Co jste nevěděli o Itálii

Co jste nevěděli o Itálii

Pokud si myslíte, že o Itálii víte vše, tak jste na omylu. Máme pro vás řadu informací, které vás určitě překvapí. Tak schválně.

Itálie je jednou z nejmladších zemí západní Evropy. Itálie je samostatnou zemí teprve od roku 1861, kdy se jednotlivé provincie sjednotily jako Italské království. Až do onoho roku byla totiž Itálie rozdrobena na několik suverénních států. Zato Řím se pyšní historií dlouhou více než dva tisíce let!

Poslední italský král vládl pouhých 36 dní, a to těsně předtím, než byla země vyhlášena republikou.

Barvy státní vlajky představují naději (zelená), víru (bílá) a dobročinnost (červená).

Nepřehlédněte Jací jsou Italové?

Turisté každý rok hodí do fontány di Trevi jeden milion eur. Všechny peníze putují na charitu.

Téměř polovina Shakespearových her se odehrává v Itálii. Například příběh Romea a Julie je zasazen do města Verona (můžete dokonce navštívit „Juliin balkon“), Othello a Kupec benátský odvypráví svůj příběh kde jinde než v Benátkách a Julius Caesar v Římě.

Itálie má na svém území napsáno nejvíce památek UNESCO na světě. Je jich konkrétně 55.

V srdci Říma se nachází od roku 1929 suverénní, nejmenší stát na světě, Vatikán. Přestože je svou rozlohou malý, skrývá pro křesťany vzácný poklad, a sice papeže. Zemička je nabitá historickými památkami, jakými jsou katedrála svatého Petra či Sixtinská kaple.

Tip Slavní Italové

Itálie se pyšní několika vynálezy a prvenstvími. Ze 13. století pocházejí první dioptrické brýle, v zemi byla otevřena v roce 1149 první banka, v roce 1800 představil Alessandro Volta první baterii a v roce 1612 Ital Santorio Santorio teploměr.

Ačkoliv je po celém světě známý svými objevitelskými lodními výpravami do Ameriky pod španělskou vlajkou, byl Kryštof Kolumbus ve skutečnosti Ital. Narodil se v Janově.

Někteří Římané si v dávných dobách čistili zuby močí, protože věřili, že má léčivé účinky. Proto se s ní velmi často obchodovalo a stala se cenným artiklem.

Dříve byl symbol penisu varováním před nějakým nebezpečím. Objevoval se tak na kamenech, dlažebních kostkách i na zdech.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Řím, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat město Řím, které je hlavním městem Itálie.

Přejít na průvodce Řím