Národní parky ve Spojeném království

Spojené království Velké Británie a Severního Irska je domovem 15 národních parků, přičemž 10 z nich se nachází právě v Anglii. Pokud jste milovníci přírody a turistiky, doporučujeme vydat se obdivovat krásy těchto parků. Pojďme si je přiblížit trochu více.

The Broads

Národní park The Broads naleznete na hranici anglických hrabství Norfolk a Suffolk. Park o rozloze 303 km² je plochou krajinou se mnoha řekami, průplavy a jezery vytvořenými zaplavením bývalých těžišť rašeliny. Pro tuto svou charakteristiku je tento park tak oblíbený u všech milovníků vodní turistiky.

Dartmoor

V hrabství Devon naleznete národní park Dartmoor, jehož název vznikl spojením názvu řeky Dart a slova moor (vřesoviště). Park nabízí divokou krajinu plnou údolí a skalních útvarů se vzácnou faunou. Při troše štěstí potkáte psa baskervilského. Park je ideální volbou pro pěší turistiku.

Exmoor

Národní park Exmoor najdete na území dvou hrabství a to Somerset a Devon. Celková rozloha činí 692 km² a s datem založení 1954 se řadí mezi jedny z prvních britských národních parků. Park Exmoor získal svůj název spojením jména řeky Exe a slova moor. Jde o kopcovitou krajinu lesů, mořského pobřeží i divokých řek.

Lake District

Lake District je se svojí rozlohou 2292 km² největším anglickým národním parkem. Nachází se v hrabství Cumbria a najdete tu nejvyšší horu Anglie Scafell Pike, stejně tak nejhlubší jezero Wastwater. V roce 2017 byl Lake District zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. A není divu. Jeho magická krajina plná kopců a jezer je dechberoucí.

New Forest

Národní park New Forest, který je plný listnatých lesů, se nachází v hrabství Hampshire. Narazíte zde na volně žijící poníky. Pokud toužíte po odpočinku na nenáročných pěších výletech, pak je tento národní park stvořený pro Vás.

North York Moors

V Hrabství North Yorkshire naleznete národní park North York Moors, který je se svojí rozlohou 1436 km² největší oblastí anglických vřesových mokřin v celé Británii. Kromě vřesu zde najdete jehličnaté lesy, hluboké údolí i charakteristické pobřeží.

Northumberland

Národní park Northumberland je se svojí rozlohou kolem 1050 km² nejsevernějším národním parkem v Anglii. Kromě slavného Hadriánova valu, který je součástí seznamu světového dědictví UNESCO, zde najdete průzračné řeky, vodopády i pozůstatky římské historie vč. řady úchvatných hradů.

Peak District

Národní park Peak District se nachází na územích hrabství Derbyshire (převážně), Cheshire, Greater Manchester, Staffordshire a Yorkshire. Park má rozlohu 1 437 km² a díky svému umístění mezi velkými městy jej každoročně navštíví miliony turistů. Čekají tu na Vás skály, strmá údolí a nespočet úžasných vyhlídek.

South Downs

Národní park South Downs je nejmladším národním parkem v Anglii. Naajdete jej na jihovýchodním pobřeží Anglie o rozloze 670 km2. Pro park jsou charakteristické bílé křídové útesy a zelené pastviny. Najdete zde také bohaté lesy a vřesoviště tak, jako na většině národních parků. Park South Downs nabízí bohatou faunu a floru vč. malebných měst a typických jihoanglických vesniček.

Yorkshire Dales

Národní park Yorkshire Dales, který byl vyhlášen v roce 1954, se rozkládá na území o rozloze 1770 km². Čeká Vás tu krajina plná vodopádů, listnatých lesů a vřesů. Národním parkem prochází několik dálkových turistických tras, na které se můžete s dobrou výbavou vydat.

Brecon Beacons

Brecon Beacons je jeden ze tří národních parků ve Walesu s rozlohou 1344 km². Park byl založen v roce 1957 a nachází se v pohoří Brecon Beacons na jihu země. Národní park Brecon Beacons se dělí na čtyři části. Black Mountain, Forest Fawr, Brecon Beacons a Black Mountains.

Cairngorms

Národní park Cairngorms se nachází na severovýchodě Skotska. Byl založen v roce 2003 a pyšní se rozlohou 4 528 km2. Park zahrnuje pohoří Cairngorms a okolní hory.

Loch Lomond a The Trossachs

Národní park Loch Lomond a The Trossachs je jedním ze dvou národních parků vytvořených skotským parlamentem v roce 2002. Se svou rozlohou 1 865 km2 je čtvrtým největším parkem na Britských ostrovech. Park se skládá z mnoha hor a jezer a je oblíben pro nejen pro svou krajinu s krásnými scenériemi, ale také divokou zvěří.

Pembrokeshire Coast

Pembrokeshire Coast je národním parkem od roku 1952 a naleznete jej na pobřeží hrabství Pembrokeshire. Rozloha parku činí 629 km2. Park je znám svou přibližně 300 kilometrovou dlouhou stezkou Pembrokeshire Coast Path, která otevřena od roku 1970. Nejúžasnější částí parku je pobřežní příroda.

Snowdonia

Snowdonia je národní park o rozloze 2170 km², který prochází řadou menších pohoří v severní části Walesu. Nejvyšší horou parku je Snowdon, která se nachází v hrabství Gwynedd a dosahuje výšky 1085 m n. m.. Tato hora je zároveň nejvyšší horou Walesu. Park Snowdonia je třetím nejnavštěvovanějším parkem v celém Spojeném království a je charakteristický svým téměř nulovým zalesněním.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Londýn, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat město Londýn, které je hlavním městem Spojeného království.

Přejít na průvodce Londýn