Doprava z letiště Kastrup do centra Kodaně

Letiště Kodaň, které se nachází v malém městě Kastrup zhruba 11 km od centra Kodaně, se řadí mezi největší a nejmodernější letiště v Evropě. Cesta do centra města je poměrně snadná a můžete si vybrat z několika druhů dopravních spojení.

Metro

Jakmile vyjdete z letiště, uvidíte před sebou písmena DSB, kde se dají koupit jízdenky. Většinou se na tomto místě nacházejí tři slečny s výbornou angličtinou, které Vám poradí. Kodaň je rozdělena na zóny, které jsou cenově rozdílné. Pokud si kupujete lístek, kupujete si ho do určité stanice, kde budete vystupovat (doporučujeme si cílovou stanici připravit). Z letiště do centra projedete 3 zóny. Spoje odjíždí každých 4–6 minut, v noci 15–20 minut. Jízdenku si pečlivě uschovejte.

Linka M2, kterou pojedete přímo do centra města, začíná přímo v zastřešeném Terminálu č. 3. Zpočátku budete mít při nástupu do metra pocit, že nastupujete do vlaku, protože pár zastávek se nachází nad povrchem. A je to z toho důvodu, že při výstavbě došly peníze, a proto se část trasy musela situovat nad povrchem. Po 15 minutách budete v centru.

Nepřehlédněte Jízdenky hromadné dopravy (MHD) v Kodani

Vlak

Druhou možností, jak se dostat z letiště do centra Kodaně, je vlak. Cesta trvá přibližně stejnou dobu jako metrem. Jízdenky koupíte na stejném místě v Teminálu 3, jako při jízdě metrem, tedy u výstupu u červených písmen DSB.

Autobus

Použít můžete také autobus. Jízdenka se kupuje přímo u řidiče (opět na cílovou stanici) a je nutné platit v hotovosti. Kyvadlový autobus odjíždí od letištních terminálů každých 10 minut (od 6 do 23:30 h).

Kolo

Jste-li dobrodruh a pokud míříte do východní části Kodaně (Amager), můžete si rovnou na letišti půjčit kolo a vyrazit do centra. Nejznámější s nejlepším pokrytím jsou Donkey Bikes. Součástí dopravní infrastruktury jsou vlastní cyklopruhy, čili samotná jízda je velmi pohodlná. Mezi základní pravidla platí ukazovat pažemi směr odbočení a při zastavování zvedat ruku. Na řídítkách naleznete přihrádku s gumou, čili pokud cestujete nalehko, batoh s 25 l objemem dokážete přepravit. Aktuálně jsou zavedeny pick up místa a drop off místa, která jsou však limitována počtem kol. Pokud tedy končíte jízdu, zkontrolujte, zda-li máte v daném místě volnou kapacitu na vrácení kola, jinak Vás nemine poplatek 10 EUR.

Tip Taxi v Kodani

Taxi

Poslední variantou je použít Taxi. Doporučujeme využít jednu z aplikací na přepravu automobilem. Jelikož byl UBER od roku 2017 zakázán, doporučujeme použít podobnou společnost TAXA.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

1. nejčastější dotaz

Je Kodaň bezpečná?

Kodaň je velmi bezpečné město. Přesto doporučujeme opatrnost před přistěhovalci v oblasti hlavního nádraží po setmění.

Nejlepší způsob dopravy v Kodani?

Doporučujeme chodit pěšky, ale nemusíte se bát použít městskou hromadnou dopravu. Naším tipem je určitě použití kola.

Je MHD v Kodani bezpečná?

Ano, v městské hromadné dopravě se nemusíte bát, je bezpečná a doporučujeme její využití. Dejte si jen pozor na kapsáře.

Kdy navštívit Kodaň?

Kodaň lze navštívit celoročně. Nejlepší počasí (okolo 23°C) vás tu čeká v období od května do září.

Domluvím se v Kodani anglicky?

Ano, domluvíte naprosto bez problému. Dánové mají výbornou angličtinu.

Co mám v Kodani ochutnat?

Určitě nějakou místní specialitu. Doporučujeme typický dánský smørrebrød. Jde o otevřený sendvič z tmavého žitného chleba.

Je v Kodani Wifi?

Ano, ve městě není problém najít připojení k internetu. Wifi naleznete ve většině restaurací i institucí.

Jak se do Kodaně dostanu?

Letadlem na mezinárodní letiště Kodaň – Kastrup. Případně můžete využít vlakové spojení.

Lze v Kodani platit platební kartou?

Ano, ve městě se dá velice dobře platit platební kartou.

Dánsko, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Dánsko, ve kterém se město Kodaň nachází.

Přejít na průvodce Dánsko