Pantheon

Pantheon

Pantheon je považován za nejlépe dochovanou památku z období velkolepé slávy Říma. Stojí na Piazza della Rotonda ve čtvrti Pigna. Stavba započala v roce 126 za vlády císaře Hadriána.

Původně byl chrám zasvěcen všem římským bohům (od tohoto faktu pochází i název Pantheon) a od roku 609 Panně Marii. V sedmém století byl Pantheon věnován papeži Bonifáci IV., který jej nechal přetransformovat do podoby kostela.

Nejzajímavějším aspektem jeho architektury jsou rozměry; kruhová budova má přesně stejný průměr jako výšku, a to 43,5 metrů. Skrz průřez v nejvyšším bodě budovy, který ční ve výšce devíti metrů, prosvítají po celý den do Pantheonu paprsky slunce. Obdélníková fasáda, která skrývá tuto obrovskou kopuli, se skládá ze 16 žulových sloupů o výšce 14 metrů, na kterých je vytesáno: Marcus Agrippa, syn Luciův, nechal postavit jako konsul tento chrám.

V interiéru Pantheonu se nachází množství hrobek italských králů. Kromě nich je zde pochován i renesanční malíř a architekt Raphael. Plac před touto památkou bude neustále rušný. Ať už jej zaplní turisti toužící po fotografii impozantní budovy nebo místní Italové užívající si klidný oběd.

Dovnitř se dostanete zadarmo. Otevřeno mají od pondělí do neděle.

Více informací

Jak se dostat na místo

Adresa

Piazza della Rotonda
00186 Roma RM
Itálie

Související obsah

Koloseum v Římě
Koloseum
Katakomby v Římě
Katakomby
Forum Romanum
Forum Romanum
Pantheon
Pantheon
Piazza di Spagna a Španělské schody
Piazza di Spagna a Španělské schody
Fontána di Trevi
Fontána di Trevi
Piazza Navona
Piazza Navona
Svatopetrské náměstí
Svatopetrské náměstí
Andělský hrad
Andělský hrad
Koloseum v Římě
Koloseum
MAXXI
MAXXI
Bazilika Svatého Petra
Bazilika Svatého Petra
Martin Všechovský

Autorem obsahu této stránky je Martin, spoluzakladatel tohoto webu. Jako vášnivý cestovatel přináší tipy a postřehy ze svých cest po celém světě.

Mapa

Itálie, kompletní průvodce

Nezapomeňte také prozkoumat stát Itálie, ve kterém se město Řím nachází.

Přejít na průvodce Itálie