Nejpůsobivější budovy v Barceloně

Máte rádi architekturu? Nebo vás jen zajímají netradiční stavby? Nabízíme seznam nejpůsobivějších budov v Barceloně.

Sagrada Família

Dosud nedokončený chrám Sagrada Família bezesporu patří k největším chloubám nejen Barcelony, ale i celého Španělska. Sagrada Família je dílem slavného katalánského architekta Antonia Gaudího, který svou práci na stavbě započal roku 1882. Dokončení se plánuje na rok 2026, tedy 100 let po smrti Gaudího a 144 let od začátku stavby.

Více informací

Casa Batlló

Casa Batlló je velkolepá secesní vila na třídě Passeig de Gràcia v Barceloně, kterou nepostavil nikdo jiný než Antoni Gaudí. Ať už na vás tato budova zapůsobí jakkoliv, musíte uznat, že je vskutku nepřehlédnutelná a rozhodně patří mezi místa, která byste na výletě do Barcelony neměli minout.

Více informací

Kostel Santa Maria del Mar

Barcelonský kostel Santa Maria del Mar ve východní části města je ukázkovým příkladem strohé katalánské gotiky. Stavba pochází ze 14. století a na svou dobu byla vystavěna velice rychle, totiž za pouhých 55 let.

Více informací

Casa Milà

Casa Milà, známá také jako La Pedrera, patří mezi další vrcholná díla architekta Antonia Gaudího. Stejně jako Casa Battló se nachází na třídě Passeig de Gràcia. Jedná se o poměrně nezvyklou směsici secese, baroka a španělské gotiky. V roce 1984 byla budova zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Více informací

Casa Amatller

Hned vedle Gaudího skvostu Casa Batlló se nachází další chlouba barcelonské architektury jménem Casa Amatller od katalánského architekta Josepa Puiga i Cadafalcha, která vznikla na přelomu 19. a 20. století pro podnikatele Antoniho Amatllera. V roce 1976 byl prohlášen za národní památku.

Více informací

Casa Vicens

Nápadná vila Casa Vicens patří mezi Gaudího secesní poklady. Pochází z konce 19. století, kdy ji Gaudí navrhl jako obytný dům pro továrníka Manuela Vicense.

Více informací

Pez Dorado

Pez Dorado, což ve španělštině znamená doslova „zlatá ryba“, se v poslední době stala jedním ze symbolů Barcelony. Pez Dorado je dílem americko-kanadského architekta Franka Gehryho, který stojí i za jinými známými evropskými budovami. Spolu s dalšími architekty navrhl například Tančící dům v Praze nebo Gehry Tower v Hannoveru.

Více informací

Palau de la Música Catalana

Palau de la Música Catalana je barcelonský koncertní sál, jehož autorem je významný katalánský architekt Lluís Domènech i Montaner. Stavba byla v roce 1997 zapsána na Seznam světového dědictví.

Více informací

Park Güell

Mezi další velkolepé projekty architekta Antonia Gaudího patří také rozlehlý park Güell na svahu hory Turó del Carmel. Gaudího styl a jeho inspirace přírodou jsou patrné v každém detailu, ať už se jedná o domky, sloupořadí či jiné architektonic­ké prvky.

Více informací

Klášter Pedralbes

Gotický klášter Pedralbes se řadí mezi nejhezčí ukázky katalánské gotické architektury a zároveň patří k nejvýznamnějším barcelonským památkám. Pokud hledáte místo krásné na pohled a chcete se v horkých letních dnech zchladit, pak si klášter Pedralbes určitě nenechte ujít.

Více informací

La Fábrica

Za originálním architektonickým počinem známým jako La Fábrica si budete muset udělat výlet na okraj Barcelony, ale vězte, že to rozhodně stojí za to. Nepodobá se žádné historické ani moderní stavbě, kterou můžete spatřit v centru, ale určitě se vám bude líbit.

Více informací
Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Španělsko, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Španělsko, ve kterém se město Barcelona nachází.

Přejít na průvodce Španělsko