Sdílená auta (carsharing) v Praze

Sdílení aut v Praze se rozrůstá raketovým tempem. Pokud máte v plánu udělat si výlet mimo Prahu, můžete si půjčit automobil. V Praze můžete vybírat mezi Car4Way, Autonapůl, Anytime nebo elektromobily Revolt či Ajo.

Car4way

Car4way je aktuálně největším českým carsharingem, co do počtu provozovaných aut. Nabízí také elektromobily, se kterými můžete bezplatně zaparkovat ve všech pražských zónách placeného stání. Stačí, abyste se pouze zaregistrovali, obdržíte kartu, která funguje jako klíč od vozu, v aplikaci vyberete nejbližší vozidlo a frčíte. Ceny jsou od 29 Kč za klasický automobil a 69 Kč za elektromobil na hodinu. Zároveň je nutná vratná kauce 2 000 Kč. Ta se vrátí tehdy, když ukončíte svoje členství.

Ajo

Carsharing Ajo.cz je založen na jednoduchosti. Postačí vám rychlá online registrace s provedenou platbou kartou a ihned po dokončení si můžete vyzvednout své sdílené auto. Je nutné si však službu předplatit kreditem v minimální výši 1 500 Kč (na delší cesty se vám vyplatí tarif s předplatným 3 900 Kč).

Anytime

Služba Anytime provozuje nové hybridní vozy Toyota Yaris s automatickou převodovkou a parkovací kamerou. Registrace, která trvá okolo 15 minut, probíhá přes aplikaci a je bez poplatku. Její výhodu vidíme v přehledné cenové politice, kdy platíte za minuty provozu, nikoliv ujeté km. Minutová cena činí v době vydání článku od 1,99 Kč. V ceně máte benzín, parkování v zónách i pojištění.

BEAST

Máte radi vozy značky Tesla? Pak tato služba je přesně pro vás, protože BEAST nabízí k zapůjčení pouze vozy této značky. Sdílení je bez papírování, stačí vám pouze mobilní telefon. Ceny výpůjčného se odvíjejí od modelu, který zvolíte. Nabíjení, pojištění a silniční asistence jsou zahrnuty v ceně.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

1. nejčastější dotaz

Je Praha bezpečná?

Praha patří do první desítky nejbezpečnějších evropských hlavních měst. kriminality se zde nemusíte bát. Dejte si jen pozor na kapsáře.

Nejlepší způsob dopravy v Praze?

Pokud nechcete chodit pěšky, nebojte se použít městskou hromadnou dopravu, která patří k nejlepším na světě. Je čistá a bezpečná.

Je MHD v Praze bezpečná?

Ano, v městské hromadné dopravě se nemusíte bát, je bezpečná a doporučujeme její využití. Dejte si jen pozor na kapsáře.

Kdy navštívit Prahu?

Prahu lze navštívit celoročně. Pokud se chcete vyhnout velkým davům, doporučujeme návštěvu koncem zimy a začátkem jara.

Domluvím se v Praze anglicky?

Ano, domluvíte se poměrně dobře, jen doporučujeme oslovovat s dotazy spíše mladší generaci, která si je v angličtině jistější.

Co mám v Praze ochutnat?

Určitě místní speciality. Jako hlavní jídlo doporučujeme „Guláš“ nebo „Svíčková“ a jako svačinu zkuste místní specialitu „chlebíček“.

Je v Praze Wifi?

Ano, ve městě není problém najít připojení k internetu. Wifi naleznete ve většině restaurací, kaváren i městských institucí.

Jak se do Prahy dostanu?

Letadlem na Letiště Václava Havla a následně autobusem nebo taxi do centra města. Vše je dobře značené, neztratíte se.

Lze v Praze platit platební kartou?

Ano, ve městě se dá takřka všude platit platební kartou.

Česko, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Česko, ve kterém se město Praha nachází.

Přejít na průvodce Česko