Typická britská jídla a nápoje, které musíte ochutnat

Typická britská jídla a nápoje, které musíte ochutnat

Mezi klasická jídla, jež mají Britové v oblibě, jednoznačně patří fish and chips (ryba s hranolky). Konkrétně se jedná o smaženou obalenou tresku, kterou si Britové dochucují buď octem, nebo worcesterskou omáčkou. Cena se pohybuje kolem 3 liber a seženete je ve stáncích s rychlým občerstvením.

K snídani si můžete dát typickou kombinaci fazolí, slaniny, toastu a vajíček nebo například tzv. crumpets či scons. Tento druh pečiva se jí s máslem či marmeládou nebo bývá již naplněný ovocnou příchutí.

Mezi další druhy oblíbeného pečiva patří bagely. Ty jsou k dostání s různými příchutěmi (se sezamem, cibulí, apod…).

Dinner by Heston
Dinner by Heston
Honest Burgers
Honest Burgers
Gordon Ramsay Restaurant
Gordon Ramsay
St. John
St. John

K obědu dostanete v restauracích typické britské kuchyně například různé druhy jídla zvaného pie – zapečené těsto (koláč) plněné většinou hovězím masem a zeleninou, často bývá přelité omáčkou z masa gravy. Britové si na domácí vaření moc nepotrpí, většinu jídel, která přes den zkonzumují, tvoří polotovary. Nejsou tak ani zvyklí na čerstvou zeleninu, daleko častěji se setkáte s přílohou skládající se ze zeleniny vařené či dušené.

Čeho se ale Britové těší stále, jsou odpolední čaje. Na výběr mají z nespočtu druhů. Do černého čaje se tradičně přidává i mléko. K čajům se často podávají sendviče. Nejtypičtějším je okurkový, ale narazíte i na sendviče s vejcem a řeřichou či tuňákem a kukuřicí.

V Anglii můžete ochutnat tzv. ginger beer či ginger ale. Jedná se o zázvorové limonády, přičemž ginger beer má výraznější pálivou, zázvorovou chuť. Jako aperitiv se v Anglii běžně pije sherry nebo gin s tonikem.

Při návštěvě Spojeného království byste asi také měli ochutnat jednu z mnoha druhů whisky. Obvykle se podává skotská, ale stejně oblíbenou je i irská. Častým a mezi mládeží oblíbeným pitím je tzv. cider – zkvašený jablečný nápoj, jenž chutná jako jablečný džus. Obsahuje podobné množství alkoholu jako pivo. V hospodě se podává i točený, většinou značky Strongbow.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Londýn, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat město Londýn, které je hlavním městem Spojeného království.

Přejít na průvodce Londýn