Jídlo a pití v Paříži

Jídlo a pití v Paříži

Jako se každému při vyslovení názvu města Paříž vybaví automaticky Eiffelova věž, na mysl Vám ihned přijde také skvělé jídlo a víno. Francouzská kuchyně je právem považována za jednu z nejlepších, nejchutnějších a nejvzhlednějších kuchyní na světe. Značí o tom také to, že obdržela od organizace UNESCO titul nedotknutelného kulturního dědictví.

Díky kulinářskému umění francouzských kuchařů se udělují Michelinská ocenění po celém světě, která značí tu nejvyšší kvalitu restaurace. Po celé Francii jsou lehce odlišné tradiční pokrmy, avšak Paříž, jako metropole, nabízí ochutnávku každého z nich. Jako Češi mají tradiční chléb, Francouzi prosluli jejich křupavými bagetami, jejichž složení mají dokonce dané zákonem. Pečivo je nedílnou součástí této kuchyně a nepatří sem pouze francouzské bagety, ale také proslule známé croissanty či slaný koláč Quiche. V této kuchyni se neobejdou bez různých druhů masa od skopového, jehněčího či hovězího, mořských plodů a vnitřností (z nichž jsou vyráběny delikatesní paštiky), až nezvyklé šneky a žabí stehýnka. Výrazným prvkem ve francouzské kuchyni jsou také sýry a jiné mléčné výrobky, bylinky a hojné množství zeleniny.

Bisque
Bisque
Boeuf bourguignon
Boeuf bourguignon
Crêpe
Crêpe
Ratatouille
Ratatouille

Po předkrmu a hlavním chodu se neobejdete bez dezertu. A co víc, nechat si ujít tyto delikatesy by byl snad i hřích. Mezi nejproslulejší dezerty patří jednoznačně Crème brûlée, který se podává v kulaté mističce, má konzistenci pudinku a horní vrstva se skládá z karamelu. Další ze známějších dezertů je také našlehaný čokoládový Mousse au chocolat. Pain au chocolat v její obdobné podobě můžeme nalézt také u nás v obchodech. Jedná se v podstatě o taštičku vyrobenou ze stejného těsta jako croissant a je plněná kousky čokolády. Doporučuje se podávat teplá. A v neposlední řadě si můžete pochutnat také na obráceném koláči plněným zkaramelizovanými jablky, který vyhledáte pod názvem Tarte tatin.

K dobrému jídlu patří neodmyslitelně taky dobré pití. A o dobré víno ve Francii není nouze. Francie je jedním z největších producentů vína na světě a řada vín, které dnes známe, mají původ právě tady. Jsou to například Merlot, Chardonnay, Pinot Noir, Sauvignon anebo taky šampaňské.

Restaurace v Paříži

Rozhodnutí, do jaké restaurace zavítáte, záleží na Vašich preferencích lokality, luxusu, ale také finančních prostředcích. Ať už se ale v Paříži rozhodnete navštívit luxusnější či skromnější restauraci, spokojenosti se Vám dostane v obou případech.

Hospody a pivnice v Paříži

Co by to bylo za výlet, aby se alespoň jeden večer nestrávil s přáteli pospolu u stolu v hospodě. A věřte tomu nebo ne, i Paříž je na to dělaná. Nespočet hospod a restaurací nabízí také posezení na teráskách, což je jako dělané pro večer v kruhu přátel za příznivého počasí. A i přes to, že si Francouzi na pivu moc nepotrpí, najde se zde několik hospůdek, které pár druhů piva nabídnou.

Bistra v Paříži

Jen těžko si Paříž představit bez bister, která jsou velmi oblíbená. Ať už je to kvůli jednoduchosti jídla, které se zde podává, nebo snad jejich atmosféře a útulnosti, jedno jim nelze upřít – a to jejich návštěvnost.

Kavárny v Paříži

Není nic lepšího než si po dlouhé procházce pařížskými ulicemi oddychnout u šálku skvělé kávy, doplněné chutným a sladkým zákuskem. Kavárny k Pařížanům zkrátka patří, a proto zde není žádná nouze o kavárny. Výběr je pestrý, ať už si rádi dopřejete kávu z běžnějších či exotičtějších kávových zrn, určitě si vyberete.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

1. nejčastější dotaz

Je Paříž bezpečná?

Na světové poměry ano, avšak s přívalem imigrantů se bezpečnostní situace mírně zhoršila. V centru města se však nemusíte bát.

Nejlepší způsob dopravy v Paříži?

Nejideálnějším způsobem pohybu po Paříži je jednoznačně chůze. Nebojte se chodit. Případně využijte metro.

Je MHD v Paříži bezpečná?

V centrální části Paříže určitě ano. Na odlehlých koncích města doporučujeme být obezřetní.

Kdy navštívit Paříž?

Paříž je krásná ve všech ročních obdobích. Záleží na vás, jestli chcete vidět zasněžené či kvetoucí město.

Domluvím se v Paříži anglicky?

Dnes se již s mladou a střední generací domluvíte anglicky. Starší generace však po vás bude chtít jen francouzštinu.

Co mám v Paříži ochutnat?

Úplně všechno. V Paříži je gastronomie na vysoké úrovni a tak se nebojte ochutnávat všelijaké pokrmy.

Je v Paříži Wifi?

Ano, ve městě není problém najít připojení k internetu. Wifi naleznete ve většině restaurací i institucí.

Jak se do Paříže dostanu?

Letadlem na jedno z několika letišť. Doporučujeme letiště Charles de Gaulle, které je nejblíže centru.

Lze v Paříži platit platební kartou?

Ano, ve městě se dá takřka všude platit platební kartou.

Francie, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Francie, ve kterém se město Paříž nachází.

Přejít na průvodce Francie