Nejlepší památky v Paříži, které musíte vidět

Ať jste milovníkem historie, umění, architektury či procházek v příjemném prostředí, zde si přijdete na své. Mnoho turistů láká převážně proslulá Eiffelova věž, která si získá srdce každého z nás, ale rozhodně to není to jediné, co v Paříži můžete vidět. Pojďme si projít to, co opravdu nesmíte vynechat.

Eiffelova věž

První, co asi každého z Vás napadne, když se řekne Francie nebo Paříž, bude jednoznačně Eiffelova věž. Tato chvála Paříže se začala stavět v roce 1887–1889 k oslavě stého výročí Velké francouzské revoluce a první plán byl, že bude stát pouze 20 let. Tento plán nevyšel hlavně díky jejím vedlejším využitím, a to jako meteorologická stanice a později jako rozhlasový a televizní vysílač. Ve své dřívější výšce 300 metrů byla nejvyšší budovou světa. Nyní dosahuje výšky 324 metrů, a to díky přístavbě antény. Nese jméno po svém konstruktérovi Gustavu Eiffelovi.

Více informací

Vítězný oblouk

Každého českého turistu by tato památka měla potěšit. Hlavně z toho důvodu, že má odkaz na naši republiku ve spojitosti s bitvou u Slavkova. Po francouzském vítězství v této bitvě se Napoleon Bonaparte rozhodl postavit tento oblouk. Začátek jeho výstavby začal v roce 1806, jeho dokončení se však Napoleon nedožil. Oblouk byl dokončen v roce 1836, což je 15 let po jeho úmrtí. Oblouk leží na konci Champs Élysées – jedné z nejznámějších tříd Paříže, která končí právě u této stavby na náměstí Place Charles-de-Gaulle. Díky jeho poloze je dobrá dostupnost MHD.

Více informací

Notre-Dame

Jedna z největších chloub Paříže byla postavena v letech 1163–1345 a leží na ostrově Cité. Řadí se také mezi nejvýznamnější křesťanské chrámy. Vzhled katedrály byl však během let, a to převážně kvůli Velké francouzské revoluci, poškozen natolik, že bylo potřeba její rekonstrukce. Jednu dobu se dokonce uvažovalo o jejím zboření, to však zvrátil Napoleon I., který se zde dokonce nechal korunovat na císaře a později se také o záchranu této katedrály zasloužil sám Victor Hugo.

Více informací

Pantheon

Pantheon byl první neoklasicistní stavbou v Paříži a byl dokončen v roce 1790. Nechal ho postavit Ludvík XV. na kopci sv. Jenovéfy, protože se k ní modlil v dobách těžké nemoci. Pantheon je známý tím, že v jeho kryptách jsou uloženy ostatky nejvýznamnějších osobností Francie.

Více informací

Invalidovna

Pokud Vás zajímá válečná historie, tak rozhodně nesmíte vynechat návštěvu Invalidovny. Je to komplex budov, kde Vás bude nejvíce zajímat muzeum 1. a 2. světové války. V muzeích najdete také umělecké a historické připomínky a sbírky i z jiných francouzských válek. Prvotně tento objekt sloužil jako nemocnice pro válečné veterány a tento účel přetrvává v některých částech Invalidovny dodnes. Její další využití je jako hrobka pro padlé válečné hrdiny, kde nejznámějším z nich je Napoleon Bonaparte včetně jeho syna a bratrů.

Více informací

Sacré Coeur

Bazilika Sacré-Coeur leží na vrcholku Montmartru. Je považována za jeden z nejkrásnějších kostelů vůbec a pro svou krásu je zároveň jedním z nejvíce fotografovaných míst v Paříži. Tato památka byla dokončena na začátku 19. století, původně jako památník francouzských vojáku, kteří bojovali ve francouzsko-pruské válce.

Sainte-Chapelle

Tato dvoupatrová gotická kaple byla postavena francouzským králem Ludvíkem IX. v letech 1243–1248 pro uložení vzácných relikvií, a to zejména trnové koruny, kterou získal a draze za ní zaplatil král Ludvík IX.

Zámek Versailles

Na místě nynějšího zámku dříve stával pouze malý lovecký zámeček, který využíval Ludvík XIII. na začátku 17. století k lovu v okolních lesích. Až jeho syn Ludvík XIV. se rozhodl zde vybudoval toto honosné sídlo. Přestože na této stavbě pracovalo přes 30 tisíc dělníků, tak stavba trvala více než 50 let. Díky velkému počtu dělníků vzniklo v blízkosti zámku městečko se stejnojmenným názvem. Pro velikost zámku se našlo velice rychlé využití. Ludvík totiž nechal veškerou šlechtu stáhnout z Paříže právě na tento zámek, takže zde žilo něco okolo 2 tisíc lidí.

Více informací
Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Francie, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Francie, ve kterém se město Paříž nachází.

Přejít na průvodce Francie