Typická nizozemská jídla, která musíte ochutnat

Typická nizozemská jídla, která musíte ochutnat

Přestože Nizozemsko není země známá pro svou kuchyni, má svých několik jídle, která stojí za to ochutnat, zvláště pokud rádi poznáváte kulturu právě pomocí místních pokrmů. Tady je seznam těch, které by na vašem jídelníčku během návštěvy Amsterdamu neměli chybět.

Herinky

Herinky. Typické jídlo, které najdete v každém stánku s rybami. A co že je to vlastně herinka? Jedná se o syrového nakládaného sleďe podávaného v měkké housce se syrovou cibulí. Jestliže vám to nezní zrovna lákavě, nedivíme se, chcete- li ale ochutnat to nejtypičtější holandské jídlo, musí to být herinka.

Stroopwafel

Potřebujete si něčím spravit chuť po herince? Zamiřte k voňavému stánku se stroopwafel – tedy oplatky, které jsou slepené karamelem. Dají se koupit v každém supermarketu, ale ty nejlepší najdete ve stáncích, kde vám je podají ještě horké a karamel tak bude lahodně rozteklý.

Kroket

Nečekejte typické bramborové krokety! V Nizozemsku je kroketa smažená rolka ragú obalená ve strouhance. Typická kroketa je vyrobená z hovězího masa, v dnešní době ale najdete spoustu různých variant!

Patat

Patat neboli hranolky. Spolu s masovými kroketami jsou v Nizozemsku velmi populární a musíme říct, že jsou také velmi chutné. Nizozemskou specialitou je zde velmi široký výběr omáček, který si k hranolkám můžete dát. Ptáte se, která je ta nejoblíbenější? Možná budete překvapeni, ale je to omáčka arašídová – těmito ořechy jsou totiž nizozemci tak trochu posedlí.

Bitterballen

Mysleli jste si, že se smaženými jídli už jsme skončili? Tak to jste na omylu, protože nizozemci jim velmi holdují a naším posledním jídlem na seznamu jsou tak bitterballen – smažené kuličky plněné všemi druhy masa, ale i sýra. Jsou vlastně velmi podobné masovým kroketám, jen jsou tentokrát kulaté.

Poffertjes

Další na seznamu sladkostí jsou takzvané poffertjes – ty vypadají jako mini palačinky, ale mnohem nadýchanější. Jsou vyráběny z droždí a pohankové mouky a obvykle se podávají s kostkou másla a moučkovým cukrem. Ty čerstvé poffertjes většinou najdete ve venkovních stáncích a to hlavně v zimních měsících, kdy tato sladká lahůdka příjemně zahraje.

Kibbeling

Máte rádi ryby, ale herinka vás neláká? Pak určitě zkuste kibbeling! Jsou to smažené kousky ryb podávané s omáčkou vaší volby a zaručujeme vám, že budete mít boule za ušima!

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Amsterdam, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat město Amsterdam, které je hlavním městem Nizozemska.

Přejít na průvodce Amsterdam