Co dělat s dětmi v Římě

Co dělat s dětmi v Římě

Loutková divadla

Loutková divadla mají po celé Evropě dlouholetou historii a Řím nabízí hned dvě místa, která velkolepou show pro děti připravují. První z nich, Teatrino di Pulcinella al Gianicolo, je tradiční loutkové divadlo pod širým nebem v parku Colle del Gianicolo poblíž Piazzale Garibaldi. Je domovem neapolského maňáska Pulcinelly a dalších dětských postaviček. O víkendech se pořádají půlhodinová představení. Ta jsou sice zdarma, ale malý příspěvek do klobouku umělců jistě potěší. Druhé divadlo, San Carlino, využívá trochu jiného formátu a je tak určeno trochu staršímu publiku. Loutky zde komunikují se samotnými loutkovody a celé představení je doprovázeno živou hudbou.

Projížďky v zahradách Borghese

Druhý největší veřejný park ve městě dává dětem šanci trochu se unavit a vám užít si trochu klidu v rušném Římě. Existuje mnoho způsobů, jak toto přírodní místo prozkoumat. Pronajměte si veslici na jezeře, půjčte si kolo, elektronickou koloběžku či segway. V parku toho najdete mnohem víc: Dětská hřiště, víkendové projížďky na ponících, zahrady plné pestrobarevných květin i malou ZOO, po které vás proveze vláček Bioparco di Roma. Zoo je domovem pro 222 druhů zvířat a několika vzácných druhů motýlů, které je možné obdivovat pouze do července.

Tajuplná socha chodidla

Pokud se právě nacházíte poblíž Pantheon, zajděte kousek za něj na Piazza della Minerva. Tam spatříte první pro děti zajímavou sochu; obelisk tyčící se na zádech slona. Jdete-li dál na Via del Pie ‘di Marmo, nemůžete minout chodidlo, které je veliké podobně jako osobní auto. Je to pozůstatek obrovské sochy egyptské bohyně Isis, jejíž kult byl populární převážně ve starověkém Římě. Vzhledem k velikosti chodidla musela původní socha měřit alespoň 7,6 metrů. Není to ale jediná kamenná noha, kterou ve městě můžete najít. Navrhněte svým dětem, ať mají oči na šťopkách a pátrají po dalších. PS: jedno chodidlo v sandálech je hlídáno ve vatikánském muzeu a druhé, naboso, se nachází v Kapitolu.

3D kino Time Elevator

Na historii města si s dětmi nemusíte přijít pouze pomocí zdlouhavých procházek starověkým městem. Při jízdě v 3D kině Time Elevator mohou děti cestovat zpět v čase do počátku Říma a sledovat vzestup a pád Římské říše. Vzrušující cesta v průběhu věků přinese vám i dětem nezapomenutelný zážitek, kdy se na chvíli stanete svědkem života všech období Věčného města. Naskytne se vám příležitost přenést se do temných dob země, kdy se potkáte s Mussolinim.

Bocca della Verità

Jedná se o velkou mramorovou masku vousatého muže, o které se říká, že po vložení ruky do jejích úst kousne ty, kteří lžou. Skvělé místo, kde můžete naučit své děti poctivosti. Pravý účel podobizny je neznámý. Různé prameny tvrdí, že sloužila jako kryt šachty, obřadní studna či dekorace fontány. Obličej kruhového tvaru se objevil v kultovním filmu Prázdniny v Římě, kdy princezna v utajení (Audrey Hepburn) byla vyzvána, ať svou pravdomluvnost ozkouší. Kamenná ústa se samozřejmě ani nepohnula. Socha je vystavena u vchodu do Santa Maria in Cosmedin

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

1. nejčastější dotaz

Je Řím bezpečný?

Řím je bezpečné město. Dávejte si však pozor na kapsáře a různé podvodníky v místech vysoké koncentrace lidí.

Nejlepší způsob dopravy v Římě?

Centrum města projdete krásně a pohodlně pěšky. Do vzdálenějších míst použijte jednu z linek metra.

Je MHD v Římě bezpečná?

Ano, použít městskou hromadnou dopravu se nemusíte bát. Dávejte si jen pozor na případné kapsáře.

Kdy navštívit Řím?

Řím lze navštívit po celý rok. Nejpříjemnější počasí je zde na jaře (duben a květen) a na podzim (září a říjen).

Domluvím se v Římě anglicky?

Ano, stejně jako v každé jiné evropské metropoli, s angličtinou si v Římě pohodlně vystačíte.

Co mám v Římě ochutnat?

Itálie je proslulá svou výjimečnou gastronomií. Ochutnejte těstoviny, pizzu, artyčoky a nezapomeňte na zmrzlinu.

Je v Římě Wifi?

Ano, ve městě není problém najít připojení k internetu. Wifi naleznete ve většině restaurací i institucí.

Jak se do Říma dostanu?

Letadlem na hlavní letiště Fiumicino nebo Ciampino, které slouží pro nízkonákladové letecké společnosti.

Lze v Římě platit platební kartou?

Ano, ve městě se dá takřka všude platit platební kartou.

Itálie, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Itálie, ve kterém se město Řím nachází.

Přejít na průvodce Itálie