratit co nejméně peněz, jaké suvenýry si pořídit i kde si můžete udělat skvělou panoramatickou fotografii. A tím to nekončí. Podívejte se na naše tipy.

Bezpečnost v Lisabonu

Lisabon se řadí k nejbezpečnějším hlavním městům v Evropě. S nějakým druhem nebezpečí se během svého pobytu setká skutečně málo turistů. Platí zde však obecná doporučení jako pro kterékoliv hlavní město.

Co dělat s dětmi v Lisabonu

Portugalci mají vřelý vztah k dětem i rodinám. Pokud se zde ocitnete s dětmi, často se vám stane, že budete „upřednostněni“ před ostatními. Například při čekání na letištní taxi vás velice často pustí na začátek fronty. Pojďme se však podívat na nejlepší místa, kam s dětmi v Lisabonu vyrazit.

Co dělat v Lisabonu

Potřebujete poradit s náplní vašeho pobytu v hlavním městě Lisabonu? Vyberte si z následujících námětů a nápadů, které si v této metropoli zcela jistě užijete.

Nedoporučujeme v Lisabonu

Od místních obyvatel jsme se dozvěděli, že se často setkávají s návštěvníky a průvodci, kteří doporučují věci, díky kterým nikdy nezažijí z Lisabonu to nejlepší, co město nabízí. Zeptali jsme se tak místních, aby se s námi podělili o rady, co v Lisabonu určitě nedoporučují.

Lisabon levně

Lisabon patří k evropským metropolím, které jsou k peněžence poměrně přívětivé. Ceny jídla i ubytování najdete za přiměřené ceny. Vzhledem ke spoustě možnostem vyžití se dá vystačit i s rozpočtem okolo 20 – 30 EUR za den na osobu.

Utajená místa v Lisabonu

Určitě již víte, jaká nejznámější místa byste měli v Lisabonu navštívit. V Lisabonu však existují i tajná místa, která znají jen místní obyvatelé a o některých nám pověděli. Pojďme se tedy podívat na tyto skryté klenoty portugalské metropole!

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Portugalsko, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Portugalsko, ve kterém se město Lisabon nachází.

Přejít na průvodce Portugalsko