Městská hromadná doprava (MHD) v Praze

Městská hromadná doprava (MHD) v Praze

Městská hromadná doprava v Praze se každoročně řadí v mezinárodních výzkumech mezi nejlepších pět veřejných dopravních systémů ve světě. Přepravovat se po Praze veřejnou dopravou je tak nejen velmi rychlé, ale také snadné. Vezmete-li v úvahu také fakt, že MHD v Praze je oproti jiným metropolím velmi čistá, nemusíte se bát tímto druhem dopravy cestovat.

Pražská MHD je velmi spolehlivá. Jen málokdy dochází ke zpožděním, čili si svou přepravu můžete krásně naplánovat. Však to je také jedním z důvodů, proč více jak 50 % lidí cestuje po Praze jen veřejnou hromadnou dopravou.

Páteř veřejné dopravy tvoří 3 linky metra (A,B,C) a na ně navazující hustá síť tramvají a autobusů včetně přívozů a lanové dráhy na Petřín. Pokud jste zavítali do Prahy jen na pár dní, abyste si prohlédli historické centrum, tak autobusy prakticky nevyužijete. Vystačíte si s metrem a případně tramvajemi.

Zastávky MHD

Zastávky MHD poznáte velice snadno. Stanice metra nesou znak metra M v barvě dané linky. Zastávky autobusů a tramvají poznáte podle sloupků se symbolem přepravujícího vozu a výčtem linek, které zde zastavují. Na jízdním řádu je vždy tučně vyznačena zastávka, na které se právě nacházíte. Směr jízdy poznáte podle uvedené doby jízdy.

Jízdenky MHD

Nepřehlédněte Jízdenky hromadné dopravy (MHD) v Praze

Jízdenky zakoupíte v automatech ve stanicích metra nebo trafikách. Aby byla jízdenka platná, musíte si ji označit v označovači.

Metro v Praze

Pražské metro se se svým cca milionem a půl cestujících přepravených za den, řadí k jednomu z nejvyužívanějších podzemních dopravních systémů na světě (v přepočtu na jednoho obyvatele). Metro je nejen čisté, ale také bezpečné.

Tramvaje v Praze

Tramvajová doprava v Praze sahá historicky do roku 1875, kdy se objevila první koněspřežná tramvaj. V současné době tramvajová doprava tvoří nejhustší tramvajovou síť v republice. Pokrývá nejen samotné centrum města, ale také vzdálenější oblasti. Kromě klasických vozů se můžete setkat jak s moderními rychlostními tramvajemi, tak také tramvají historickou určenou pro turisty.

Městská autobusová doprava v Praze

První městské linky se v Praze objevily již v roce 1908 a od této doby se rozrostly v hustou dopravní síť, která pokrývá velkou část centrální Prahy. Nejrozšířenější a nejpraktičtější využití městské autobusové dopravy je však při přepravě do vzdálenějších částí Prahy včetně přilehlých vesnic.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

1. nejčastější dotaz

Je Praha bezpečná?

Praha patří do první desítky nejbezpečnějších evropských hlavních měst. kriminality se zde nemusíte bát. Dejte si jen pozor na kapsáře.

Nejlepší způsob dopravy v Praze?

Pokud nechcete chodit pěšky, nebojte se použít městskou hromadnou dopravu, která patří k nejlepším na světě. Je čistá a bezpečná.

Je MHD v Praze bezpečná?

Ano, v městské hromadné dopravě se nemusíte bát, je bezpečná a doporučujeme její využití. Dejte si jen pozor na kapsáře.

Kdy navštívit Prahu?

Prahu lze navštívit celoročně. Pokud se chcete vyhnout velkým davům, doporučujeme návštěvu koncem zimy a začátkem jara.

Domluvím se v Praze anglicky?

Ano, domluvíte se poměrně dobře, jen doporučujeme oslovovat s dotazy spíše mladší generaci, která si je v angličtině jistější.

Co mám v Praze ochutnat?

Určitě místní speciality. Jako hlavní jídlo doporučujeme „Guláš“ nebo „Svíčková“ a jako svačinu zkuste místní specialitu „chlebíček“.

Je v Praze Wifi?

Ano, ve městě není problém najít připojení k internetu. Wifi naleznete ve většině restaurací, kaváren i městských institucí.

Jak se do Prahy dostanu?

Letadlem na Letiště Václava Havla a následně autobusem nebo taxi do centra města. Vše je dobře značené, neztratíte se.

Lze v Praze platit platební kartou?

Ano, ve městě se dá takřka všude platit platební kartou.

Česko, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Česko, ve kterém se město Praha nachází.

Přejít na průvodce Česko