Slavní Rakušané

Slavní Rakušané

Nikoho jistě nepřekvapí, kolik se mezi Rakušany najde významných umělců a hudebníků. Jak ale dokládá následující seznam, Rakušané jsou lidmi mnoha talentů a ve světě se dokázali prosadit v mnoha sférách.

Tento klasicistní hudební skladatel a klavírní virtuos původem ze Salzburgu se bezpochyby řadí k nejznámějším hudebním skladatelům všech dob a nenajde se mnoho lidí, kteří by neznali jeho jméno. Skládal opery, symfonie, chorály i mše. K jeho nejslavnějším dílům patří komická opera Figarova svatba, komorní skladba Malá noční hudba či dramatická opera Don Giovanni.

Česko-rakouský lékař Sigmund Freud významně přispěl k našim znalostem psychologie a je autorem metody zvané psychoanalýza. Byl také jedním z nejznámějších ateistů vůbec a výrazně přispěl také k rozvoji moderního umění, zejména pak surrealismu.

Marie Terezie, panovnice z rodu Habsburků, vstoupila do historie mimo jiné jako jediná žena na českém trůně. V období její vlády byly v mnoha oblastech provedeny reformy, z nichž asi nejznámější jsou ty v oblasti školství. Její vláda bývá nazývána osvícenský absolutismus.

Mezi Rakušany nejsou jen vynikající hudebníci, ale také nadaní světoznámí malíři. Jedním z nich je také rodák z Tullnu Egon Schiele, žák stejně slavného Gustava Klimta. Mezi jeho díly lze spatřit zejména provokativní akty a vlastní portréty v osobitém stylu, který lze zařadit do evropského expresionismu.

Tento světoznámý automobilový konstruktér stojí za zrodem slavného „lidového vozu“ (volkswagen). Poprvé o sobě dal vědět roku 1900 v Paříži, kde představil první hybridní automobil na světě s názvem Lohner-Porsche Semper Vivus. Spolu se svým synem založil automobilku Porsche.

Niki Lauda, celým jménem Andreas Nikolaus Lauda, byl pilot Formule 1 původem z Vídně. Mistrem světa se stal celkem třikrát v letech 1975, 1977 a 1984, z toho dvakrát po děsivé nehodě, k níž došlo 1. srpna 1976 a po které zůstal slavný závodník těžce popálený a s následky nehody se potýkal až do konce života. Po odchodu z Formule 1 se stal pilotem a majitelem rakouské letecké společnosti Lauda Air.

Americko-rakouský herec Arnold Schwarzenegger bezpochyby patří k nejznámějším Hollywoodským hvězdám současnosti. Od mládí se zajímal o fitness a bodybuilding a dokonce se zúčastnil i několika evropských soutěží, jeho hvězda však začala stoupat poté, co v roce 1968 emigroval do Spojených států. Vidět ho můžete například v legendárním sci-fi Terminátor, sérii Barbar Conan nebo akčním filmu Komando.

Franz Schubert se oprávněně řadí k nejslavnějším hudebním skladatelům z období romantismu. Zemřel v pouhých 31 letech, ale zanechal za sebou obsáhlé dílo – okolo 600 písní, sedm symfonií, jednu operu, mnoho komorních skladeb a dalších kompozic. Bývá označován za „nejpoetičtějšího ze všech hudebníků“.

Baronka Berta von Suttner se narodila v Praze jako hraběnka Kinská ze Vchynic a Tetova, žila však převážně ve Vídni. Svět ji zná jako radikální pacifistku, spisovatelku a publicistku. Ve svém životě se setkala s řadou významných osobností, jako byl například Alfred Nobel nebo Lev Nikolajevič Tolstoj. Roku 1905 se stala první ženou, která získala Nobelovu cenu za mír.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Vídeň, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat město Vídeň, které je hlavním městem Rakouska.

Přejít na průvodce Vídeň