Proč navštívit Vídeň celoročně?

Proč navštívit Vídeň celoročně?

Plánujete navštívit Vídeň a nevíte kdy? Nevíte, jaký program by byl přesně pro vás? Nabízíme ucelený pohled, jak ideálně strávit čas ve Vídni po celý rok.

Vezmeme to tedy od ledna, který je ve Vídni jedním z nejklidnějších měsíců, v případě, že si chcete vychutnat poloprázdné ulice a návštěvu muzeí bez několikahodinového čekání. Dále si můžete jít až do konce února zabruslit před vídeňskou radnici, kde je připravený skvělý okruh a uličky vedoucí skrz místní park. Brusle i helma k zapůjčení za přijatelnou cenu. Jakmile se ledová plocha sklidí, začínají přípravy na vinný festival, který před radnicí každoročně probíhá koncem března (máte-li dirndl – rakouský kroj – vezměte jej s sebou, bude se hodit a skvěle zapadnete).

Od dubna se začínají plnit parky a náměstí se začínají hemžit velikonočními trhy – například u Schönbrunn nebo v centru Vídně na náměstíčku Freyung či am Hof. Pokud jste fanoušky krásně nabarvených kraslic, centrum Vídně je v dubnu place to be.

Doporučujeme
Co dělat ve Vídni
Co dělat ve Vídni

Koncem dubna/začátkem května se otevírají venkovní „Heurige“, které nabízí košt letošního vína při konzumaci místních pochutin. Určitě zavítejte do „Mayer am Nussberg“ či „Heuriger Sirbu“, který se nachází hned vedle. Dostat se tam můžete buď tak, že v centru na zastávce Schottentor nasednete do tramvaje č. 38 jedoucí směr Grinzing a odtud pak už pěšky, krásně do kopce vinicemi. Pro ty, kteří by se rádi vyvezli až nahoru a mrkli ještě na výhled z velmi turisty navštěvované Kahlenberg vyhlídky, radím nasednout na metro U4 směr Heiligenstadt, dojet na konečnou a tam si počkat na autobus č. 38A, který vás vyveze až na Kahlenberg. Co se týče vína, určitě musíte vyzkoušet místní „Gemischter Satz“, což je suché/polosuché bílé víno, smíchané z více odrůd.

Od června až do září si můžete zajít na food & film festival, který je opět umístěn před vídeňskou radnicí. Koncem června Vídeň pořádá Donau Insel festival, kde se za celý víkend vystřídají desítky známých skupin. Pozor – vstup zdarma – nepropásněte! Koncem června pak Vídeň bezplatně zve na koncert filharmoniků, který se koná v zahradách Schönbrunnu.

Tip Utajená místa ve Vídni

Celé léto ve Vídni patří sportům venku, ježdění na lodičkách na Dunaji či koupání se na Donau Insel (Dunajský ostrov), kde se momentálně rozšiřuje umělá pláž s lehátky a slunečníky (vše opět bez poplatků). Super nálada panuje na VCBC (Vienna City Beach Club), kde jsou každé úterý salsa party a o víkendu party až do ranních hodin.

Jakmile začnou padat první listy (září/říjen), Vídeň je zpět ve své formě co se umění a kultury týče, kdy Vídeňska státní opera, Burgtheater, Volkstheater či Volksoper nabízí nespočet kvalitních her, muzikálů či baletních představení. Neumíte německy? Nevadí! Většina představení je s anglickými titulky. V tomto období Vídeň také nabízí spoustu koncertů v místních katedrálách či v Musikverein, které je umístěno hned vedle Karlova náměstí a kostelu sv. Karla. Milovníci umění můžou sychravé dny strávit v nespočtu muzeí, kterými se Vídeň pyšní (jedno z nejznámějších je Albertina).

Nepřehlédněte Kultura ve Vídni

Od půlky listopadu se už můžete těšit na svařák či na punč. Jak jistě víte, Vídeň je známá pro své Vánoční – naleznete je tak na každém rohu. Jedním z nejroztomilejších je trh Spittelberg, na který si můžete skočit po vánočních nákupech na jedné z nejznámějších nákupních tříd – Mariahilferstraße. Krásný vánoční trh je na Karlově náměstí, či před zámkem Belvedere. Dalším doporučením, kam si zajít a vyhnout se davům turistů, je vánoční trh na náměstí „Freyung“ či „am Hof“, kde musíte rozhodně okusit teplou verzi růžového vína! Bez toho Vídeň v listopadu/pro­sinci neopouštějte! Krásné trhy jsou samozřejmě také před vídeňskou radnicí čí u {link:2645:Schönbrunnu – nicméně, pokud si chcete ušetřit nervy a neradi se mačkáte s jinými nadšenci vánočního svařáku, těmto trhům se vyhněte.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

1. nejčastější dotaz

Je Vídeň bezpečná?

Vídeň patří k nejbezpečnějším městům v Evropě. V centru se nemusíte vůbec bát. Dejte si jen pozor na případné kapsáře.

Nejlepší způsob dopravy ve Vídni?

Skvělým způsobem pohybu po centru je chůze. Pokud je nevlídné počasí, nebojte se použít městskou hromadnou dopravu.

Je MHD ve Vídni bezpečná?

Ano, ve Vídni můžete pohodlně a bezpečně jezdit městskou hromadnou dopravou. Dávejte si jen pozor na případné kapsáře.

Kdy navštívit Vídeň?

Vídeň lze navštívit celoročně. V letních měsících zde bývá hodně turistů a také vysoké teploty. Záleží na vašich prioritách.

Domluvím se ve Vídni anglicky?

Ano, ve Vídni se domluvíte velice dobře anglicky. Případné dotazy směřujte spíše na mladší a střední věk místních.

Co mám ve Vídni ochutnat?

Místní speciality. Vídeňský řízek, Císařský trhanec, Sachrův dort a Vídeňský jablečný štrůdl.

Je ve Vídni Wifi?

Ano, ve městě není problém najít připojení k internetu. Wifi naleznete ve většině restaurací i institucí.

Jak se do Vídně dostanu?

Ideálně letadlem, ale můžete použít také dobrého vlakového propojení se zbytkem Evropy.

Lze ve Vídni platit platební kartou?

Ano, ve městě se dá takřka všude platit platební kartou.

Rakousko, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Rakousko, ve kterém se město Vídeň nachází.

Přejít na průvodce Rakousko