Nejlepší vinařské oblasti ve Francii

Nejlepší vinařské oblasti ve Francii

Víno je jedním ze symbolů Francie a vinařství najdete takřka po celé zemi. Není tedy divu, že se svými ročními 60 miliony vyprodukovaných hektolitrů vína, je Francie jedním z největších producentů vína na světě.

Bordeaux

Bordeaux je patrně nejslavnější vinařskou oblastí světa, kterou najdete na jihozápadě Francie. Víno je součástí každodenního života už od 8. století. Tato oblast je domovem okolo 60 značek jak červených, tak i vynikajících bílých vín vč. tzv. botryckých vín (vína z hroznů napadených ušlechtilou plísní). Každoročně se v Bordeaux vyrobí okolo 5,5 milionů hektolitrů vína.

Burgundsko

Historie burgundských vín sahá až k Římanům či Keltům. Pro tuto oblast, která je tradičním rivalem Bordeaux, je charakteristické drsnější podnebí. Burgundsko produkuje převážně červená vína Pinot Noir a bílá vína Chardonnay. Vyrábí se zde přes 1,3 milionů hektolitrů vína ročně, což jsou 3% celé produkce na území Francie.

Willi’s Wine Bar v Paříži
Willi’s Wine Bar
Frenchie Bar á Vins v Paříži
Frenchie Bar á Vins
Septime La Cave v Paříži
Septime La Cave
Le Baron Rouge v Paříži
Le Baron Rouge

Rhône Valley

Přehlížená oblast nebo zároveň oblast s nejlepšími víny ve Francii? To jsou věčné názorové spory ohledně této oblasti, která nabízí od roku 1870 vyšlechtěnou odrůdu známou jako Durif či Petite Syrah, která je charakteristická vysokým obsahem taninů a kyselin, a tím se přímo nabízí k delšímu vyzrávání na láhvi.

Champagne

Asi 100 kilometrů východně od Paříže najdete region, který vtiskl jméno šampaňskému, tedy symbolu oslav, a který není třeba představovat. Pro výrobu Champagne jsou povoleny jen odrůdy Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunieur.

Centrem výroby šampaňského je spolu s Epernay město Remeš (Reims). Vyrazit sem můžete také na prohlídku.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Paříž, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat město Paříž, které je hlavním městem Francie.

Přejít na průvodce Paříž