Nejpůsobivější budovy v Římě

Máte rádi architekturu? Zajímají vás impozantní budovy? Máme pro vás několik typů na stavby, které byste v Římě neměli minout. Na své si přijdou milovníci historických budov i moderní architektury.

Andělský hrad

Na břehu Tibery se rozprostírá válcová stavba, původně Hadriánovo rodinné mauzoleum z 2. století našeho letopočtu. Dnes místo funguje jako muzeum. V tamní hrobce jsou pohřbeni významní římští císaři, mezi které patří například „filozof na trůně“ Marcus Aurelius, Antoninus Pius, či zmíněný Hadrián s manželkou Sabinou.

Více informací

Koloseum

Nejvýraznější památku Říma, která se tyčí v centru města už dva tisíce let, ročně navštíví přes 6 milionů lidí. Monstrózní amfiteátr vznikl za vlády císaře Tita, který jeho otevření oslavil stodenními gladiátorskými hrami nejen s exotickými zvířaty, během kterých zemřelo přes 2000 bojovníků.

Více informací

MAXXI

MAXXI je zkratka pro národní muzeum a centrum současného umění a architektury v Římě. Autorkou je slavná architektka Zaha Hadid, která ostrými úhly a dynamickými křivkami vytvořila kontrast vůči antickým stavbám.

Bazilika Svatého Petra

Bazilika svatého Petra je považována za nejsvětější chrám a slouží jako důležitý bod pro křesťanské poutníky. Kromě toho je to místo, kde papež předsedá mnoho liturgií po celý rok. Na místě baziliky dříve stála její předchůdkyně, která byla stržena.

Více informací

Pantheon

Pantheon je považován za nejlépe dochovanou památku z období velkolepé slávy Říma. Stojí na Piazza della Rotonda ve čtvrti Pigna. Stavba započala v roce 126 za vlády císaře Hadriána.

Více informací

Vittoriano

Většina výhledů nabízí pouze pohled na jednu určitou část města. Na památníku Il Vittoriano na náměstí Piazza Venezia si ale můžete užít všech 360 stupňů panoramatického pohledu. Stavba je dodnes považována za příliš nápadnou a do Říma nezapadající. Výhled z ní je ale skvostný! K platformě, ze které Řím uvidíte, se dostanete výtahem za 7 eur. V zimě bývá místo otevřeno do půl páté, v letních měsících pak o hodinu déle.

Sixtinská kaple

Sixtinská kaple je jedním z největších světových pokladů, který musíte alespoň jednou za život vidět. Je známá pro své impozantní fresky i jako místo, na kterém jsou jmenováni papežové.

Více informací

Teatro Marcello

Teatro Marcello je půlkruhové divadlo inspirované Koloseem. Kapacita činí až 20 000 návštěvníků a ve své době bylo pohádkovou stavbou. Díky obloukům, tunelům a sloupům je ukázkou nejlepších starořímských dovedností.

Palazzo Della Civiltà Italiana

Stavba byla postavena ve 30. letech 20. století pro světovou výstavu v roce 1942 a je známá také jako Colosseo Quadrato. Tato ikonická římská budova je sídlem společnosti Fendi a umožní vám odpočinek od starořímských ruin.

Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Itálie, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Itálie, ve kterém se město Řím nachází.

Přejít na průvodce Itálie