Nejpůsobivější budovy ve Vídni

Pokud jste milovníky architektury, nabízíme vám výběr nejzajímavějších budov ve Vídni. Od nejstarších po nejmodernější.

Kostel svatého Karla Boromejského

Kostel svatého Karla Boromejského patří mezi nejzajímavější vídeňské barokní památky. Na počátku 18. století ho nechal postavit císař Karel VI. jako poděkování za odvrácení morové epidemie. Plánování se ujal slavný barokní architekt Johann Bernhard Fischer se svým synem Josephem Emanuelem.

Více informací

Hundertwasserhaus

Jedna z hlavních vídeňských architektonických atrakcí z roku 1985 nese jméno svého architekta, Friedensreicha Regentaga Dunkelbunta Hundertwassera. Budova měla původně sloužit k ubytování sociálně slabých, nicméně díky svému neotřelému vzhledu se brzy dostala do hledáčku turistů.

Více informací

Schönbrunn

Jeden z nejhezčích barokních zámků Evropy, rakouské Versailles, jedna z předních vídeňských památek či bývalé letní sídlo rodu Habsburků, to všechno jsou přívlastky, kterými lze nazvat zámek Schönbrunn. Stavba pochází z první poloviny 17. století a od roku 1996 se nachází na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Více informací

Katedrála svatého Štěpána

Vídeňský chrám svatého Štěpána se řadí k nejvýznamnějším gotickým památkám v Rakousku. Ve velkolepé stavbě pocházející z 1. poloviny 12. století sídlí od 15. století vídeňští biskupové a později arcibiskupové. Jeho návštěvu byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Více informací

Belveder

K dalším úchvatným barokním zámkům ve Vídni se řadí také Belveder. Stavba pocházející z počátku 18. století, která se dělí na dva samostatné objekty (Horní Belveder a Dolní Belveder) se zároveň může pochlubit jednou z nejcennějších rakouských uměleckých sbírek, najdete v něm díla od středověku až po současnost.

Více informací

Théseův chrám

Bílý chrám v neoklasicistním stylu se nachází ve vídeňském parku Volksgarten na pozemku paláce Hofburg. Přijďte se pokochat jeho krásou, prohlédnout si některou z výstav, které se v něm pořádají, nebo se jen za horkých letních dní zchladit v jeho stínu.

Více informací

DC Towers

Komplex dvou mrakodrapů zvaný DC Towers patří k tomu nejmodernějšímu, co může vídeňská architektura nabídnout. Obě stavby navrhnul francouzský architekt Dominique Perrault.

Více informací

Haasův dům

Haasův dům (německy Haas-Haus) pochází z roku 1990 a nachází se přímo v centru města. Autorem této kontroverzní stavby je rakouský architekt Hans Hollein. V době svého vzniku vzbudila stavba poměrně negativní ohlas, a to zejména proto, že tato postmoderní stavba stojí přímo naproti katedrále svatého Štěpána a podle některých necitlivě zasahovala do historické části Vídně.

Více informací

Vídeňska státní opera

Jedna z nejznámějších operních scén na světě sídlí v novorenesanční budově Vídeňské státní opery. Budova se začala stavět v roce 1863, dokončena byla roku 1869 a za jejím návrhem stojí rakouští architekti August Sicard von Sicardsburg a Eduard van der Nüll.

Více informací

Vídeňská radnice

Novogotická budova vídeňské radnice byla dokončena v roce 1883. Za jejím návrhem stojí známý architekt a čestný občan města Vídně Friedrich von Schmidt. V budově v současné době sídlí starosta města Vídně, městské zastupitelstvo a zemský hejtman spolkové země Vídeň.

Více informací

Kostel sv. Františka z Assisi

Na první pohled každého kolemjdoucího zajisté upoutá také kostel sv. Františka z Assisi, který dominuje vídeňskému náměstí Mexikoplatz (proto se mu někdy přezdívá mexický kostel). Jeho stavba byla zahájena v roce 1898 a dokončena o 12 let později. Kostel navrhnul vídeňský architekt Victor Luntz.

Více informací
Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Rakousko, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Rakousko, ve kterém se město Vídeň nachází.

Přejít na průvodce Rakousko