Co jste nevěděli o Česku

Co jste nevěděli o Česku

Že máte o České republice načteno vše? Vězte, že ne. Máme pro Vás několik zajímavostí o této zemi, které Vás rozhodně překvapí. Mnoho věcí, firem i osob má svůj původ v této středoevropské ze­mi.

1) Česká republika se dělí na tři odlišná území.

Česko se dělí na 3 historická území. Jedná se o Čechy, Moravu a malé části zvané Slezsko. V Čechách, které se nachází na západu země, jsou obyvatelé vnímání jako rezervovanější a konzervativnější. Převahu v pití alkoholu zde má pití piva. Na východě země (Morava a Slezsko) jsou lidé často označování za přátelštější a spontánnější. V alkoholu zde pro změnu dominuje víno. Moravané také hovoří svým vlastním dialektem češtiny a mnozí se považují za suverénní národ.

2) Zachovalé tradice

Češi si uchovali několik zajímavých tradic, mezi které patří například slavení Velikonoc. Během Velikonoc muži pletou vrbové bičíky (zvané pomlázky), s kterými chodí koledovat. Pomlázkami pak ženy symbolicky vypráskají. Naopak musejí očekávat, že je ženy polijí studenou vodou. Je to takový rituál. Samozřejmostí je vlastní pálení české slivovice ze švestek či meruněk.

3) Slavní Češi

Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, znáte mnoho českých rodáků. A nejen ty. Češi vymysleli kontaktní čočky, kostku cukru a také poprvé užili slovo robot. Čili pokud stavíte robota, máte kontaktní čočky, abyste dobře viděli a k tomu jste si osladili kávu kostkou cukru, pak řekněte Čechům: „velké díky“.

Nepřehlédněte Světoznámí Češi

Mezi slavné osoby současnosti narozené v České republice patří například tenisté Martina Navrátilová a Ivan Lendl, hokejista Jaromír Jágr, režisér Miloš Forman či modelka Petra Němcová.

4) České značky a sídla v ČR

Věděli jste, že následující obchodní značky mají svůj původ v Česku? Říkají Vám něco značky Škoda, Budweiser Budvar, Pilsner Urquell a Baťa?

5) Česko není Československo

Česká republika není Československo! Od 1. ledna 1993 došlo k rozdělení Československa na Českou a Slovenskou republiku.

Český Krumlov
Český Krumlov
Lednicko-valtický areál
Lednice
Hluboká nad Vltavou
Hluboká nad Vltavou
Karlštejn
Karlštejn

6) Nejvíce hradů v Evropě

Toužíte-li poznat české hrady, pak vězte, že Vám to bude trvat hodně dlouho. V České republice je 461 hradů a zřícenin, což je evropský unikát.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Praha, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat město Praha, které je hlavním městem Česka.

Přejít na průvodce Praha