Londýn levně

Londýn levně

Londýn je jedno z těch světových metropolí, které prostě musíte zažít na vlastní kůži. Kvůli silné britské měně se celý výlet ale může silně prodražit. Turistu využívá většina památek, které nasadí ceny často velmi vysoko.

Joe Public
Joe Public
Rossella
Rossella
Santa Maria
Santa Maria
Sutton and sons
Sutton and sons

Pokud nepatříte mezi gastronomické gurmány a nějaký ten fast food vám jednou za čas neuškodí, nejlevnější variantou stravování jsou v Londýně všudypřítomné fish’n’chips (ryba s hranolky) nebo čínská bistra. Ještě levnějším způsobem je nákup v samoobsluhách a na trzích.

Doprava veřejnou dopravou je předražená i pro samotné Londýňany, natož pro neznalé turisty. Určitě si pořiďte Oyster Card, která Vám sníží budget na jízdné klidně o polovinu, protože po třech jízdách cestujete zadarmo.

Zábavu zdarma Vám nabídnou i parky jako Hyde Park, Greenwich nebo St James’ Park, ze kterých uvidíte i na známý Tower Bridge nebo Parlament.

Nepřehlédněte Parky v Londýně

Zdarma je také vstup do státních muzeí. Platí se pouze soukromá muzea, která jsou ovšem velmi drahá. Jako milovníci umění byste měli zvážit zakoupení karty Turistická karta, díky níž budete mít vstup do galerií a muzeí za sníženou cenu a nebudete muset stát často dlouhé fronty. U karty platí, že čím déle ji používáte, tím výhodnější pro Vás je. Během 14 dnů tak za jeden vstup zaplatíte průměrně 15 liber.

National Gallery
National Gallery
Science Museum
Science Museum
Natural History Museum
Natural History Museum
Tate Modern a Tate Britain
Tate Modern a Tate Britain

I v Londýně se dá nakoupit levné oblečení. Určitě už jste slyšeli o řetězci Primark, který se v Británii těší velké oblibě. Pokud nechcete podporovat tzv. fast fashion obchody a rádi byste něco autentického, navštivte Camden Market nebo Brick Lane. Neexistuje nic, co byste tam za symbolickou cenu nepořídili. A pokud to jde plaťte buď kartou, o jejíž poplatcích jste dobře informováni, nebo si dovezte dostatek hotovosti. Výběr z britských automatů se Vám díky poplatkům může celkem prodražit.

A k ubytování snad jen to, že neseženete levnější místo pro nocleh než (někdy i sdílené) hostely, nebo o něco dražší pokoje před airbnb.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

1. nejčastější dotaz

Je Londýn bezpečný?

Londýn je bezpečné město, ale za tmy nedoporučujeme návštěvu čtvrtí Brixton, Hackney, Peckham a Newington.

Nejlepší způsob dopravy v Londýně?

Nejjednodušší přepravou je metro. Narazíte zde na hodně lidí, ale přepraví vás úplně po celém městě.

Je MHD v Londýně bezpečná?

Pokud se nepohybujete po setmění ve čtvrtích Brixton, Hackney či Newington, tak se rozhodně nemusíte bát cestování MHD.

Kdy navštívit Londýn?

Londýn lze navštěvovat celoročně. Nejpříjemnější počasí je zde od května do září. Ale i takový prosinec v Londýně je kouzelný.

Domluvím se v Londýně anglicky?

Ano, ve Spojeném království je úředním jazykem angličtina, takže nejen že se domluvíte, ale také se v angličtině skvěle procvičíte.

Co mám v Londýně ochutnat?

Mezi ikonická jídla patří Máslové kuřecí kari, Welsh Rarebit, Shepherd's Pie, Naan se slaninou a Skotská vejce.

Je v Londýně Wifi?

Ano, ve městě není problém najít připojení k internetu. Wifi naleznete ve většině restaurací i institucí.

Jak se do Londýna dostanu?

Ideálně letadlem na jedno ze šesti letišť. Kvůli zážitku doporučujeme Heathrow, které je největším letištěm v Evropě.

Lze v Londýně platit platební kartou?

Ano, ve městě se dá takřka všude platit platební kartou.