Proč navštívit Lisabon? 7 důvodů

Proč navštívit Lisabon? 7 důvodů

Lisabon je nejzápadnější metropolí pevninské Evropy. Díky své poloze nabízí nejen unikátní podnebí, které je jak stvořené pro návštěvu, ale také řadu dalších úžasných důvodů, proč se do tohoto města musíte vydat.

1) Počasí

Lisabon nabízí jedno z nejlepších počasí v Evropě. Portugalsko, vzhledem ke své poloze na západním pobřeží, má poměrně mírné podnebí, a to dokonce i v zimě. Lisabon se dokonce označuje jako třetí nejslunečnější město v Evropě. Přestože zde léta mohou být poměrně horká, příjemný pocit vám navodí oceánský vítr, který zde pravidelně fouká.

2) Památky a architektura

Historie města sahá až k Římanům a Maurům, což se dozvíte při návštěvě městské dominanty, kterou je Hrad svatého Jiří. Kromě hradu na vás v Lisabonu čekají nádherné kostely, paláce a kláštery.

Jednou z nejlepších věcí, které můžete v Lisabonu dělat, je se procházet uličkami a dívat se kolem sebe. Nádherné kachlíkové stavby až po některé modernější budovy vás okouzlí. Zejména dlaždice, které jsou v Lisabonu a Portugalsku známé jako azulejos, jsou prostě úžasné. Mají různé vzory a nikdy nenajdete stejné.

3) Tramvaje, výtahy a lanovky

Každý návštěvník Lisabonu by se měl projet v charakteris­tických historických tramvajích či okusit starodávný výtah. Zároveň místní kopcovitý terén doslova vybízí k projížďce lanovkou. Rozhodně tak nesmíte vynechat neogotický výtah Elevador de Santa Justa z počátku století.

4) Výhledy

Lisabon je charakteristický svým kopcovitým terénem, který vám tak umožní úžasné výhledy na celé město. Po celém městě je rozmístěno přes 20 vyhlídek, které nabízejí různé úhly pohledu a vy tak můžete město poznat doslova shora.

5) Gastronomie

Vzhledem k poloze Portugalska je jasné, že v Lisabonu jsou čerstvé ryby a plody moře naprostou samozřejmostí. Zároveň vás tu čekají vynikající silné polévky a také nepřekonatelné dezerty v čele s Pastéis de nata.

6) Noční život

Množství barů a klubů, které na vás čekají zejména ve čtvrti Bairro Alto žijí nejen uvnitř, ale i na ulici. Určitě se zaposlouchejte do tradičního melancholického hudebního směru nazývaného fado.

7) Cenová dostupost

Přestože se počet turistů v Lisabonu každý rok zvyšuje, patří tato metropole k cenově nejdostupnějším z metropolí západní Evropy. Vyražte sem dříve, než se tato skutečnost změní.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

1. nejčastější dotaz

Je Lisabon bezpečný?

Ano, Portugalsko je velmi bezpečná země. Vyhýbejte se jen odlehlejším čtvrtím Lisabonu, kde po setmění mohou řádit kapesní zloději.

Nejlepší způsob dopravy v Lisabonu?

Doporučujeme v centru chodit pěšky nebo využít některou z ikonických tramvají či lanovek.

Je MHD v Lisabonu bezpečná?

Ano, městské hromadné dopravě se určitě nemusíte vyhýbat. Dejte si jen pozor na kapsáře.

Kdy navštívit Lisabon?

Ideální je jaro a podzim, kdy teploty nejsou tak vysoké a zároveň neprší tolik jako v zimním období.

Domluvím se v Lisabonu anglicky?

Ano, v Lisabonu se domluvíte anglicky zcela bez problémů.

Co mám v Lisabonu ochutnat?

Místní speciality. Francesinha, sušenou tresku bacalhau a hlavně malé košíčky se žloutkovým krémem zvané Pasteis.

Je v Lisabonu Wifi?

Ano, ve městě není problém najít připojení k internetu. Wifi naleznete ve většině restaurací i institucí.

Jak se do Lisabonu dostanu?

Letadlem na letiště Portela, které se nachází cca 6 km od centra města.

Lze v Lisabonu platit platební kartou?

Ano, ve městě se dá takřka všude platit platební kartou.

Portugalsko, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Portugalsko, ve kterém se město Lisabon nachází.

Přejít na průvodce Portugalsko