Nejlepší věci v Římě zdarma

I když je Řím turisticky velice vytížen, ne všechny ceny se pohybují závratně vysoko. Po městě můžete cestovat i obdivovat památky velmi levně. A někdy dokonce i zdarma! Jedná se většinou o veřejná prostranství či místa vlastněná italskou vládou.

Chození po římských uličkách

Perfektním místem pro nasávání pravé italské atmosféry je například městská čtvrť Trastevere. Ulice jsou klikaté a úzké, ale většina z nich stejně vede na náměstí Piazza Santa Maria. Nachází se na něm mimo jiné jeden z nejstarších kostelů Itálie. Je proslulý byzantskými mozaikami, které můžete za pár centů probudit k životu a nechat je rozsvítit.

Nepřehlédněte Řím levně

Dalším takovým místem je část Testaccio. V jejím centru se tyčí kopec, na kterém se nachází nespočet hliněných nádob, které zde zanechali starodávní obchodníci, kteří pobývali na břehu nedaleké Tibery.

Ale pokud během procházek po městě chcete obhlédnout i velkolepá a světoznámá místa jako Koloseum, Pantheon či „náměstí fontán“** zamiřte do neméně typicky italského centra.

Piazza di Spagna

Název impozantního barokního místa vychází z faktu, že na náměstí sídlí již od 17. století španělská ambasáda. Místo se nachází v nejpopulárnějším římském prostředí, které je obklopené množstvím vil ze 17. a 18. století.

Více informací

Fontána di Trevi

Největší a bezpochyby nejznámější fontána ve městě původně sloužila jako zakončení viaduktu Aqua Virgo, který vodil vodu Římem už v roce 19 př. n. l. To ještě neměla svou nynější podobu. Tu získala až v roce 1762. Zajímavostí je, odkud pochází její jméno, a sice z italského Tre Vie (tři cesty). To proto, že tvoří průsečík tří ulic, na kterých se rozprostírá.

Více informací

Piazza Navona

Nejkrásnějšími částmi náměstí, které pojme až 20 tisíc lidí, jsou bezesporu tři fontány. Fontana dei Quattro Fiumi (fontána čtyř řek) byla navržena v polovině 17. století sochařem a architektem Berninim. Čtyři sochy reprezentují čtyři nejdůležitější řeky každého kontinentu: Nil, Dunaj, Ganga a Rio de la Plata.

Více informací

Botanická zahrada

Často tolik nedoceněná botanická zahrada je skvělým a klidným útočištěm uprostřed židovské čtvrti Trastevere. Kochat se zde můžete pohledem na palác Palazzo Corsini ze 17. století. Práce na zahradním skvostu započala v roce 1883 a dnes je domovem více než 3000 druhů rostlin. Najdete zde skleníky s kaktusy, bonsai, orchidejemi i prostorný bambusový les či záhony růží. Projděte se až na samý vrcholek zahrady a vychutnejte si nezapomenutelný výhled na město.

Galleria Sciarra

Galleria Sciarra není opravdu muzeum, spíš jako vnitřní chodba na Corso Vittorio Emanuele hned za Piazza Navona. Vstup je samozřejmě zdarma a kdokoliv tak může chodit a obdivovat ohromující dekorace na stěnách a nádhernou mramorovou podlahu, jejíž barvy jsou zvýrazněny světlem procházejícím skleněným stropem.

Více informací

Via Appia Antica

Projděte se po zbytcích antické cesty staré přes 2000 let, která vedla z Říma do města Capua. Cestou budete míjet řadu starověkých památek.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Itálie, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Itálie, ve kterém se město Řím nachází.

Přejít na průvodce Itálie