Paříž, kompletní průvodce

Paříž

Paříž je hlavní město Francie. Je městem světel, módy a také nejromantičtějším městem Evropy, které vždy přitahovalo velké myslitele. Vítejte ve městě, kde na Vás čeká více než 1800 památek v čele s tou nejznámější – Eiffelovou věží.

Základní info

Hlavní město Francie, kde žije 2 165 423 obyvatel.

Počasí

Průměrná teplota v červnu 23 °C

Měna

Euro (€, EUR) 1 € = 24 Kč

Časové pásmo

GMT +2, aktuální čas: 04:25:03

Jazyky ve Francii

  • Francouzština (úřední)

Vlajka Francie

Doprava v Paříži

Pokud nechcete zůstat v koloně osobních automobilů, doporučujeme používat veřejnou hromadnou dopravu, jejíž páteř tvoří rozhodně metro, na které dále navazují městské autobusy. Pro spojení s předměstími je vhodné využít železničních linek RER, které poskytují dostatečně hustou železniční síť.

Památky v Paříži

Paříž se každoročně řadí mezi nejnavštěvovanější města celého světa. A jedním z důvodů jsou bezesporu úchvatné historické památky. Od gotických památek katedrály Notre-Dame či kaple Sainte Chapelle, přes památky na Ludvíka XIV. a XV.(Invalidovna či Panthéon) až po ikonickou Eiffelovu věž. Pojďme se na Pařížské památky podívat podrobněji.

Jídlo a pití v Paříži

Jako se každému při vyslovení názvu města Paříž vybaví automaticky Eiffelova věž, na mysl Vám ihned přijde také skvělé jídlo a víno. Francouzská kuchyně je právem považována za jednu z nejlepších, nejchutnějších a nejvzhlednějších kuchyní na světe. Značí o tom také to, že obdržela od organizace UNESCO titul nedotknutelného kulturního dědictví.

Noční život v Paříži

Paříž je bezesporu nádherné město plné působivých památek, architektonických klenotů a poznávání skrze muzea. Po setmění se však její denní podoba rozplyne a co podniknout potom? Co takhle vyrazit si s partou kamarádů na dobrou večeři obohacenou dobrým pivem či vínem, anebo si naopak vyrazit z kopýtka a obejít pár barů a klubů, kde si vychutnáte všemožné drinky od místních barmanů? Paříž nabízí množství tanečních a hudebních klubů, barů a hospůdek, kde se každému dostane toho, po čem touží.

Muzea v Paříži

Jelikož je Paříž neoficiálním hlavním městem umění, najdete zde mnoho galerií, muzeí a výstav. Kromě „nejprofláklejších“ muzeí (jako jsou Louvre či Picassovo muzeum), je zde opravdu nespočet dalších státních i soukromých muzeí, ze kterých si můžete libovolně zvolit ta, která Vám budou nejbližší. Pokud však nebudete chtít za prohlídky utrácet celé jmění, nezoufejte, najdou se zde i muzea, která Vám své výstavy poskytnou zcela zdarma.

Kultura v Paříži

Co se kulturního vyžití týče, Paříž se řadí mezi největší světové špičky v tomto odvětví. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli kulturní záležitost, Paříž Vám nabídne širokou škálu možností. Tyto možnosti se rozvíjejí od obyčejných filmových sálů, po honosné prostory operních a divadelních jevišť.

Kam v Paříži na nákupy?

Pro mnoho lidí je Paříž centrem módy, fashion přehlídek a oblečení. Stále více žen se za nákupy oblečení stahuje právě do Paříže. Na výběr je opravdu široké spektrum možností od nejlevnějších butiků po klasické obchody v nákupních centrech až po ty nejluxusnější, patřící největším světovým návrhářům.

