Státní svátky ve Spojeném království

Státní svátky ve Spojeném království

Britové slaví většinu mezinárodních svátků, jako je Nový rok, Velikonoce, Halloween a Vánoce. Christmas Day, během kterého děti obdarovává Santa Claus, se někdy přezdívá Father Christmas. Další den (Boxing Day) Britové odpočívají a užívají si volna.

Tradiční oslavy se konají po celé Británii 17. března. V tento den lidé oslavují sv. Patrika – starověkého křesťanského duchovního, jenž v 5. století šířit v Irsku víru. Dnes je tento svátek spojený převážně se zelenou barvou a je rozšířený v podstatě po celém světě.

Oblíbeným svátkem se staly narozeniny královny Alžběty II. Ta se narodila 21. dubna 1926. Grandiózní oslavy s průvody se však kvůli příznivějšímu počasí konají až 5. června.

První májové pondělí (Early May Bank Holiday) slaví Britové svátek práce a navíc i konec zimní sezóny. Během této doby zdobí lidé své domy, slaví příchod jara a často při této příležitosti svolávají i různé demonstrace. Označení Bank Holiday napovídá, že jsou v tento den zavřeny všechny banky, a tedy i další instituce a obchody.

Volné dny pak mají obyvatelé Velké Británie poslední květnové pondělí (Spring Bank Holiday) a poslední pondělí v srpnu (Summer Bank Holiday). Pokud některý takový svátek připadá na víkend, následující pracovní den je vyhlášen náhradní den volna. Ten může být vyhlášen též při zvláštních událostech u královského dvo­ra.

Dne 5. listopadu (Guy Fawkes Night) se po Spojeném království rozsvítí nespočet ohňostrojů, které symbolizují nepovedené podpálení parlamentu.

Přehledný seznam:

  1. ledna – Nový rok (New Year’s Day)
  2. března – St. Patric’s Day – slaví se hlavně v severním Irsku
  3. dubna – Good Friday – Velký pátek
  4. dubna – Easter Monday – Velikonoční pondělí

První květnový pondělek – Early May Bank Holiday 7. května – May Day 28. května – Spring Bank Holiday (neslaví se ve Skotsku) 12. července – Den Oranžistů (sev. Irsko) 27. srpna – Summer Bank Holiday 25. prosince – Christmas Day 26. prosince – Boxing Day

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Londýn, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat město Londýn, které je hlavním městem Spojeného království.

Přejít na průvodce Londýn