Španělsko, kompletní průvodce

Španělsko

Španělsko neboli Španělské království se nachází v jihozápadní části Evropy. Jeho největší část se rozkládá na Pyrenejském poloostrově, ale patří k němu i Kanárské a Baleárské ostrovy. Španělsko se řadí k nejpopulárnějším turistickým destinacím světa, a to zejména díky kombinaci přírodních krás, historie a kultury.

Základní info

Stát v Evropě, kde žije 47 351 567 obyvatel.

Počasí

Průměrná teplota v červnu 25 °C

Měna

Euro (€, EUR) 1 € = 24 Kč

Časové pásmo

GMT +2, aktuální čas: 06:55:29

Jazyky ve Španělsku

  • Španělština (úřední)

Vlajka Španělska

Proč navštívit Španělsko

Důvodů, proč tuto překrásnou a kulturně bohatou zemi navštívit, je spousta a lze je jen těžko shrnout do několika bodů. Ať už milujete historické a kulturní památky, horskou turistiku, sporty, jídlo nebo dlouhé písečné pláže a moře, ve Španělsku tohle všechno najdete. Pokud však stále váháte, jestli se do Španělska vydat, přinášíme vám pár důvodů, které vás jistě přesvědčí.

Kdy navštívit Španělsko

Španělsko určitě stojí za to navštívit během celého roku. Místní klima je mírné a poměrně suché, nicméně každé roční období má svá specifika, na která se zaměříme blíže.

Nejlepší místa ve Španělsku

Jaká místa ve Španělsku stojí za to navštívit? No přece všechna! Vážně, pokud můžete, dejte si načas a prozkoumejte každý kout této úžasné a kulturně bohaté země. Jestliže to nejde a můžete si dovolit jich navštívit jen pár, přinášíme vám pár tipů na místa, která byste při cestě do Španělska určitě neměli vynechat.

Slavní Španělé

Zřejmě málokoho překvapí, že slavné obyvatele Španělska najdeme především mezi umělci, a to jak mezi malíři a architekty, tak herci a zpěváky. Jak se ovšem můžete přesvědčit, Španělé nejsou nadaní pouze v oblasti umění, ale prosadili se také v mnoha dalších sférách.

Čím se ve Španělsku platí

Oficiální měnou Španělska je euro. Pokud jste si peníze nesměnili ještě před příjezdem do země, můžete tak učinit v místních směnárnách a obvykle také v ubytovacích zařízeních a cestovních agenturách. Je nicméně vždy lepší najít si nejvýhodnější kurz a směnit peníze ještě před příjezdem.

Spropitné ve Španělsku

Jak je to ve Španělsku se spropitným? Není povinné ho dávat, většinou je totiž služba zahrnuta v ceně. Někdy se nechává spropitné v restauracích, barech, hotelech a taxi službách, nicméně obvykle neuvidíte, že by to dělali místní, spropitné je tudíž víceméně doménou turistů.

Státní svátky ve Španělsku

Španělsko patří mezi nejkatoličtější země Evropy, většina státních svátků je tudíž náboženského původu, slaví se zde však i několik svátků připomínajících významné dny španělské historie a kultury. Některé svátky se však slaví pouze v určitých částech země.

Co jste nevěděli o Španělsku

Španělsko a španělská kultura sice ve světě patří k těm známějším, ale je to země ve všech směrech tak bohatá, že o ní určitě ještě nevíte všechno. Podívejte se na několik překvapivých faktů o této úžasné zemi!

Národní parky ve Španělsku

Možná vás trošku překvapí, že ve Španělsku se nachází dohromady patnáct národních parků, z toho deset na Pyrenejském poloostrově, čtyři na Kanárských a jeden na Baleárských ostrovech. Vybrat ten nejkrásnější rozhodně není snadný úkol, protože za návštěvu určitě stojí každičký z nich.

Kouření ve Španělsku

Pokud jste kuřáci, mějte se ve Španělsku na pozoru. Kouření je zde zakázáno nebo výrazně omezeno ve všech veřejných vnitřních prostorách, na pracovištích, ve veřejné dopravě a také v některých vnějších prostorách, jako jsou dětská hřiště nebo venkovní prostory u zdravotnických zařízení.

Španělské víno

Ve Španělsku byly vždy ideální geografické podmínky pro pěstování vína, díky čemuž se Španělsko pravidelně řadí k vinařským velmocem. Proto než se do této země vydáte, není jistě na škodu dozvědět se alespoň pár základních věcí o španělském vinařství.

Španělské slavnosti a festivaly

Když se řekne Španělsko, mnoha lidem se kromě moře, jídla a umění jistě vybaví také španělské slavnosti a festivaly, kterých je v této zemi skutečně požehnaně. Jestliže si chcete vychutnat tu pravou španělskou atmosféru opravdu plnými doušky, měli byste alespoň některé z nich navštívit.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Barcelona, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat město Barcelona, které je velkým městem Španělska.

Přejít na průvodce Barcelona