Utajená místa v Římě

Ač většina Říma je v sezoně zasypána turisty z celého světa, je až s podivem jednoduché objevit tajuplná neprobádaná místa, na kterých s velkou pravděpodobností budete sami. Dva tisíce let se na různorodosti města zkrátka silně podepsaly.

Čtvrť Ostiense

Přestože je relativně rozsáhlá, představuje čtvrť Ostiense nejlepší skrytou část Říma. Během posledních několika let došlo v této oblasti k nespočtu oprav a rekonstrukcí. Opuštěné průmyslové budovy byly přetvořeny v kavárny, umělecké galerie a vinárny. Místní umělci nově vzniklá moderní místa vzali do svých rukou a většinu budov tak pokrývají pestrobarevné malby a nekonvenční instalace. Přestože neleží nikde na okraji města, čtvrť je to klidná a od ostatního Říma naprosto odlišná.

Městská zahrada růží

Zahrada plná růží, která je veřejnosti přístupná každoročně od dubna do června, se rozprostírá na kopci Aventine a leží na místě, kde se od roku 1645 nacházel židovský hřbitov. Na jednom hektaru tu roste přes tisíc odrůd růží. Park byl založen v roce 1931 a tradičně se v jeho centru pořádá soutěž Premio Roma o nejkrásnější růži. V zahradě je vyčleněná sekce, ve které probíhají testy a experimenty, které mají za úkol vypěstovat nové druhy růží. Vstup do této růžové oázy klidu je zdarma.

Via Appia Antica

Projděte se po zbytcích antické cesty staré přes 2000 let, která vedla z Říma do města Capua. Cestou budete míjet řadu starověkých památek.

Mluvící sochy

Skupinka soch z roku 1500 sloužila jako taková tichá pošta. Římané nad nimi zanechávali napsané zprávy s kritikou papeže, aby se vyhnuli trestu za vyjádření svých názorů. Tyto politické protestní hrátky probíhaly převážně v noci a když se město ráno probudilo, bylo zásobeno novou várkou básní, vtipů a komentářů. Později pojmenované mluvící sochy se staly římským orientačním bodem a posléze získaly i svá vlastní jména, která se dodnes používají. První a jistě nejvýznamnější postavou je Pasquin, který je pojmenovaný po řemeslníkovi, který první pomlouvačné zprávy přinesl přímo z Vatikánu, kde pracoval. Přestože frekventovanost komentářů značně klesla, tak i dnes se sochy občas rozmluví a okomentují současnou politickou situaci.

Čtvrť Quadraro

Podobně jako Čtvrť Ostiense i Quadraro představuje osvěžující procházku městem, na které se nejednou podivíte nad instalacemi moderních umělců. Ti se sdružují v uměleckém projektu MURo; muzeum městského umění v Římě. Na rozdíl od maleb, umění a památek, které v centru nechali zřizovat králové, papežové a císaři, tato část města je známá pro své volnomyšlenkářství, svobodu projevu a otevřenost vůči okraji společnosti.

Kalixtovy Katakomby

V případě velkého horka se můžete zchladit v podzemních chodbách, které sloužili jako pohřebiště židovských i pohanských Římanů v období od 2. do 5. století.

Michelangelův Mojžíš

Zapomeňte na slavného Davida a jděte si prohlédnout nedoceněnou sochu Mojžíše, kterou v roce 1515 vytesal známý renesanční umělec Michelangelo. Je umístěna v kostele San Pietrove Vincoli. Původně měla střežit hrobku papeže Julia II. Socha zobrazuje biblickou postavu Mojžíše s rohy na hlavě, které jsou inspirovány popisem v části Bible Exodus. Mnoho expertů z oboru sochařství vyzdvihují umělcovu dokonalou přesnost při tvarováno Mojžíšových vousů, které skutečně vypadají jako pravé. Přesvědčte se sami!

pyramida řečníka Cestia

Řím je domovem velkolepých kostelů, amfiteátrů, chrámů a sloupů. Najdete zde ale i pyramidu. O Cestiově pyramidě, pro kterého byla postavena jako hrobka, je toho známo jen málo, jelikož interiér stavby byl dávno vypleněn. Jedna z mála informací ale tvrdí, že památka byla postavena za v té době (rok 12 př. n. l) neskutečných 330 dní. Základnu tvoří čtverec o straně 22 metrů a výšce 27 metrů. Její zdi jsou mramorové a na několika místech se nacházejí starodávné nápisy. Místo nemůžete minout. Stojí hned u zastávky metra, která se příhodně jmenuje Piramide.

Židovské ghetto

Jde o čtvrť, na které sice nenajdete impozantní stavby typu Kolosea, avšak najdete zde kulinářskou čtvrť s unikátní atmosférou starého města se spoustou křivolakých uliček.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Itálie, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Itálie, ve kterém se město Řím nachází.

Přejít na průvodce Itálie