Jídlo a pití v Barceloně

Jídlo a pití v Barceloně

Španělsko je ve všech směrech bohatou zemí, což dokládá také místní kuchyně. Nejvíce ji ovlivnilo množství národů, které na Pyrenejském poloostrově žily nebo žijí – Keltové, Tartessové, Iberové, ale také Židé a Arabové. Určitý vliv na španělskou kuchyni měly také sousední Portugalsko a Francie a v neposlední řadě také španělské kolonie v Americe.

Některá jídla jsou oblíbená po celém Španělsku, většina z nich je však specifická pouze pro určitý region. V celé zemi však platí, že nejoblíbenějšími surovinami jsou luštěniny, vepřové maso a šunka, ovoce, zelenina a mořské plody. Jako příloha se často podávají zeleninové saláty s rajčaty, česnekem, cibulí, paprikami, olivami a olivovým olejem.

Hlavním jídlem dne je ve Španělsku oběd, který má obvykle více chodů. Po obědě následuje siesta, neboť odpoledne bývá obzvlášť horko. Na snídani se většinou moc velký důraz neklade, obvykle stačí čaj nebo káva a pečivo. Večeře bývá až v pozdějších večerních hodinách, kdy pominou největší vedra.

Mezi španělské speciality patří tekutý salát gazpacho, který se podává buď jako polévka, nebo jako hustý nápoj. Hlavní přísadou jsou rajčata, dále papriky, okurka, česnek, cibule, olivový olej a koření. Gazpacho má dokonce ve španělských zemích svůj den, který připadá na 21. června.

Často bývá za nejznámější španělské jídlo označována paella. Jedná se o pokrm podobný rizotu, mezi jehož základní suroviny kromě rýže patří zelenina, maso nebo mořské plody a šafrán. Paella se dělá v různých variantách a kombinacích v závislosti na regionu.

Španělsko má pochopitelně co nabídnout i těm, kdo si rádi pochutnají na sladkém. Velice oblíbené jsou podlouhlé koblihy zvané churros, které se podávají s horkou čokoládou, v níž se namáčejí. Za zkoušku určitě stojí také koláč s pudinkem zvaný flan, který je španělskou obdobou francouzského crême caramele.

Restaurace v Barceloně

Už vás z chození po městě bolí nohy a chcete si zajít na večeři do restaurace ochutnat nějakou místní specialitu? Pokud vaše odpověď zní ano, přinášíme vám tipy na vyhlášené restaurace v Barceloně, jejichž návštěvy určitě nebudete litovat.

Bistra v Barceloně

Barcelona je městem, ve kterém voní tapas a mořské plody z oblíbené paelly. Pokud netoužíte po luxusní gastronomii, můžete si pochutnat na senzačních pokrmech ve stylových podnicích, která často nesou označení bistro. Můžete si tak vychutnat zdravou snídani a svačinu nebo si nakoupit chutné sendviče a dát si piknik na pláži.

Kavárny v Barceloně

V Barceloně nejste nikdy daleko od vynikající kávy. Nachází se tam mnoho kaváren, které nabízejí prvotřídní kávu. Ať už toužíte po kávě s sebou nebo po útulném místě, kde si ji můžete v klidu vychutnat a připojit se k bezplatné Wi-Fi, v tomto městě si tu správnou kavárnu prostě najdete.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

1. nejčastější dotaz

Je Barcelona bezpečná?

Barcelona je bezpečné město, avšak dejte si pozor na neustále se zvyšující počet kapesních zlodějů.

Nejlepší způsob dopravy v Barceloně?

Jelikož jsou památky v Barceloně roztroušeny po celém městě, doporučujeme využít městkou hromadnou dopravu.

Je MHD v Barceloně bezpečná?

Městské hromadné dopravy se nemusíte bát. Je bezpečná a metro vás dopraví do všech potřebných míst.

Kdy navštívit Barcelonu?

Díky suchému středomořskému klimatu můžete navštívit Barcelonu kdykoliv. Jde o nejslunečnější město Evropy.

Domluvím se v Barceloně anglicky?

Ano, takřka na všech místech se domluvíte velmi dobře.

Co mám v Barceloně ochutnat?

Jedno z nejznámějších katalánských jídel „pa amb tomàquet“. Ochutnejte také tapas, paellu a gazpacho

Je v Barceloně Wifi?

Ano, ve městě není problém najít připojení k internetu. Wifi naleznete ve většině restaurací i institucí.

Jak se do Barcelony dostanu?

Letadlem na letiště Josep Tarradellas Barcelona-El Prat a následně metrem do centra města.

Lze v Barceloně platit platební kartou?

Ano, ve městě se dá takřka všude platit platební kartou.

Španělsko, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Španělsko, ve kterém se město Barcelona nachází.

Přejít na průvodce Španělsko