Jídlo a pití v Kodani

Jídlo a pití v Kodani

Všeobecně je Dánsko považováno za hlavní město Skandinávie, co se gastronomie týče. Však zde také naleznete více jak dvacet restaurací oceněných prestižní Michelinskou hvězdou. V Kodani naleznete gurmánské lahůdky z celého světa, kvůli kterým sem přijíždí čím dál tím více turistů.

Na Dánské kuchyni jistě oceníte nejen neobvyklou kombinací ingrediencí, ale také čerstvost surovin a důraz na přírodu. Dánové se zajímají o to, proč a co jedí a odkud jídlo pochází.

Tip Typická dánská jídla, která musíte ochutnat

Jistě Vás v Kodani zaujme množství trhů, kde najdete stánky s domácími produkty. Od čerstvé zeleniny a ovoce, přes produkty od řezníků a rybářů až po výrobky cukrářů a pekařů. V Kodani také naleznete nepřeberné možnosti, jak se najíst na ulici. Od úžasných prosklených marketů až po food trucky.

Vyrazit tak můžete na piknik, s dobrým a bohatě obloženým sendvičem, které zde mají tradici už od 15. století. Takzvaný smørrebrød je tradiční dánský pokrm jehož základem je kvalitní žitný chléb hranatého tvaru, který však vzhledem k bohaté obloze skoro neuvidíte.

Hlavním jídlem je v tomto kraji večeře. A tak zatímco obědy bývají studené, večeře je vždy teplá. Během večeře se na stole střídají různé pochoutky. Mohou to být masové kuličky v hnědé omáčce, sýry a ovocné a zeleninové šťávy.

V Kodani naleznete také jednu z nejlepších restaurací světa, a to restauraci Noma.

Tip Levné jídlo v Kodani

Na závěr musíte ochutnat třeba mandlové věnečky či dánskou zmrzlinu. Avšak tím nejoblíbenějším moučníkem je v Dánsku rødgrød med fløde.

Dánové jsou známí pivaři s tamními značkami Carlsberg a Tuborg. Mezi oblíbené nápoje patří také glög. Je to nápoj složený z vodky, cukru, oříšků, kandovaného ovoce, hrozinek a koření. Ochutnat byste také měli třešňový likér Peter Heering nebo nápoj zvaný Gammel Dansk Bitter Dram. Jde o takový kořeněný likér.

Restaurace v Kodani

V Kodani naleznete restaurace všeho druhu. Od typické severské kuchyně, po jídla z celého světa. Kodaň se také pyšní jednou z nejlepších restaurací světa Noma. Je jen na Vás, do kterého podniku se vydáte.

Bistra v Kodani

Žijeme v době bister. Tedy v době malých rodinných restaurací, kde se celodenně podávají jednoduchá kvalitní jídla, nápoje a káva, a to i do pozdních hodin. Zde je od nás několik tipů na zajímavá bistra v Kodani.

Kavárny v Kodani

Ať už si chcete dát kávu ke snídani nebo jen jako chuťovku, v Kodani máte možnost vyzkoušet řadu zajímavých kaváren. Najdete zde kavárny, které se pyšní svou výběrovou kávou, kavárny, které mají krásný výhled, ale také kavárenské řetězce či bistra s dobrou kávou.

Street food v Kodani

Street food jsou jídla, která se vyznačují svou jednoduchostí, rychlou připraveností a většinou jde o pokrmy, které můžeme jíst jednoduše rukou. Dnešní doba se nese na vlně kvalitního stravovaní na ulici. Denně se na ulici najedí až dvě a půl miliardy lidí. Pojďme se podívat, kam za street food v Kodani.

Kam na snídani v Kodani

Říká se, že snídaně je základ dne. Zjišťovali jsme od místních obyvatel Kodaně, kam se vydat na dobrou snídani. Dostali jsme následující doporučení, se kterými se s Vámi chceme podělit. Tak vstávat a snídat.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

1. nejčastější dotaz

Je Kodaň bezpečná?

Kodaň je velmi bezpečné město. Přesto doporučujeme opatrnost před přistěhovalci v oblasti hlavního nádraží po setmění.

Nejlepší způsob dopravy v Kodani?

Doporučujeme chodit pěšky, ale nemusíte se bát použít městskou hromadnou dopravu. Naším tipem je určitě použití kola.

Je MHD v Kodani bezpečná?

Ano, v městské hromadné dopravě se nemusíte bát, je bezpečná a doporučujeme její využití. Dejte si jen pozor na kapsáře.

Kdy navštívit Kodaň?

Kodaň lze navštívit celoročně. Nejlepší počasí (okolo 23°C) vás tu čeká v období od května do září.

Domluvím se v Kodani anglicky?

Ano, domluvíte naprosto bez problému. Dánové mají výbornou angličtinu.

Co mám v Kodani ochutnat?

Určitě nějakou místní specialitu. Doporučujeme typický dánský smørrebrød. Jde o otevřený sendvič z tmavého žitného chleba.

Je v Kodani Wifi?

Ano, ve městě není problém najít připojení k internetu. Wifi naleznete ve většině restaurací i institucí.

Jak se do Kodaně dostanu?

Letadlem na mezinárodní letiště Kodaň – Kastrup. Případně můžete využít vlakové spojení.

Lze v Kodani platit platební kartou?

Ano, ve městě se dá velice dobře platit platební kartou.

Dánsko, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Dánsko, ve kterém se město Kodaň nachází.

Přejít na průvodce Dánsko