Příroda v Paříži

Stromy lemující pařížské bulváry jsou jenom slabým přivoněním ke vší zeleni, kterou můžete ve městě najít. Když sečteme všechny lesoparky, parky, zahrady, parková náměstí a další, tak se dostaneme přes číslo 400 a jejich plocha zabírá až čtvrtinu rozlohy města. Převážná většina zeleně má svoji historii a pouze hrstka z nich byla vybudována v novém tisíciletí. Pojďme se podívat na místa, která byste měli navštívit.

Rady a tipy v Paříži

Zeptali jsme se místních obyvatel, aby nám dali pro Vás tipy a rady všeho druhu. Dozvěděli jsme se toho spoustu. Od utajených míst až po místa, kde si udělat krásné fotky. Přidáme tipy kam vyrazit s dětmi nebo co si pořídit jako suvenýr.

Směnárny v Paříži

Francie je členem eurozóny a platí se zde eury € a obecně lze doporučit směnu ve Vaší domovské zemi. Pokud potřebujete směnit peníze na místě, pak směnárny najdete pod názvem „bureaux de change“, a to hlavně v turistických oblastech. Další možností směny jsou banky a pošty.

Bezpečnost v Paříži

Francie je stejně jako celá Evropa považována za bezpečné místo. Jelikož však došlo v několika letech ve Francii k teroristickým útokům, je dobré se mít na pozoru a to obzvláště v místech, které Vám přinášíme na následujících řádcích.

Wi-Fi a Internet v Paříži

Najít připojení k wifi zdarma je v Paříži poměrně snadné. Je zde k dispozici řada hotspotů nejen díky restauračním zařízením, ale také řada hotspotů ve veřejném prostoru jako v mnoha parcích, náměstích a institucích v čele s knihovnami či muzei.

Co dělat s dětmi v Paříži

Plánovali jste si výlet do Paříže bez dětí, ale hlídání Vám selhalo, a proto musíte svůj program doplnit i o věci, které by alespoň na chvíli zaujaly a zabavily i je? Naštěstí pro Vás, Paříž není jen o památkách, muzeích a dalších nezáživných věcech, které Vaše ratolesti nebaví. Kam je tedy vzít, aby si i děti Paříž užily?

Co dělat v Paříži

Určitě máte svůj výlet do Paříže naplánovaný. Pokud byste však v něčem tápali, nebo se nedokázali rozhodnout co navštívit, přinášíme Vám pár tipů na místa, která byste neměli vynechat.

Paříž levně

Strávit čas v Paříži se dá i levně. Není potřeba utrácet za luxusní restaurace, jezdit všude s taxi či platit drahé vstupy. Pařížané nám k tomuto tématu řekli následující.

Nejlepší věci v Paříži zdarma

Jste-li v Paříži už nějaký ten den a utratili jste více, než jste měli v plánu, naštěstí pro Vás nabízí Paříž spoustu míst, která jsou zdarma. Paříž disponuje spoustou parků a zahrad, které jsou veřejnosti dostupné zcela zdarma.

Utajená místa v Paříži

Jistě se najde spousta z Vás, kteří se budou chtít vyhnout nejvíce frekventovaným místům s turisty, nebo jen zkrátka poznat a objevit nový kousek Paříže. Přinášíme Vám pár tipů na neobvyklá a ne tak známá místa, která se dají v Paříži navštívit.

Nejlepší místa pro fotku v Paříži

Mezi nejkrásnější fotografie v Paříži patří bezpochyby snímky Eiffelovy věže ze všech různých úhlů, pohledů, míst a výhledů. Mezi další časté snímky patří také řeka Seina a mosty, které se klenou nad ní, dále pak Notre Dame nebo bazilika Sacré Coeur. Co takhle ale i další místa v Paříži, která svou fotogenickou tvář nezapřou? Paříž se netají tím, že je majitelkou velmi působivých míst, která okouzlí kdekoho. Pojďme si vyjmenovat pár z nich, jejichž snímek by Vám ve Vašem archivu neměl chybět.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Francie, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Francie, ve kterém se město Paříž nachází.

Přejít na průvodce Francie