Zámek Versailles

Zámek Versailles

Na místě nynějšího zámku dříve stával pouze malý lovecký zámeček, který využíval Ludvík XIII. na začátku 17. století k lovu v okolních lesích. Až jeho syn Ludvík XIV. se rozhodl zde vybudoval toto honosné sídlo. Přestože na této stavbě pracovalo přes 30 tisíc dělníků, tak stavba trvala více než 50 let. Díky velkému počtu dělníků vzniklo v blízkosti zámku městečko se stejnojmenným názvem. Pro velikost zámku se našlo velice rychlé využití. Ludvík totiž nechal veškerou šlechtu stáhnout z Paříže právě na tento zámek, takže zde žilo něco okolo 2 tisíc lidí.

Celý areál, tzn. zámek, jeho zahrada a celý přilehlý park, se rozkládá na více jak 800 hektarech. Přestože za Velké francouzské revoluce bylo ze zámku plno vybavení a cenností odcizeno, tak i dnes si zde můžete prohlédnout obrazy, sochy, fresky a plno architektonických skvostů. Na začátku nového tisíciletí prošla rekonstrukcí nejnavštěvovanější místnost zámku. Tou je Zrcadlový sál, který by měl dnes vypadat takřka stejně jako v době své výstavby.

Ludvík ovšem nekladl velký důraz jenom na stavbu zámku, ale i na jeho zámeckou zahradu. Zřejmě i díky těmto velkým nárokům dnes můžeme vidět v zahradách obrovské množství stromů, květin, soch, sousoší, vodní kanály a také fontány, které byly novinkou té doby. Součástí celého areálu jsou i zámečky Velký a Malý Trianon, které můžete navštívit současně s hlavním palácem. Tyto dva zámečky jsou celkem vzdálené od hlavního paláce, takže samozřejmě, když nebudete trvat na jejich návštěvě, tak lze koupit vstupné i bez nich.

Doprava

Versailles leží asi 20 km od Paříže, přesto se sem lze dostat i jinak než jen automobilem. Nejvhodnější asi bude využít vlaky RER, a to konkrétně linku C, na které vystoupíte na stanici Versailles Rive Gauche. Další možností jsou vlaky SNCF, u nichž jsou dvě varianty. První variantou je, že nastoupíte v Paříži na nádraží Paris Montparnasse a dojedete na zastávku Versailles Chantiers. Druhá varianta vede z pařížského nádraží Paris Saint Lazare do Versailles Rive droite.

Více informací

Jak se dostat na místo

Adresa

Place d'Armes
78000 Versailles
Francie

Související obsah

Eiffelova věž v Paříži
Eiffelova věž
Vítězný oblouk v Paříži
Vítězný oblouk
Notre-Dame v Paříži
Notre-Dame
Pantheon v Paříži
Pantheon
Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Francie, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Francie, ve kterém se město Paříž nachází.

Přejít na průvodce Francie