Světoznámí Britové

Světoznámí Britové

Z Velké Británie pochází mnoho celebrit a známých osobností. Pojďme se podívat na ta úplně největší jména.

William Shakespeare (1564 – 1616) byl anglický básník, dramatik a herec, který se považuje za největšího anglicky píšícího spisovatele všech dob. Národnímu básníkovy, jak je v Anglii nazýván, je připisováno okolo 38 dochovaných her a 154 sonetů.

Oscar Wilde (1854 – 1900), jehož celé jméno je Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde dramatik a prozaik irského původu z období dekadence. Mezi jeho nejvýznamnější dílo lze zařadit román Obraz Doriana Graye

Charles Dickens (1812 – 1870) byl britský spisovatel. Řadí se mezi největší romanopisce 19. století. Nejvýznamějšími díly jsou Kronika Pickwickova klubu, Oliver Twist a David Copperfield.

J. K. Rowling (* 31. července 1965) je britská spisovatelka, která se proslavila svým sedmidílným příběhem o čarodějnickém učni Harry Potterovi. Více než 500 milionů prodaných kopií ji řadí k nejúspěšnější spisovatelce své generace.

Winston Churchill (1874 – 1965) byl britský politik, státník, který byl v letech 1940–1945 a 1951–1955 premiérem Spojeného království. je nejvýznamnějším politikem dějinách Anglie. Jako spisovatel získal Nobelovu cenu za literaturu v roce 1953.

Oliver Cromwell (1599 – 1658) byl anglický politik, vojevůdce a panovník, který v občanské válce přispěl k porážce královského vojska. Se svou pověstí královraha a diktátora je kontroverzní postavou anglických dějin.

Charles Darwin (1809 – 1882) byl britský přírodovědec a hlavně zakladatel evoluční biologie, kde svou teorii opíral o přírodní a pohlavní výběr.

Stephen Hawking (1942 Oxford – 2018) byl teoretický fyzik, kosmolog a později také spisovatel, který celý život navzdory své neurodegenerativní chorobě pracoval na teoriích o fungování a původu vesmíru.

Isaac Newton (1642 – 1727) byl anglický fyzik, matematik a astronom, který se často označuje jako nejvlivnější osoba v dějinách lidstva. Stanovil základy klasické mechaniky., kde popisuje gravitaci a tři zákony pohybu.

David Beckham je bývalý anglický fotbalista, který proslul svými přímými kopy. Je vítězem ligy mistrů UEFA a ligových titulů v anglické, španělské, francouzské i americké fotbalové lize.

Andrew Murray je tenista původem ze Skotska, který dokázal 3× vyhrát grandslamový turnaj. Je také dvojnásobným olympijským vítězem i šampionem Davisova poháru. Mezi lety 2016 a 2017 byl světovou jedničkou ve dvouhře.

Edward Sheeran je anglický zpěvák a textař s irskými kořeny, který se proslavil se hraním na ulici. Je vítězem řady ocenění včetně Grammy Awards. Je autorem nejvýdělečnějšího turné všech dob.

David Bowie (1947 – 2016) byl britský zpěvák, hudební skladatel a multiinstrumen­talista, který je považován za průkopníka řady nových hudebních směrů. nejznámější skladbou je patrně „All the Young Dudes“.

Queen je britská rocková hudební skupina ve které vynikal charismatický zpěvák Freddie Mercury. Queen dobyli svět nejen díky Mercuryho tříoktávovému rozpětí hlasu, ale také díky originální tvorbě, která dokázala zkombinovat i hard rock s operou (skladba Bohemian Rhapsody).

The Beatles je nejuznávanější kapela v dějinách populární hudby. Písně kapely jdou hrána dodnes po celém světě. Členy skupiny, která pochází z anglického Liverpoolu, byli John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Londýn, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat město Londýn, které je hlavním městem Spojeného království.

Přejít na průvodce Londýn