Francie, kompletní průvodce

Francie

Francouzská republika je stát, který se nachází převážně v západní Evropě. Zbytek území Francie se nachází na ostrově Korsika a v zámořské Francii tedy v Karibiku, Severní a Jižní Americe, v Indickém oceánu a Oceánii. Ve Francii žije okolo 67 milionů obyvatel, které tento stát činí čtvrtým nejlidnatějším v Evropě. Se svou rozlohou 543 965km² je největším státem Evropské unie.

Základní info

Stát v Evropě, kde žije 67 391 582 obyvatel. Hlavním městem je Paříž.

Počasí

Průměrná teplota v červnu 23 °C

Měna

Euro (€, EUR) 1 € = 24 Kč

Časové pásmo

GMT +2, aktuální čas: 08:59:09

Jazyky ve Francii

  • Francouzština (úřední)

Vlajka Francie

Proč navštívit Francii

Země galského kohouta nabízí nejen majestátní Alpy, ale také krásnou Francouzskou riviéru. V této zemi s bohatou historií a charismatem musíte také ochutnat vyhlášené gurmánské speciality a vychutnat si ta nejlepší vína.

Kdy nejlépe navštívit Francii

Ve Francii na Vás čeká jak chladné podnebí, tak tropy. Počasí zde závisí jednak na ročním období, ale také na tom, v jakém regionu se zrovna nacházíte. Podnebí ve Francie je mírné a oceánické. Vzhledem k velikosti území se však dělí na čtyři klimatické zóny. Pojďme se podívat na počasí ve Francii trochu blíže.

Nejlepší místa ve Francii

Míst, která stojí za návštěvu, je ve Francii nepřeberné množství. A tak jsme se zeptali samotných Francouzů, aby nám dali tipy na místa, která dle nich skutečně stojí za návštěvu. Nabízíme Vám výběr toho nejlepšího.

Slavní Francouzi

Řada slavných světových osobností pochází z Francie. Podívejte se na krátký přehled osobností, které určitě budete znát a možná jste nevěděli, že pochází z Francie.

Čím se ve Francii platí

Francie je členem eurozóny a od roku 2000 se zde platí v Eurech €. Jednotkou Eura je cent (1/100). Mince jsou v oběhu o hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 centů, dále 1, 2 EUR. Bankovky jsou o hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 EUR.

Spropitné ve Francii

Jak je to se spropitným ve Francii? Situace je velmi podobná ostatním evropským městům. Pojďme se na spropitné ve Francii podívat trochu blíže, ať se nedopustíte případného společenského přešlapu.

Státní svátky ve Francii

Pokud chcete navštívit Francii a vyhnout se období, kdy je svátek a jsou zavřené obchody, pak nepřehlédněte následují seznam francouzských státních svátků, které se většinou shodují s ostatními zeměmi v Evropě.

Co jste nevěděli o Francii

Na světě je krásné, že se každá země v řadě ohledech liší. Francie není výjímkou. Nabízíme Vám výběr zajímavostí, o kterých jste velice pravděpodobně nevěděli. U některých se budete vážně divit.

Nejkrásnější hrady a zámky ve Francii

Pokud máte ve Francii čas navíc a jste milovníky hradů či zámků, tak věřte, že se zde nudit nebudete. Francie nabízí celou řadu středověkých hradů vč. ikonických zámků v čele se slavným Versailles. Podívejte se na tipy od místních obyvatel, jaké hrady a zámky Vám doporučují navštívit.

Nejlepší vinařské oblasti ve Francii

Víno je jedním ze symbolů Francie a vinařství najdete takřka po celé zemi. Není tedy divu, že se svými ročními 60 miliony vyprodukovaných hektolitrů vína, je Francie jedním z největších producentů vína na světě.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Paříž, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat město Paříž, které je hlavním městem Francie.

Přejít na průvodce Paříž