Co jste nevěděli o Rakousku

Co jste nevěděli o Rakousku

Myslíte si, že už o Rakousku víte všechno? Ale kdeže. Přinášíme vám pár zajímavých faktů, které jste pravděpodobně ještě neslyšeli.

Ekologie

Rakousko patří k nejekologič­tějším zemím na světě. Uvádí se, že až 63 % všeho odpadu se recykluje a přibližně 80 % elektřiny pochází z obnovitelných zdrojů.

Ötzi

Ötzi, známý také jako ledovcový muž, je překvapivě dobře zachovaná lidská mumie, která byla nalezena v roce 1991 v rakouském Tyrolsku. Její stáří se odhaduje na zhruba 5 300 let, což z ní dělá nejstarší dosud nalezenou přirozenou mumii člověka v Evropě.

Šicí stroj

První fungující model šicího stroje představil v roce 1814 rakouský vynálezce Josef Madersperger. Jeho stroj s řetízkovým stehem a jednou nití, který měl napodobovat lidskou ruku, se sice moc neprosadil, Madersperger je však dodnes znám jako jeden z vynálezců šicího stroje.

Vlajka

Rakouská vlajka se dvěma červenými a jedním bílým pruhem patří k nejstarším vlajkám na světě. Přesné datum jejího vzniku sice není známo, hovoří se však až o 12. století. Podle legendy symbolizuje červená barva krev, kterou prolil vévoda Leopold V. v roce 1191 v Akkonu. A i když bylo jeho bílé oblečení celé od krve, pod opaskem zůstal bílý pruh.

Nepřehlédněte Kdy navštívit Rakousko

Nejstarší Zoo na světě

V parku vídeňského zámku Schönbrunn se nachází nejstarší zoologická zahrada na světě. V roce 1752 ji založil manžel Marie Terezie František I. Štěpán podle návrhu Adriana van Steckhovena. V roce 1906 se tam vůbec poprvé v Evropě povedlo rozmnožit slony. Dnes je možné v Zoo vidět například pandy velké, zoologická zahrada u Schönbrunnu patří mezi 23 Zoo na světě, která tato zvířata původem z Číny chová.

Vojna

V Rakousku musí i v dnešní době všichni muži mladší 35 let na vojnu. Vojenský výcvik ovšem trvá pouze 6–9 měsíců. Povinná vojenská služba se týká všech mužů, kterým je mezi 17 a 51 lety.

Národní park Vysoké Taury
Národní park Vysoké Taury
Národní park Vápencové Alpy
Národní park Vápencové Alpy
Národní park Donau-Auen
Národní park Donau-Auen
Národní park Neusiedler See-Seewinkel
Národní park Neusiedler See-Seewinkel

Rakousko nebo Austrálie?

Cizinci si často pletou Rakousko (anglicky Austria) s Austrálií. Místo do Alp si pak často kupují letenky na jižní polokouli nebo posílají balíčky či dopisy úplně někam jinam, než měli v plánu.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Vídeň, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat město Vídeň, které je hlavním městem Rakouska.

Přejít na průvodce Vídeň