Sixtinská kaple

Sixtinská kaple

Sixtinská kaple je jedním z největších světových pokladů, který musíte alespoň jednou za život vidět. Je známá pro své impozantní fresky i jako místo, na kterém jsou jmenováni papežové.

Stavba započala v 15. století během papežství Sixta IV., díky kterému nese kaple svoje jméno. Co už dlouhá staletí poutá pozornost není ale její architektura, jako spíše nástěnné malby, které pokrývají vesměs celý interiér kaple. Podíleli se na nich Michelangelo, Botticelli, Perugino a Luca. Avšak všechny výtvory, které se návštěvníkům rozprostírají nad hlavou jsou prací právě Michelangela. Ten se klenbě věnoval přes čtyři roky. Bezpochyby nejznámějším výjevem Sixtinské kaple je Zrození Adama. Obraz je umístěn ve středu klenby a zobrazuje okamžik, kdy Bůh vdechuje život prvnímu člověku. Dále se zde nachází devět příběhů z knihy Genesis.

Dalších pět let se Michelangelo věnoval malbě okolo oltáře. Tuto práci mu zadal tehdejší papež Pavel III. Mistrovským dílem této části kaple je pak Poslední soud.

Pokud nechcete strávit ve frontách u vstupu celý den, doporučujeme si koupit prohlídku s průvodcem (42 eur), se kterým navštívíte nejen Sixtinskou kapli, ale také baziliku svatého Petra a několik vatikánských muzeí.

Hodláte-li prozkoumat Sixtinskou kapli na vlastní pěst (s audio průvodcem), nejlepší čas pro to je po poledni. Naopak vyhněte se každé poslední neděli v měsíci (vstup je zdarma) a v období Velikonoc. Kaple je veřejnosti přístupná od pondělí do soboty, a to od 9 ráno do 16 hodin. Dospělého návštěvníka vyjde vstup na 16 eur, děti a studenty za půl.

Více informací

Jak se dostat na místo

Adresa

00120 Vatican City
Vatikán

Související obsah

Koloseum v Římě
Koloseum
Katakomby v Římě
Katakomby
Forum Romanum
Forum Romanum
Pantheon
Pantheon
Andělský hrad
Andělský hrad
Koloseum v Římě
Koloseum
MAXXI
MAXXI
Bazilika Svatého Petra
Bazilika Svatého Petra
Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Itálie, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Itálie, ve kterém se město Řím nachází.

Přejít na průvodce Itálie