Proč navštívit Kodaň

Proč navštívit Kodaň

Kodaň je jednoznačně magickým a nezapomenutelným místem. Pokud se stále rozhodujete, jestli toto město navštívit, připravili jsme pro Vás důvody, které Vás přesvědčí, že toto město stojí za to. Vítejte v Kodani.

Kolo, kolo a ještě jednou kolo

Kodaň je snad jediným městem na světě, kde více než troubení aut uslyšíte cinkání zvonků na kolech. V Kodani je totiž jízda na kole dopravním číslem jedna. Však mají také cyklisté přednost před auty a doslova na každém kroku narazíte na půjčovnu kol a hromady zaparkovaných kol podél silnic. Každý Dán má kolo a jezdí na něm za každého počasí. Pojďte to po kodaňských rovinkách zkusit také.

Tip Sdílená kola (bikesharing) v Kodani

Tivoli

Zábavní park Tivoli se jednoznačně řadí k nejnavštěvo­vanějším dánským atrakcím. Čeká tu na Vás řada atrakcí v čele s horskými drahami, kolotoči, ale také akcemi s kulturním zaměřením. Kodaňské Tivoli je označením pro bezstarostnou zábavu a odpočinek již od roku 1843, kdy se brány parku otevřely poprvé. Výhodou parku je, že se nachází hned v centru města naproti hlavnímu vlakovému nádraží.

Angličtina na každém kroku

Pokud se při cestování bojíte, že se v cílové destinaci nedomluvíte anglicky, máme pro Vás dobrou zprávu. V Kodani totiž mluví dobře anglicky skoro každý. Angličtina je zde pro místní druhým jazykem, který se učí již od útlého dětství. Pokud jste povídaví typy lidí, tak vězte, že se po úvodním oťukávání zapovídáte i s Dány.

Nejdelší nákupní pěší ulice v Evropě

Středem historického města Kodaň prochází hlavní nakupovací ulice zvaná Strøget. Strøget se řadí se svou délkou 1,1 km k nejdelším pěším ulicím v Evropě s množstvím obchodů, od cenově dostupných řetězců až po ty nejdražší značky na světě.

Strøget v Kodani
Strøget
Illum v Kodani
Illum
Pilestræde v Kodani
Pilestræde
Magasin du Nord v Kodani
Magasin du Nord

Vodní kanály

V Kodani si můžete využít volný čas projížďkou na lodi kolem kanálu a nebo si pronajmout lodě Go Boats, kde se ocitnete v roli kapitána a kde můžete se skupinou šesti osob uspořádat skvělý piknik, jelikož se uprostřed lodě nacházejí stolky.

J-DAG

Je název události, kdy dochází k oslavám vánočního piva Tuborg. Městem projíždí Tuborg Van, který zastavuje u speciálně označených hospod a rozdává jim svůj vánoční speciál Julebryg. Celou akci doprovází velká show, kdy v dodávce hraje DJ, místní se kolem radují. Tato akce se koná vždy první pátek v listopadu a pivo je na trhu pouhých deset dnů.

Obložený chléb smørrebrød

V Kodani máte skvělou příležitost ochutnat místní kuchyni. Na co rozhodně nesmíte zapomenout při ochutnávání je typický dánský pokrm Smørrebrød. Jde o „chleba s máslem“, na kterém se nachází řada dalších věcí, díky kterým chleba vlastně ani neuvidíte.

Kodaňská ZOO

ZOO, založena roku 1859, se řadí k nejstarším zoo v Evropě. Má rozlohu 11 ha a nachází se v kodaňské části Frederiksberg.

Mezi nejzajímavější druhy jednoznačně patří pandy, které Čína této zoo propůjčila v roce 2019 a také tasmánský čert – ďábel medvědovitý, který je chován v Evropě i ve světě mimo jeho přirozený výskyt jenom v této jediné zoologické zahradě.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

1. nejčastější dotaz

Je Kodaň bezpečná?

Kodaň je velmi bezpečné město. Přesto doporučujeme opatrnost před přistěhovalci v oblasti hlavního nádraží po setmění.

Nejlepší způsob dopravy v Kodani?

Doporučujeme chodit pěšky, ale nemusíte se bát použít městskou hromadnou dopravu. Naším tipem je určitě použití kola.

Je MHD v Kodani bezpečná?

Ano, v městské hromadné dopravě se nemusíte bát, je bezpečná a doporučujeme její využití. Dejte si jen pozor na kapsáře.

Kdy navštívit Kodaň?

Kodaň lze navštívit celoročně. Nejlepší počasí (okolo 23°C) vás tu čeká v období od května do září.

Domluvím se v Kodani anglicky?

Ano, domluvíte naprosto bez problému. Dánové mají výbornou angličtinu.

Co mám v Kodani ochutnat?

Určitě nějakou místní specialitu. Doporučujeme typický dánský smørrebrød. Jde o otevřený sendvič z tmavého žitného chleba.

Je v Kodani Wifi?

Ano, ve městě není problém najít připojení k internetu. Wifi naleznete ve většině restaurací i institucí.

Jak se do Kodaně dostanu?

Letadlem na mezinárodní letiště Kodaň – Kastrup. Případně můžete využít vlakové spojení.

Lze v Kodani platit platební kartou?

Ano, ve městě se dá velice dobře platit platební kartou.

Dánsko, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Dánsko, ve kterém se město Kodaň nachází.

Přejít na průvodce Dánsko