Stavovské divadlo, Praha

Stavovské divadlo, Praha

Stavovské divadlo, dříve zvané Nosticovo divadlo, je druhou scénou Národního divadla, kde působí opera i činohra. Do povědomí vzešlo díky W. A. Mozartovi, který zde v roce 1787 osobně dirigoval svou operu Figarova svatba a později i operu Don Giovanni, kterou pro Prahu složil.

Velkolepá budova Stavovského divadla byla postavena v roce 1783 v klasicistním slohu a dodnes je dochována takřka v původním stavu. Nachází se mezi Staroměstským a Václavským náměstím v těsné blízkosti historického sídla Karlovy univerzity Karolina. Budovu nechal pro veřejnost postavit vlastenec hrabě František Antonín Nostic-Rieneck. Stavba trvala pouhé 2 roky.

Budova prošla za svou historii dvěma přestavbami. Nejvýraznější proběhla od 23. zaří do 29. října 1834, kdy bylo hlediště zvýšeno o jedno patro a přistavěna druhá galerie. Druhá a nejvýznamnější přestavba se datuje k roku 1859, kdy došlo k celkovému vybourání vnitřních prostor divadla s úpravou samotného půdorysu, rozšíření chodeb a stavbou nových schodišť. Rovněž došlo ke zboření hlediště, které doznalo značného zkrácení.

Vzhledem ke své historii se divadlo zaměřuje především na mistrovská díla W. A. Mozarta. Však také slavný režisér Miloš Forman se zde inspiroval nádherným interiérem a dokonce i zde natáčel divadelní scény oscarového filmu Amadeus.

Stavovské divadlo je součástí Národního divadla. Na jeho prknech můžete spatřit soubory činohry, opery i baletu.

Více informací

Jak se dostat na místo

Adresa

Železná
110 00 Praha 1-Staré Město
Česko

Související obsah

Národní divadlo Praha
Národní divadlo
Stavovské divadlo, Praha
Stavovské divadlo
Státní opera, Praha
Státní opera
Divadlo na Vinohradech, Praha
Divadlo na Vinohradech
Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Česko, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Česko, ve kterém se město Praha nachází.

Přejít na průvodce Česko