Staroměstský orloj, Praha

Staroměstský orloj, Praha

Staroměstský orloj neboli také Pražský orloj, se řadí mezi nejnavštěvovanější památky v Praze. Navštívit byste ho měli zejména vždy v celou hodinu, abyste tak viděli malé představení apoštolů.

Staroměstský orloj je patrně nejlépe zachovaný středověký orloj na světě. Je nejstarší fungující orloj na světě a celkově třetí nejstarší. Nejstarší část orloje se datuje až k roku 1410. Orloj je součástí jižní stěny Staroměstské radnice a byl vyhotoven roku 1410 Mikulášem z Kadaně.

Orloji dominuje astronomický ciferník spolu s kalendářní deskou. Zatímco na astronomickém ciferníku lze odečítat různé časy, astronomické cykly či polohu Slunce, z kalendářní desky můžete odečíst aktuální měsíc, den a nepohyblivé svátky křesťanského kalendáře.

Nad astronomickým ciferníkem se nacházejí dvě okna kvůli kterým naleznete každou celou hodinu pod Orlojem davy lidí. V oknech se totiž vždy v celou hodinu pohybují apoštolové. Orloj je dále doplněn sochami po okrajích, bustou anděla mezi okny apoštolů a ozvučeným kohoutem v horní části nad okny. Staroměstský Orloj je jedinečnou technickou památkou. Jako poslední dokonce měří babylonský a staročeský čas. Párkrát v historii se nad tímto orlojem začaly stahovat mraky, avšak vždy se našel někdo, kdo dokázal tento složitý mechanismus oživit.

Více informací

Jak se dostat na místo

Adresa

Staroměstské nám. 1
110 00 Praha 1-Staré Město
Česko

Související obsah

Staroměstský orloj, Praha
Staroměstský orloj
Karlův most, Praha
Karlův most
Prašná brána, Praha
Prašná brána
Národní divadlo Praha
Národní divadlo
Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Česko, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Česko, ve kterém se město Praha nachází.

Přejít na průvodce Česko