Jídlo a pití ve Vídni

Jídlo a pití ve Vídni

Vzhledem k tomu, že spousta tradičních rakouských jídel pochází z období Rakouska-Uherska, se rakouská kuchyně od té české nijak zvlášť neliší. Když se mluví o rakouské kuchyni, často se tento pojem zužuje pouze na tu vídeňskou, ale každá oblast má svá specifická a tradiční jídla. V jistých oblastech můžete v rakouské kuchyni rozeznat prvky italské či německé, ale nenechte se zmást, i Rakousko dovede být osobité!

Když se řekne tradiční rakouská jídla, zřejmě nemusíte přemýšlet dlouho, vždyť kdo by neznal například vídeňský řízek? Ale to zdaleka není všechno, Rakousko rozhodně může nabídnout mnohem víc. Stejně jako v Česku jsou i v Rakousku neodmyslitelnou součástí oběda polévky. V různých oblastech můžete narazit na různé druhy polévek, například v alpské části země se hojně chová skot, proto je zde oblíbený zejména hovězí vývar s nudlemi zvaný Frittatensuppe. Tuto polévku můžete ochutnat v různých variacích také v ostatních regionech, například v Tyrolsku se dělá s játrovými knedlíčky místo nudlí. Oblíbené jsou také rajské či gulášové polévky, ty už ovšem nejsou tradičně rakouské, ale poukazují na vliv zahraničních kuchyní.

Jelikož je pro většinu oblastní Rakouska typický chov skotu, většina hlavních jídel obsahuje hovězí maso. Rakušané však mimo to zbožňují i sladké. Typický je tzv. Germknödel, nadýchaný ovocný knedlík s povidly s máslem, cukrem a mákem. Že vám to zní povědomě? Samozřejmě. Jak již bylo řečeno, česká a rakouská kuchyně si jsou velice blízké, nejste-li tedy příznivci exotických jídel, v Rakousku si budete připadat skoro jako doma.

Jistě už jste někdy slyšeli také o Sachertorte a Apfelstrudel. Sacherův dort, pojmenovaný po šéfkuchaři Franzi Sacherovi, je čokoládový dort s meruňkovou marmeládou. Jablečný závin neboli štúdl bychom našli samozřejmě také u nás, nicméně v Rakousku se častěji dělá také z jiného ovoce, například ze švestek nebo višní.

Restaurace ve Vídni

Rádi byste zašli ve Vídni do restaurace, ale neumíte si vybrat? Rádi byste měli u jídla výhled na město? Chcete navštívit ty nejlepší restaurace nebo naopak nechcete v restauracích utratit moc peněz? Poradíme Vám! Pojďme se na restaurace podívat trošku blíže.

Hospody a pivnice ve Vídni

Stejně jako v Česku si i ve Vídni můžete večer s přáteli zajít posedět do hospody na pivo. Tuto možnost můžete využít i v případě, že vás okázalé restaurace či útulné kavárničky příliš nelákají. Rakušanům navíc pivo vůbec není cizí, ba naopak, říká že, že v pití piva je předstihnou pouze Češi.

Bistra ve Vídni

Jestliže se zrovna necítíte na drahé luxusní restaurace, ale přesto se chcete dobře najíst, navštivte jedno z vídeňských bister. Nejenže vyjdou často mnohem levněji, ale nacházejí se téměř na každém rohu, nikdy tak nebudete muset jít daleko.

Kavárny ve Vídni

Kavárny mají ve Vídni obrovskou tradici, jelikož se o nich historikové zmiňují od 15. století. Však je také termín „vídeňská kavárenská kultura“ od roku 2011 zapsána jako součást nehmotného dědictví UNESCO.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

1. nejčastější dotaz

Je Vídeň bezpečná?

Vídeň patří k nejbezpečnějším městům v Evropě. V centru se nemusíte vůbec bát. Dejte si jen pozor na případné kapsáře.

Nejlepší způsob dopravy ve Vídni?

Skvělým způsobem pohybu po centru je chůze. Pokud je nevlídné počasí, nebojte se použít městskou hromadnou dopravu.

Je MHD ve Vídni bezpečná?

Ano, ve Vídni můžete pohodlně a bezpečně jezdit městskou hromadnou dopravou. Dávejte si jen pozor na případné kapsáře.

Kdy navštívit Vídeň?

Vídeň lze navštívit celoročně. V letních měsících zde bývá hodně turistů a také vysoké teploty. Záleží na vašich prioritách.

Domluvím se ve Vídni anglicky?

Ano, ve Vídni se domluvíte velice dobře anglicky. Případné dotazy směřujte spíše na mladší a střední věk místních.

Co mám ve Vídni ochutnat?

Místní speciality. Vídeňský řízek, Císařský trhanec, Sachrův dort a Vídeňský jablečný štrůdl.

Je ve Vídni Wifi?

Ano, ve městě není problém najít připojení k internetu. Wifi naleznete ve většině restaurací i institucí.

Jak se do Vídně dostanu?

Ideálně letadlem, ale můžete použít také dobrého vlakového propojení se zbytkem Evropy.

Lze ve Vídni platit platební kartou?

Ano, ve městě se dá takřka všude platit platební kartou.

Rakousko, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Rakousko, ve kterém se město Vídeň nachází.

Přejít na průvodce Rakousko